ژوئن 16, 2024
از لحاظ سرانه مصرف انرژی در ۵۹۲ ساختمان شهرداری تهران چه خبر است؟

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، حلیا سادات حسینی شکرابی مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به رویکرد محیط زیستی مدیریت شهری جدید، گفت: با توجه به تعداد ساختمان‌های تحت تملک شهرداری، پایش مصارف و اجرای راهکارهای کاهش مصرف در ساختمان‌ها یکی از اقدامات موثر شهرداری تهران جهت نیل به ارتقاء کیفیت محیط زیست شهری است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: نتایج بررسی‌های صورت گرفته بر روی ساختمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران نشان می‌دهد که مجموع میزان مصارف در ۵۹۲ ساختمان مورد بررسی در سال ۱۴۰۱، ۹۵۴.۱۹۹ لیتر آب، ۶۵.۲۷۰.۴۱۵ کیلووات ساعت برق و ۱۳.۰۵۵.۹۳۷ متر مکعب بوده است و در سال ۱۴۰۰ این میزان برای آب، ۱.۱۰۱.۳۸۹ لیتر، برای برق۷۰.۷۶۴.۸۱۹ کیلووات ساعت و برای گاز ۲۱.۲۹۸.۳۵۲ متر مکعب بوده است.

وی ادامه داد: نتایج بدست آمده از مقایسه مقادیر سرانه مصرف حامل های انرژی در مجموع ساختمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران حاکی از آن است که تغییرات سرانه در میزان مصرف آب در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۵ درصد کاهش، سرانه مصرف برق ۷ درصد کاهش و سرانه مصرف گاز ۳۶ درصد کاهش داشته است، که این تغییرات منجر به کاهش ۱۶ درصدی در سرانه مصرف انرژی سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ شده است. همچنین از دستاوردهای مهم دیگر کاهش ۵.۷۶۵.۳۴۷ کیلووات ساعتی در میزان مصرف برق در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ می توان به کاهش انتشار ۴۳۷۴ تن گاز CO2 اشاره کرد.

حسینی در ادامه با بیان اینکه اجرای کامل بخشنامه‌های ابلاغی وزارت کشور در خصوص میزان مصرف آب، برق و گاز و نظارت دقیق بر تنظیم دمای محیط کار بر روی ۱۸ درجه سانتیگراد، افزایش بهره وری از نور طبیعی از طریق کاهش میزان روشنایی ادارات، اصلاح مشعل، تنظیم دمای دیگ، انجام معاینه فنی موتورخانه ها، استفاده از آب چاه در پر کردن چیلر، عدم استفاده از آب شرب در آبیاری فضای سبز و… و. منجر به این میزان کاهش در مصارف شده است، افزود شناسایی دقیق کلیه اشتراکات و انشعابات متعلق به ساختمان های شهرداری تهران و پایش دوره ای و مستمر میزان مصارف می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی و منابع داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تفاهم نامه منعقده فی مابین شهرداری تهران و وزارت نیرو در حوزه مدیریت مصرف آب و انرژی گامی موثر در راستای پیشبرد اهداف بهینه سازی در سایر فضای متعلق به شهرداری تهران به ویژه بوستان های شهری می گردد، گفت: امید است از طریق تعامل مستمر با حوزه‌های ذیربط بتوان در جهت کاهش مصرف حامل‌های انرژی که یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر آلودگی هوا و همچنین حفاظت از منابع می باشد، گام برداشت.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *