اکتبر 1, 2023
افشای برنامه روسیه برای حمله به زیرساخت‌های اوکراین

به گزارش وبگاه «ویس او یوکرین» «وادیم اسکیبیتسکی» معاون دستگاه اطاعلات اوکراین گفت: «دستگاه اطلاعاتی روسیه اینک در حال بررسی وضعیت زیرساخت‌های انرژی اوکراین است.»

او در پاسخ به  سئوالی در زمینه اینکه آیا روسیه هدف قرار دادن زیرساخت‌های انرژی اوکراین را از سرخواهد گرفت یا خیر، گفت: «ما همه مسائل مربوط به شناسایی روسیه از تاسیسات انرژی اوکراین را زیر نظر داریم.»

حملات به زیرساخت‌های انرژی اوکراین توسط نیروهای مسلح روسیه یعنی دو روز پس از اولین حمله تروریستی به پل شبه‌جزیره کریمه که به گفته مقامات روسی، سرویس‌های ویژه اوکراین عامل آن بودند، آغاز شد.

وی توضیح داد: «روس‌ها چنین کاری را آغاز کرده اند. اول، برای تعیین وضعیت بخش انرژی و دوم، شناسایی تاسیسات حیاتی که بر سیستم انرژی اوکراین تاثیر می گذارد.»

روسیه در جنگ با اوکراین در سال ۲۰۲۲ زیرساخت‌های اوکراین را هدف قرار داد و کار به جایی کشید که وزارت انرژی اوکراین مجبور شد برق را به دلیل کمبود قطع کند.

 در آن برهه، «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین  بارها از  وارد آمدن خسارات و آسیب‌های جدید به زیرساخت‌های حیاتی انرژی این کشور خبر داد..

رئیس جمهور اوکراین با درخواست از مردم این کشور برای کاهش مصرف برق  از آن‌ها خواسته بود  وسایل برقی غیر ضروری را روشن نکنند. مصرف برق را به وسایلی که نیاز به انرژی زیادی دارند، محدود کنند.

 در پی حملات سنگین روسیه به زیر ساخت‌های اوکراین به ویژه برق، اپراتور دولتی برق اوکراین اعلام کرد که در پی حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی، خاموشی در پایتخت و ۷ شهر دیگر اوکراین ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *