جولای 16, 2024
افتتاح ۱۸۸ پروژه گردشگری با دستور وزیر میراث فرهنگی

به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اصغر شالبافیان ابراز امیدواری کرد سال پیش رو همراه با توفیق‌های روزافزون برای فعالان حوزه گردشگری باشد.

وی به طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی در سه محور لغو روادید، تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودروی شخصی و تسهیل تردد گردشگران خارجی به صورت هوایی اشاره کرد که برخی از آنها اجرایی شده‌اند.

شالبافیان درباره افتتاح ۱۸۸ پروژه گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۹هزار میلیارد تومان که امروز صورت گرفت، بیان کرد: این پروژه‌ها شامل ۲۸ هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ اقامتگاه بوم‌گردی و سنتی ،۱۷ سفره‌خانه سنتی، ۱۷ مجتمع گردشگری و ۵۷ مورد سایر عناوین تاسیسات گردشگری است که حدود ۳۹۶ هزار مترمربع به فضاهای گردشگری کشور اضافه و برای دو هزار و ۷۹۴ نفر بصورت مستقیم ایجاد اشتغال می‌شود.

۲۹۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۲ استان 

وی به افتتاح ۱۲۵۶ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۳۱هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم اشاره کرد.

معاون ‌گردشگری کشور ادامه داد: براساس جز دو و سه بند الف ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه استان‌ها مکلف شدند گردشگری را در اولویت اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری خود قرار دهند که بر همین اساس شاهد رشد قابل توجهی در افزایش تخصیص اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری بودیم و استان‌های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، لرستان و آذربایجان غربی ده استان برتر در این حیطه بودند.

وی همچنین به تخصیص ۵درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری به حوزه گردشگری اشاره کرد و درباره مجموع سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم گفت: در مجموع ۲۹۱ میلیون دلار در ۱۲ استان کشور محقق شده است.

شالبافیان با بیان اینکه محوریت احکام پیشنهادی برنامه توسعه هفتم تقویت حوزه سرمایه‌گذاری است، افزود: امکان ایجاد تاسیسات گردشگری ترکیبی و تصویب بندی ناظر بر معافیت گمرکی و سود بازرگانی تجهیزات گردشگری و هتلداری امکان منحصربه‌فردی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

معاون گردشگری کشور ابراز امیدواری کرد که این احکام به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی منجر شود.

شالبافیان با اشاره به بازنگری قانون توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی ادامه داد: این طرح توسط ۲۰۳ نفر از نمایندگان در نوبت اعلام وصول است که بسیاری از مشوق‌های گردشگری را در قالب قانون دائمی می‌کند.

ورود اولین خودروی عراقی به ایران از مرز شلمچه 

همچنین به صورت آنلاین با دستور  ضرغامی اولین خودروی عراقی از مرز شلمچه وارد ایران و به شکل رسمی طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودروی شخصی وارد فاز اجرایی شد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *