اکتبر 3, 2023
آغاز اعتصاب تاسیسات گاز کارگران شرکت شورون

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، پس از اینکه مذاکرات کارگران پروژه‌های گاز طبیعی مایع (ال‌‌‌ان‌جی) در استرالیا به نتیجه نرسید، آنها روز جمعه اعتصاب خود را آغاز کردند.

این اعتصاب تولید تاسیساتی که حدود 5 درصد عرضه جهانی را تشکیل می‌دهد، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بر اساس وب سایت کمیسیون کار منصفانه که مذاکرات 5 روزه را میانجی‌گری کرده بود، هیچ مذاکره دیگری میان اتحادیه‌ها و این شرکت بزرگ آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است.

استرالیا، بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی است که خریداران اصلی آن در آسیا هستند. اختلاف بر دستمزدها و شرایط، قیمت گاز در انگلیس و اروپا را بالا برده است، زیرا تاجران پیش‌بینی کردند، عرضه کمتر رقابت در سایر منابع را بیشتر می‌کند. پس از انتشار خبر اعتصاب قیمت گاز در اروپا 12 درصد افزایش یافته است.

براد گاندی، سخنگوی اتحادیه فراساحل گفت، ائتلاف اتحادیه «با حسن نیت» با مذاکرات از طریق واسطه‌ها موافقت کرده است، اما پس از 5 روز شورون به سختی بودجه خود را تامین کرد.

او در بیانیه‌ای افزود: «شورون در رفتار خود غیرمنطقی و کاملا غیرعادی است. اعضای اتحادیه فراساحل از آنها می‌خواهند، مسیر خود را تغییر دهند تا این اختلاف حل شود.

دو طرف در مورد مسائلی نظیر دستمزد، امنیت شغلی، فهرست و قوانین اضافه کاری و نقل‌ و انتقالات میان تاسیسات شورون با هم اختلاف دارند.

قرار است تا روز پنج‌شنبه، توقف 11 ساعته کاری ادامه یابد و در صورت حل نشدن اختلاف‌ها، به اعتصاب کامل تا 29 سپتامبر گسترش یابد.

چین و ژاپن دو خریدار اصلی ال‌ان‌جی استرالیا هستند و پس از آن کره جنوبی و تایوان قرار دارند.

قرار بود اعتصاب صبح پنجشنبه گذشته آغاز شود، اما اتحادیه‌ها پس از پیشرفت در مذاکرات میانجی‌گری، 2 بار شروع آن را به عقب انداختند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *