می 25, 2024
ابتکار جالب رانندگانِ غزه برای مقابله با کمبود سوخت

در حالی که مسئولین فلسطینی و همچنین طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی بارها هشدار داده اند که تمام شدن سوخت چند بیمارستان باقی مانده در غزه می‌تواند آنجا را به گورستان بیماران و مجروحین تبدیل کند، مقامات رژیم اشغالگر صهیونیستی بهانه می‌آورند که حماس از این سوخت برای اقدامات نظامی استفاده می‌کند.

این در حالی است که طی روزهای اخیر با تمام شدن سوخت بسیاری از خودروهای دفاع مدنی و امداد رسانی در شهرهای مختلف هم از کار افتاده اند.

مردم غزه در نتیجه بحران کمبود سوخت و گرانی آن در بازار سیاه برخی شهرها، در روزهای اخیر وادار به خلق ابتکارهای جدیدی شده اند که شاید بارزترین آنها استفاده از روغن خوراکی در خودروهایی است  که با گازوئیل کار می‌کنند؛ کاری که در همان زمان‌های شروع محاصره نوار غزه هم انجام داده بودند.

رانندگان به ویژه در مناطق جنوبی نوار غزه  گازوئیل را با سیلندرهای گاز پخت و پز به دلیل قیمت پایین آن در مقایسه با قیمت سوخت جایگزین کرده اند ،در حالی که  خیلی از رانندگانی که وسایل نقلیه آنها با بنزین کار می‌کند به دلیل کمبود سوخت کار خود را متوقف کردند.

گفته می‌شود در حال حاضر مقادیر اندک گاز پخت و پز موجود در برخی از پمپ بنزین‌ها با قیمت دو برابر خریداری می‌شود  که قیمت حمل و نقل را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

مناطق شمال نوار غزه و شهر غزه به دلیل اینکه اشغالگران صهیونیست با آنجا به عنوان مناطق عملیات نظامی برخورد می‌کنند و دشواری تردد در بسیاری از این مناطق به دلیل بمباران‌های هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل شاهد بحران شدیدی از نظر تردد خودروها بخصوص خودروهای امدادی و آمبولانس ‌ا و حمل و نقل هستند.

مناطق مرکزی و جنوبی نوار غزه به دلیل جابجایی صدها هزار فلسطینی در این مناطق شاهد ترافیک شدیدی است، اما این مناطق در حال حاضر با بحران کمبود سوخت مواجه هستند که موجب روی آوردن ساکنان این منطقه به همان شیوه های قدیمی شده که ماه های اول تحمیل محاصره اسرائیل به کار می گرفتند.

در مناطق خان یونس و رفح  در جنوب نوار غزه، از گاری و کاسکه بسته شده به حیوانات به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده می‌شود که در ازای دریافت مبالغی که از یک تا سه شکل اسرائیلی بسته به شرایط مختلف  میزان مسافت فرق می کند ،مردم و کالاهایشان را جابجا می‌کنند. (۱ دلار = ۴.۴ شکل اسرائیل)

اردوغان شمشیر را از رو بست/ کالاهای اسرائیلی تحریم شد

این وسیله با توجه به بحران کنونی سوخت و کمیاب بودن آن و دشواری تردد بین شهرها و مناطق این روزها، به ویژه با تشدید بمباران اسرائیل در دو هفته اخیر و هدف قرار دادن خودروهای پارک شده یا خودروهایی که در مسیرهای مختلف در حرکتند، جایگزینی برای حمل و نقل معمولی شده است.

احمد النیرب، یک راننده فلسطینی است که به العربی الجدید گفت: با توجه به دشواری موجود ناشی از امتناع رژیم صهیونیستی از ورود سوخت به نوار غزه در این روزها در پمپ بنزین‌های مختلف مجبور به استفاده از روغن پخت و پز به عنوان جایگزینی برای سوخت دیزل هستند.

وی افزود: اگر جنگ کماکان ادامه داشته باشد و اسرائیل مانع ورود سوخت شود حمل و نقل در برهه پیش رو کاملا متوقف و زندگی مردم مشقت بارتر از چیزی می شود که همین حالا در آن به سر می‌برند.

حمد قشطة فلجأ یک راننده تاکسی در شهر رفح، از جمله دیگر شهروندان فلسطینی است که این روزها مجبور به استفاده از روغن پخت و پز به عنوان سوخت جایگزین در خودروی خود شده و می‌گوید در حال حاضر ته مانده سوخت موجود در پمپ بنزین‌ها فقط به خودروهای امدادی اختصاص دارد که البته خیلی از همان خودروها هم دیگر سوختی به آنها اختصاص نیافته است از همین رو صاحبان خودروهای شخصی یا تاکسی دارها از روغن پخت و پز برای جابجایی های ضروری با خودرو استفاده می‌کنند.

طی روزهای گذشته نیز در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز ویدئوهایی از جابجایی زخمی‌های حملات هوایی اسرائیل با گاری منتشر  شده که به گفته منابع فلسطینی ناشی از کمبود سوخت و کاهش فعالیت آمبولانس ها یا بمباران‌های پیاپی رژیم صهیونیستی است که مانع از رسیدن خودروهای امدادی به مناطق مورد حمله می‌شود.

رژیم صهیونیستی با ممانعت از ورود سوخت به نوار غزه در همان روزهای نخست آغاز تجاوز نظامی خود منجر به تعطیلی تنها نیروگاه برق این منطقه شد که در نتیجه آن برق کاملا قطع شده و سوخت مورد استفاده در ژنراتورهای بیمارستان‌ها و تاسیسات حیاتی هم تمام شده یا رو به تمام است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *