اکتبر 1, 2023
ایجاد منطقه آزاد مشترک اثرگذاری جدی در ارتقای سطح همکاری‌های تهران - بغداد دارد


 به گزارش ایلنا، محمد مخبر عصر امروز در دیدار جاسم صابر احمد الاسدی، وزیر کار عراق با بیان اینکه ایران از تجربیات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف علم و تکنولوژی، فنی و مهندسی، محصولات دانش‌بنیان، پزشکی و دارو برخوردار است، گفت:  آمادگی داریم این تجارب را در اختیار برادران خود در عراق قرار دهیم.


معاون اول رئیس جمهور بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی فیمابین و احداث کارخانه‌های مشترک تاکید کرد و اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد مشترک می‌تواند اثرگذاری جدی در گسترش مناسبات و ارتقای سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی تهران – بغداد داشته باشد.

وی لازمه توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک را رفع مسائل مالی و همکاری‌های بانکی دانست و تصریح کرد: باید با رفع موانع پیش‌روی و ایجاد بستر مناسب حمل و نقل و مبادلات بانکی، زمینه را برای ایفای نقش هرچه بیشتر بخش خصوصی دو کشور در توسعه همکاری‌های اقتصادی فراهم کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به ایام محرم و اربعین حسینی و با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای پذیرایی از زوار امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: با توجه به گرمای شدید پیش‌رو، دو کشور باید برنامه‌ریزی مناسبی جهت تامین آب آشامیدنی، وسایل سرمایشی، حمل نقل و سایر نیازهای زوار داشته باشند و ایران آمادگی دارد خدمات و کمک‌های لازم را برای تامین امکانات در کشور عراق ارائه دهد.

جاسم صابر احمد الاسدی، وزیر کار عراق نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات خود در تهران و همچنین بازدید از برخی مراکز دارویی و آموزشی در ایران، ابراز امیدواری کرد این سفر به توسعه همکاری‌های دوجانبه و گسترش سرمایه‌گذاری میان دو کشور منجر شود.

وی با بیان اینکه عراق در دوره جدید از ثبات بی‌سابقه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم از این فرصت برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک و همچنین بهره‌مندی از تجربیات و دستاوردهای ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.

وزیر کار عراق با اشاره به حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از عراق و به ویژه اقدامات شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم در این کشور، ابراز امیدواری کرد این روابط و همکاری‌ها در همه زمینه‌ها استمرار داشته باشد و شاهد عملیاتی شدن برنامه‌های مشترک دو کشور باشیم.

وی همچنین استقبال و پذیرایی از زوار امام حسین(ع) را موضوعی پراهمیت برای همه مردم عراق برشمرد و یادآور شد: البته دولت عراق نیز وظیفه خطیری برای خدمت‌رسانی به زائران برای خود قائل است و در تلاش هستیم تمهیدات لازم را در کمیته مشترکی که میان دو کشور شکل گرفته انجام دهیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *