می 24, 2024
اجرای فاز دوم شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از محل تهاتر نفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سعید چلندری امروز در محل ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) درباره پروازهای اربعین اظهار داشت: پیش از این ترمینال سلام به عنوان ترمینال پشتیان برای پروازهای بین‌المللی ساخته شده بود، اوایل سال ۱۴۰۱ از وزیر فقید راه و شهرسازی، آقای رستم قاسمی، خواستیم این ترمینال به پروازهای زیارتی اختصاص یابد که موافقت شد.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۱ عملیات حج با بهترین خدمت‌رسانی در ترمینال سلام انجام‌ شد، سپس ارایه سرویس به پروازهای زیارتی عراق انجام شد، پایان ۱۴۰۱ بخشی از پروازهای زیارتی سوریه هم به این ترمینال اختصاص یافت.

چلندری بیان کرد: امسال هم حجاج از این ترمینال به سرزمین وحی اعزام شدند و تاخیرات اندکی با میانگین ۹ دقیقه داشتیم.

* صدور ۱۹۲۰ مجوز پرواز فوق‌العاده و برنامه‌ای اربعین

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بیان کرد: امسال ۱۹۲۰ پرواز فوق‌العاده و برنامه‌ای برای اربعین مجوز صادر شده است.

چلندری تصریح کرد: بابت تاخیرات احتمالی به همه شرکت‌ها اعلام کرده‌ایم، خدمات‌رسانی به زوار در دستور کار باشد.

* ماهانه ۱۱ میلیارد تومان قسط ترمینال سلام فرودگاه امام را می‌دهیم

وی گفت: طبق قرارداد احداث ترمینال سلام کار توسط شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انجام شده است، ترمینال قبلاً برق اضطراری نداشت که ما برق جایگزین گذاشتیم.سیستم‌ اطفاء حریق ترمینال هم در حال تکمیل است.

وی اضافه کرد: ماهانه ۱۱ میلیارد تومان قسط ترمینال سلام را می‌دهیم.

*فرودگاه امام به ۶۴ مقصد پرواز دارد

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار داشت: از ۳ ماه دوم ۱۴۰۱ تعداد ۴ شرکت هواپیمایی و ۹ مسیر به مجموع شرکت‌های فرودگاه امام اضافه شده‌اند.

چلندری بیان کرد: در حال حاضر ما به ۶۴ مقصد پرواز داریم و ۴۳ شرکت که ۲۹ تا خارجی و ۱۴ تا داخلی هستند در فرودگاه امام پرواز دارند.

* برنامه‌ریزی برای خدمت به زوار در بروز تاخیرات احتمالی

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار داشت: ۲ محل برای تاخیرات پروازهای زوار اربعین در ترمینال سلام پیش‌بینی کرده‌ایم، زوار می‌توانند از نمازخانه‌ها که برای ۵۰۰ نفر در نظرگرفته‌ایم، در بروز تاخیرات کوتاه استفاده کنند، فضایی مخصوص آقایان و خانم‌ها موکت کرده‌ایم برای استراحت جزیی، در تاخیرات بالای ۶ ساعت به مدیران ترمینال‌ها دستور داده‌ام بدون هماهنگی با ایرلاین، با ۴ دستگاه اتوبوسی که در نظر گرفته‌ایم مسافران به هتل فرودگاه منتقل شوند تا زمانی که هواپیما آماده پذیرش مسافر باشد، 

هتل فرودگاهی امام تا ۱۰۰۰ نفر ظرفیت پذیرش دارد.

چلندری بیان کرد: همچنین با رستوران فرودگاه هماهنگ کرده‌ایم غذای گرم با هماهنگی مدیران ایرلاین‌ها تا ۲۵۰ پرس غذا به سرعت در مدت یک ساعت آماده شود.

وی گفت: ۲ کترینگ بزرگ مربوط به شرکت‌های هواپیمایی داریم که محدودیت تامین غذا ندارند و برای تامین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ غذا برای زوار و تاخیرات مشکلی نداریم.

*اختصاص اتوبوس رایگان برای جابه‌جایی زوار به میدان آزادی

چلندری اظهار کرد: مسافران اربعین اگر نخواهند از تاکسی فرودگاه استفاده کنند، برنامه‌ریزی شده است ۴ دستگاه اتوبوس مستقر شده است که رایگان زوار را به ایستگاه مترو شاهد و میدان آزادی جابه‌جا کنند.

چلندری اظهار کرد: ۱۵۰۰ هکتار از اراضی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به عنوان اراضی مناطق آزاد و ۲۵۰۰ هکتار به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی در نظرگرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: الان ۳۰ میلیون دلار کالای تجاری در انبارهای منطقه آزاد فرودگاه موجود است و این رقم مدام تغییر می‌کند.

وی افزود: در تکمیل منطقه ۱۰۷ هکتاری هم به تاسیسات روبنایی رسیده‌ایم، ۷ شرکت صنعتی و دانش‌بنیان متقاضی زمین هستند که فعالیت خود را در منطقه آزاد شروع کنند. در شرف واگذاری زمین و کارهای لجستیکی هستیم.

* اجرای ترمینال ۴۱۰ هزار متری از محل تهاتر نفت با اعتبار ۲.۵ میلیارد یورو

 وی درباره طرح توسعه ترمینال ۴۱۰ هزار متری در فرودگاه امام گفت: فاز یک فرودگاه امام هنوز ۱۰۰ درصد تکمیل نشده است، فاز دوم درواقع ساخت یک فرودگاه جدید در ضلع جنوبی فرودگاه کنار هتل و برج مراقبت است، قرار بود ترمینال ۴۱۰ هزار متری احداث شود حتی باند پروازی، برج مراقبت، تاسیسات، آشیانه تعمیر و نگهداری، انبار، کارگو و غیره آنجا ساخته شود، مطالعات طرح تکمیل و تصویب شد، مذاکرات با پیمانکار نهایی شد، قرارداد اولیه را نوشته‌ایم،منابع مالی هم از سوی وزارت راه و ریاست جمهوری از محل تهاتر نهایی شد و امیدواریم در ماه مهر عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

وی گفت: هزینه اجرای این پروژه در برآورد اولیه ۲.۵ میلیارد یورو است که همه از محل تهاتر است.

* انجام پروازهای اربعین در ترمینال سلام توسط ۱۵ شرکت

چلندری بیان کرد: در حال حاضر ۱۵ شرکت هواپیمایی اعزام زائران اربعین را انجام می‌دهند که العراقیه و‌ فلای بغداد خارجی است.

وی افزود: تاکنون از ۲۷ مرداد تا ۴ شهریور ۲۸۴ پرواز اربعین انجام و ۳۵۴۹۹ زائر اعزام شدند، امیدواریم امسال ۲۲۰ هزار زائر اربعین جابه‌جا شوند.

* ۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه‌گذاری در شهر فرودگاهی و مناطق آزاد فرودگاه 

چلندری بیان کرد: الان حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه‌گذاری مجموعه مناطق آزاد و شهر فرودگاهی داریم.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: از سنوات قبل ۸۰۰۰ میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری پاریمو ۲۰ هزار میلیاردتومان تقاضای سرمایه‌گذاری داریم که ۵۰ درصد در شرف بررسی و تحویل زمین و ۵۰ درصد به نتیجه رسیده است.

وی گفت: همه مدیران فرودگاه‌ها تقاضای انجام پرواز عتبات از فرودگاه‌های خود دارند‌.

* دلیل گرانی بلیت پرواز اربعین

وی درباره گرانی بلیت پروازهای اربعین گفت: 

فرودگاه نجف بابت هر بلیت رفت و برگشت حدود ۵ میلیون تومان از هر مسافر دریافت می‌کندو بابت هر خدمات ویلچر ۳۵ دلار دریافت می‌کند، به همین دلیل نتوانستیم امسال ۱۰۰ درصد ظرفیت جابه‌جایی زوار اربعین افزایش یابد اما ۳۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافت.

وی بیان کرد: حدود ۷۰ درصد پروازهای عتبات از ترمینال سلام و ۳۰ درصد از کل فرودگاه‌های کشور انجام می‌شود.

چلندری گفت: ۳ شرکت با بیشترین پرواز در فرودگاه داریم که شامل ترکیش،ماهان‌ایر و هما است همچنین بیشترین پروازهای مربوط به ترکیه و عراق است.

وی اظهار کرد: بالای ۲۰ جلسه قبل از شروع پروازهای اربعین با وزیر راه و شهرسازی برگزار کرده‌ایم، تاکید شد بلیت گروهی و چارتری صادر نشود و حتما بلیت از طریق سامانه ایرلاین صادر شود.

وی تصریح کرد: گران‌فروشی بلیت پروازهای اربعین را فقط از چشم ایرلاین می‌بینیم، هر نوع عرضه بلیت اربعین خارج از نرخ مصوب باید حتما از سوی شرکت هواپیمایی به زائر عودت داده شود.سازمان هواپیمایی کشوری در این باره پیگیری می‌کند.

* اختصاص پارکینگ رایگان به زوار اربعین

وی اظهار کرد: امسال ۳۰ درصد افزایش پروازهای اربعین از ترمینال سلام داریم.

قیمت پارکینگ‌های ما نسبت به سطح شهر بالاتر است، پارسال ۶۰۰۰ خودرو در محوطه ترمینال سلام پارک شده بود.آسفالت ۱۰ هکتار پارکینگ‌های خاکی انجام‌ شد.الان برای ۱۰ هزار خودرو امکان پارک در محوطه ترمینال سلام داریم.اغلب خدمات نظیر پارکینگ‌ها در زمان اربعین ۱۰۰ درصد رایگان است همچنین ۲۰ موکب در فرودگاه فعال است.

وی همچنین درباره درآمد فرودگاه امام گفت: در مدت حدود ۱.۵ سال درآمد فرودگاه امام از به ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید، مثلا قیمت پارکینگ را ۱۸ درصد افزایش دادیم.

پایان پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *