دسامبر 11, 2023
خبرگزاری سیناپرس

مدیرگروه سوخت و احتراق پژوهشگاه صنعت نفت از اجرای بزرگترین پروژه مدیریت کربن در ۶ فاز در همکاری با شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد.

بیست و دومین ژورنال کلاب با موضوع «اصول و ابعاد مدیریت کربن» در سالن سروش پژوهشگاه صنعت نفت با موضوع گرمایش جهانی و تغییر اقلیم، اصول و ابعاد مدیریت کربن و فعالیت‌های بین‌المللی و همچنین اقدامات ایران و پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه مدیریت کربن برگزار شد.

دکتر کاظم کاشفی، عضو هیات علمی و مدیر گروه سوخت و احتراق پژوهشگاه صنعت نفت در این نشست به موضوع مدیریت کربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای پرداخت و گفت: مساله مدیریت کربن، یکی از موضوعات با اهمیت در سطح دنیا است و بر همین اساس هزاره سوم را هزاره توسعه پایدار و قرن حاضر را قرن تغییر اقلیم می‌نامند.

وی با بیان این‌که بسیاری از دانشمندان، عامل اصلی گرمایش جهانی را نتیجه اثر گلخانه‌ای می‌دانند، اظهار کرد: در گزارش ششم هیات بین‌الدول تغییر اقلیم (IPCC) تاکید شده است که عوامل انسانی در روند افزایش دمای متوسط کره زمین نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند و این امر منجر به افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای و همچنین گرمایش کره زمین شده است.

کاشفی به مشارکت ایران در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ نیز اشاره کرد و افزود: در مشارکت اولیه پیشنهادی، ایران تا پایان سال ۲۰۳۰ میزان گازهای گلخانه‌ای را به صورت داوطلبانه ۴ درصد کاهش خواهد داد و چنانچه حمایت مالی و انتقال فناوری انجام شود، میزان کاهش به ۱۲ درصد خواهد رسید.

مدیرگروه سوخت و احتراق پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به طرح‌های اجرا شده در پژوهشگاه در این زمینه، یادآور شد: بزرگترین پروژه مدیریت کربن در ۶ فاز با شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال انجام است و از سوی دیگر در زمینه مکانیسم توسعه پاک (CDM) پژوهشگاه با بسیاری از پالایشگاه‌های گازی کشور و همچنین شرکت ملی نفت همکاری کرده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، وی ادامه داد: مدل‌سازی و تدوین نرم‌افزار انتشار کربن در شرکت ملی نفت ایران و همچنین ارائه نقشه راه تکنولوژی جمع‌آوری، تبدیل و تزریق گاز دی اکسید کربن به منظور ازدیاد برداشت نفت و کاهش گازهای گلخانه‌ای و توسعه سامانه موجودی انتشار آلاینده‌های هوا، شبیه‌سازی پراکنش آلاینده‌های هوا در پارس جنوبی و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی در سطح صنعت نفت از دیگر اقداماتی است که از سوی پژوهشگاه در سال‌های اخیر با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای در حال پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *