اکتبر 3, 2023
احداث سدخرسان سه برخلاف دستور رهبری است

مهدی روشنفکر در گفت‌وگو با ایلنا از یاسوج با اشاره به تاثیرات زیست محیطی و اجتماعی سد خرسان ۳ و خالی شدن 17 روستا در دهستان سادات محمودی دنا، اظهار داشت: مردم و مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد با هرگونه خروجی مثبت از جلسه سه شنبه هفتم شهریورماه با دستورکار دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی انتقال آب سد خرسان سه به استان‌های یزد و کرمان مخالف هستند و باید این جلسه متوقف شود.

وی گفت: هویت و اصالت مردم دیار دنا با بلوط گره خورده است ولی می‌خواهند برای تامین آب برخی استان‌ها، ۱۲ هزار جنگل را با احداث این سد زیر آب ببرند که با احتساب وجود ۵۰۰ درخت در هر هکتار در مجموع ۶ میلیون درخت از ۱۰۰ تا دو هزار سال عمر نابود می‌شود.

روشنفکر افزود: دریاچه پشت سد خرسان ۳ باعث شرجی و گرم شدن فضا شده و چون دریاچه در قلب منطقه حفاظت شده دنا واقع می‌شود، با افزایش دما اقلیم و هوای رشته کوه دنا را تحت تاثیر خود قرار داده و برای همیشه مانع ریزش برف در این منطقه می‌شود و از طرفی با گرم کردن هوا آفت‌های مختلف وارد جنگل‌های زاگرس جنوبی می‌شود و اتفاقی که با کرم بلوط خوار در مناطق گرمسیری رخ داد تمام جنگل‌های مناطق سردسیری را می‌گیرد.

نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس گفت: ۱۷ روستا با جمعیتی افزون‌بر ۱۰ هزار نفر زیر آب می‌رود که این جمعیت سرریز شهر یاسوج می‌شود و حاشیه نشینی در این شهر را به شدت افزایش می‌دهد و می‌تواند آسیب‌های اجتماعی جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

روشنفکر با بیان اینکه هشت حلقه چاه نفت بطور کامل زیر دریاچه پشت سد خرسان مدفون می‌شود، خاطرنشان کرد:، بشار و خرسان مهمترین و اصلی ترین سرچشمه رود کارون بوده و با انتقال آب سرچشمه این رود، تمام کارون برای همیشه خشک می‌شود، و این مغایر با دستور صریح مقام معظم رهبری در خصوص حفاظت از منابع آبی خوزستان است.

وی گفت: در چهلمین جلسه شورای عالی آب در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۹۸ به ریاست آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور دولت قبل مصوب شد تامین آب شرب استان‌های یزد، کرمان، جنوب اصفهان، و شمال فارس از رودخانه خرسان تامین شود.

رئیس مجمع نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد خطاب به وزیر نیرو گفت: استان ما با داشتن ۱۰ درصد آب های سطحی تشنه مانده، مردم سادات محمودی آب خوردن ندارند، باغاتشان خشک شده و  بی توجهی می‌کنید و برای‌تان مهم نیست ولی کنار مردمان دیار من که لب تشنه مانده‌اند می‌خواهید آب را به دیگر مناطق انتقال دهید؟

به گزارش ایلنا از یاسوج، اداره کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته در خصوص خط انتقال آب از سد خرسان سه به برخی استان‌ها نامه‌ای منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

با سلام و صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) احتراما بازگشت به نامه شماره 35521/340/1401 مورخ 23/8/1401 در خصوص طرح خط انتقال آب از سد خرسان 3 به استان یزد، بعد از بازدید از محل اجرای طرح و بررسی کارشناسی، موارد زیر به استحضار می رسد. ( ضمناً فرم اطلاعات خطی طرح به پیوست نامه به حضورتان ارسال می‌شود.)

1- طرح احداث سد خرسان در ابتدای پیگیری جهت کسب مجوز زیست محیطی صرفاً با هدف تامین برق مطرح گردید بعد از مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح با توجه به پیگیری های ذینفعان جهت تصمیم گیری به هئیت وزیران ارجاع داده شد. متاسفانه به نظر می رسد که هئیت محترم وزیران دقت نظر کافی در ارتباط با مسئله انتقال آب بین حوضه ای و اثرات زیست محیطی و اجتماعی آن بر محیط پیرامونی آن را نداشته‌اند.

2- در متن گزارش مقدار حجم مخزن سد یک میلیارد و 150 میلیون مترمکعب ذکر شده و میزان تخصیص از محل سد بیش از 380 میلیون متر مکعب ذکر شده است، این میزان آب در سال های کم آبی ممکن است اثر قابل ملاحظه ای بر محیط زیست و ذخایر آب سدهای پایین دست داشته باشد.

3- در متن گزارش، هیچ اشاره ای به جامعه هدف انتقال آب از جمله برآورد میزان نیاز واقعی آب شرب جمعیت آن، منابع فعلی تامین آب شرب شهرهای آن و جمعیت شناسی آنان نشده است.

4- از آنجایی که جوامع محلی متضرر با احداث سد خرسان دارای محرومیت بسیار بالایی بوده و در سال های اخیر تلاش های فراوانی در راستای محرومیت زدایی از این مناطق با تاکید بر استفاده از منابع آبی و اراضی در دسترس آنان صورت گرفته است با احداث این سد امکان محرومیت زدایی از آنان از بین می رود. به این منظور لزوم پیوست اجتماعی طرح با تاکید بر جوامع مبدا ضروری است.

5- در مورد دلایل انتخاب محل برداشت آب از دریاچه سد و میزان فضای مورد نیاز تاسیسات و تاثیر آن بر محیط پیرامون آن توضیحاتی ارائه نشده است.

6- با توجه به اهمیت طرح و جایگاه آن در سیاست های کلان کشور و همچنین چالش های فراوان طرح، مطالعه ارزیابی استراتژیک (SEA) طرح ضروری است.

7- با توجه به حساس بودن منطقه نسبت به هرگونه دستکاری و تخریب و هم چنین وجود تونل در ابتدای مسیر در مورد مدیریت عملیات حفر تونل توضیحات خاصی ارائه نشده است.

8- در متن گزارش اشاره ای بر تاثیر حفر تونل بر چشمه های آبشار منج که در فاصله حدود 600 متری از تونل قرار گرفته اند نشده است. خاطر نشان می شود این چشمه ها باعث به وجود آمدن چشم انداز بسیاز زیبای آبشار منج شده اند که در صورت افت آبدهی این چشمه ها در نتیجه حفر تونل، زیبایی چشم انداز این چشمه ها به خطر می افتد.

9- در هر سه گزینه پیشنهای محور خط انتقال، ابتدای مسیرها مشترک می باشد از این رو ضرورت دارد دلایل توجیهی ثابت بودن ابتدای مسیر خط گزینه ذکر شود.

10- مجوز تخصیص آب شرب از سد خرسان در گزارش ارائه نشده است.

11- تاکنون هیچ برنامه مدونی به منظور ساماندهی ساکنین جوامع محلی که در نتیجه احداث سد خرسان 3 متضرر می شوند ارائه نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *