جولای 16, 2024
این گروه جهادی هر هفته در کنار خانه امام زمان(عج) موکب برپا می‌کنند+فیلم

گروه جامعه خبرگزاری فارس-مریم شریفی؛ «برپایی موکب هفتگی در کنار خانه امام زمان (عج)». این، عنوان ماموریت جذاب و غبطه‌برانگیزی است که گروهی از جوانان حامی جبهه مقاومت در گروه جهادی «اویس قرنی»، در کنار مسجد «سهله»، خانه منجی آخرالزمانی مظلومان عالم، برای خودشان تعریف کرده‌اند و هر هفته به واسطه همین خدمت‌رسانی مبارک به زائران منتظر، تلاش می‌کنند صدای مظلومیت ملت‌های تحت ستم به‌ویژه ملت مظلوم یمن را به گوش همه برسانند. ماجرا اما وقتی جذاب‌تر می‌شود که بدانیم کانون این ماموریت خاص، در حسینیه امام رضا (ع) و نقطه شروع یکی از خاطره‌انگیزترین مسیرهای پیاده‌روی اربعین یعنی «طریق العلماء» قرار گرفته است. و همین ظرفیت، اربعین امسال به نقطه عطف این خدمت‌رسانی در کنار خانه صاحب الزمان (عج) تبدیل شد.

در ایام شروع ولایت امام زمان (عج)، خالی از لطف نیست سری به این حسینیه بزنیم و از داستان این خدمت‌رسانی جذاب بیشتر بدانیم.

پویش «اهدای یک آجر به حسینیه امام رضا (ع) در جوار مسجد سهله»

یک آجر به نام خودتان در حسینیه مجاور خانه صاحب الزمان (عج) بخرید

قصه حسینیه امام رضا (ع) از عید نوروز سال 1402 در ایران شروع شد؛ از روزی که اهالی گروه جهادی اویس قرنی با راه‌اندازی یک پویش، همراهان خیّر این گروه و در ادامه، همه مردم نیکوکار ایران را به مشارکت در ساخت یک حسینیه خاص دعوت کردند. پویش «اهدای یک آجر به حسینیه امام رضا (ع)» در جوار منزل امام زمان (عج)، همان حرکتی بود که دل خیلی‌ها را برد و آنها را مشتاقانه وسط میدان آورد. «سید محمدرضا سید احمد»، مسؤول گروه جهادی اویس قرنی درباره این پویش ابتکاری اینطور می‌گوید: «در عید نوروز امسال که مصادف با ماه مبارک رمضان، ماه امیرالمومنین (ع) بود، با اجرای پویش اهدای یک آجر، طرح تکمیل و ساماندهی حسینیه امام رضا (ع) در شرق شهر نجف را به مردم اطلاع‌رسانی و از آنها دعوت کردیم یک آجر به نام خودشان در این حسینیه بخرند.

مسجد سهله که بنابر روایات، بعد از ظهور، محل زندگی امام زمان (عج) خواهد بود 

ازآنجاکه حسینیه امام رضا (ع) در کنار مسجد «سهله» قرار گرفته و طبق روایات، این مسجد بعد از ظهور امام زمان (عج)، محل زندگی ایشان خواهد بود، به مردم خیراندیش ایران گفتیم با مشارکت در این طرح، می‌توانند یک آجر به نام خودشان و به نیت میزبانی از صاحب الزمان (عج) در بنای این حسینیه به یادگار بگذارند. و مردم عزیز ایران مثل همیشه، با عشق عمیق‌شان به اهل بیت (ع) و همراهی پرشورشان، ما را دلگرم کردند. ما به صورت نمادین، هزینه هر آجر را 50 هزار تومان تعیین کرده بودیم و ساختمان حسینیه امام رضا (ع) در همسایگی منزل امام زمان، با همین کمک‌های پربرکت مردمی، سر و سامان گرفت.»

حسینیه امام رضا (ع) در جوار مسجد سهله که به همت گروه جهادی اویس قرنی و حامیان مردمی و جهادی اش تکمیل شد 

ما کجا و همسایگی امام زمان (عج) کجا؟!

آنهایی که دلشان برای محور مقاومت می‌تپد و اخبار تحولات جبهه مقاومت به‌ویژه یمن را دنبال می‌کنند، با گروه جهادی اویس قرنی و برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که در چند سال گذشته در حمایت از مردم مظلوم یمن داشته، آشنا هستند. کنجکاوم بدانم چطور می‌شود سر و کار گروهی که محور فعالیت‌هایش را حمایت از مردم تحت ستم یمن تعیین کرده، به عراق و ساخت حسینیه می‌افتد. مسؤول گروه جهادی اویس قرنی برای پاسخ به این سؤال برمی‌گردد به پیاده‌روی اربعین پارسال و می‌گوید: «سال گذشته هم به روال سال‌های قبل، با برپایی یک موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین، هم به زائران سیدالشهدا (ع) خدمت می‌کردیم و هم، فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای برای معرفی مظلومیت مردم یمن داشتیم. یکی از آن روزها، دوست عزیزی به موکب ما آمد و در میان صحبت‌هایش گفت: یکی از دوستان عراقی در محدوده مسجد سهله، موکبی برای اسکان زائران دارد. وقتی برای دیدار با آنها رفته بودم، متوجه شدم در کنار مسجد سهله، فضایی با کاربری حسینیه وجود دارد که ساختمانش نیمه‌کاره مانده. این ساختمان، هم برای اموری مثل اسکان زائران و هم برای فعالیت‌های فرهنگی، ظرفیت مناسبی دارد. آیا این فضا برای برنامه‌های مدنظر شما، قابلیت استفاده دارد؟…

 

*ماجرای حسینیه امام رضا(ع) در جوار خانه‌ امام زمان (عج) در یک نگاه 

پیشنهاد خوبی بود. وارد عمل شدیم و بعد از بازدید از آن حسینیه که درواقع فقط اسکلت ساختمانش زده شده بود، تصمیم به تکمیل و ساماندهی‌اش گرفتیم. فرآیند اجرایی کار از ابتدای سال جدید شروع شد و به لطف خدا و با حمایت‌های مردم، در کمتر از 6 ماه، طبقه اول حسینیه امام رضا (ع)، با دیوارکشی، کف‌سازی، لوله‌کشی، ساخت سرویس بهداشتی و راه‌اندازی سیستم سرمایشی، تکمیل و آماده بهره‌برداری شد. گرچه تامین مالی این طرح، بر عهده ما بود و زحمت تهیه مصالح ساختمانی و کارهای اجرایی و فنی را برادران عراقی می‌کشیدند اما در زمان‌های مختلف، دوستانی هم از ایران به نجف می‌رفتند و در کارهای ساختمانی و فنی حسینیه مشارکت می‌کردند.»

اسکان روزانه 600 زائر در حسینیه مردم‌ساخت

«اربعین امسال، اولین تجربه ما در زمینه خدمت‌رسانی به زائران در حسینیه امام رضا (ع) بود. ازآنجاکه این حسینیه در کنار مسجد سهله و در نقطه شروع مسیر قدیمی پیاده‌روی اربعین معروف به «طریق العلماء» قرار گرفته، با استقبال پرشور زائران مواجه بودیم و به لطف خدا روزانه 600 تا 700 زائر را در حسینیه اسکان می‌دادیم. البته با همکاری بی‌نظیر موکب‌های عراقی، توفیق پذیرایی از زائران پیاده اباعبدالله (ع) را هم داشتیم.»

خادمانی از نسل های مختلف در حسینیه امام رضا (ع) 

سید احمد مکثی می‌کند و برای اینکه حق یاران همیشگی گروه اویس قرنی را ادا کرده باشد، می‌گوید: «ما در فضای مجازی، حدود 20 هزار دنبال‌کننده داریم که در 8 سال گذشته، یار و پشتیبان اصلی فعالیت‌های ما در زمینه حمایت از ملت مظلوم یمن بوده‌اند. این بار و در طرح تکمیل ساختمان حسینیه امام رضا (ع) در همسایگی خانه امام زمان (عج) هم، فقط روی کمک این عزیزان حساب کردیم و از هیچ نهادی کمک نخواستیم. حتی در زمینه خدمت‌رسانی به زائران پیاده اربعین هم، همین عزیزان به یاری ما آمدند. مدتی قبل از اربعین، طی فراخوانی در کانال‌های گروه اویس قرنی در فضای مجازی، از علاقه‌مندان دعوت کردیم برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین به کمک ما بیایند. نتیجه این بود که 100 نفر از این عزیزان در ایام اربعین در نجف اشرف و در ابتدای طریق العلماء به ما ملحق شدند و با صرفنظر از حضور در پیاده‌روی اربعین، خودشان را وقف ارائه خدمت به زائران امام حسین (ع) در حسینیه امام رضا (ع) کردند. جالب است بدانید از پدربزرگ 80 ساله تا دانش‌آموز 12 ساله، در میان این خادمان افتخاری حضور داشتند.

 

*وقتی منتظران ظهور، بعد از زیارت مسجد سهله، برای خدمت رسانی به زائران کربلا، به خادمان حسینیه امام رضا (ع) ملحق می شوند 

اما علاوه‌بر هموطنانی که به صورت انفرادی به کمک ما آمدند، لطف و یاری گروه‌های جهادی هم نصیب ما شد. گروه جهادی انصار الزهرا (س)، گروه جهادی میقات الظهور و بسیج دانشجویی دانشگاه‌های امام صادق (ع)، امیرکبیر، تهران و… که ذیل قرارگاه پشتیبانی مردمی یمن قرار می‌گیرند، هم در بحث تکمیل ساختمان حسینیه و هم در جریان خدمت‌رسانی به زائران اربعین به ما کمک کردند که همین‌جا از همه این عزیزان تشکر می‌کنم.»

امام حسین (ع)، ما و برادران یمنی را به هم رساند

«اسکان زائران و پذیرایی از آنها در حسینیه امام رضا (ع)، تنها فعالیت اربعینی ما نبود. امسال هم با وجود مسؤولیت حسینیه، از موضوع یمن غافل نبودیم و موکبی که در فضای مجاور حسینیه برپا شده بود، محلی برای بیان مظلومیت ملت مقاوم یمن و حمایت از جبهه مقاومت بود.» اما چرا یمن؟ چرا گروه اویس قرنی و همراهان‌شان، خدمت‌رسانی به زائران اربعین در همسایگی خانه امام زمان (عج) را با محوریت حمایت از جبهه مقاومت به‌ویژه ملت یمن انجام دادند؟

 

*برپایی موکب اویس قرنی در طریق العلما، یکی از مسیرهای قدیمی پیاده‌روی اربعین 

می‌پرسم و مسؤول گروه در جواب می‌گوید: «ماجرای آشنایی جوانان ایرانی که با فعالان جبهه مقاومت در یمن، اتفاق شیرینی بود که به برکت پیاده‌روی اربعین شکل گرفت. در اربعین سال 94، ما در عمود 902 و در موکب شباب المقاومه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های امیرکبیر و خواجه نصیر خدمت می‌کردیم و دوستان انصارالله یمن هم، در نجف موکب داشتند. یک روز نمایندگانی از گروه انصارالله در مسیر حرکتشان به سمت کربلا به موکب ما آمدند و از خودشان، اهداف و فعالیت‌هایشان گفتند.

اینطور بود که دوستی و همکاری ما با دوستان انصارالله یمن، با عشق امام حسین (ع) و به برکت پیاده‌روی اربعین شروع شد. با اینکه در اربعین آن سال، هم‌افزایی کردیم و مجموعه‌ای از اقلام فرهنگی را مبادله کردیم، اما از سال 95، دیگر در قالب یک مجموعه واحد و با یک موکب مشترک در پیاده‌روی اربعین شرکت کردیم و با قدرت بیشتری در عرصه فرهنگی و رسانه‌ای به معرفی جبهه مقاومت و حمایت از ملت یمن پرداختیم. در ادامه و با راه‌اندازی دفتر انصارالله یمن در ایران، همکاری‌های ما گسترش پیدا کرد و ما هم با تشکیل گروه جهادی اویس قرنی، شروع به فعالیت متمرکز و هدفمند در جهت حمایت از مردم مظلوم یمن کردیم.

پیاده‌روی اربعین بدون دشمن‌شناسی، ناقص است

امسال، خدمت‌رسانی در حسینیه امام رضا (ع) در ابتدای مسیر پیاده‌روی زائران در طریق العلماء، فرصت بسیار خوبی برای بیان مظلومیت ملت یمن به مسلمانان کشورهای مختلف نصیب ما کرده بود. بر همین اساس، هم در موکبی که برپا کرده بودیم، برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌کردیم و هم، با همکاری دفتر انصارالله عراق، پرچم‌هایی که برای معرفی دشمنان اسلام تهیه شده بود را میان زائران توزیع می‌کردیم. 200 هزار پرچمی که در قالب پرچم دستی و کارت‌ها و پلاکاردهای قابل نصب روی کوله‌پشتی در ایام اربعین میان زائران پیاده توزیع شد، باعث شد در طول مسیر پیاده‌روی اربعین، مدام این حقیقت تکرار شود که منشأ مصایب دنیای اسلام، استکبار جهانی و در رأس آنها، آمریکا و اسراییل است و همه جهان اسلام برای نجات ملت‌های تحت ستم مثل ملت یمن، باید در مقابل این جبهه استکبار، متحد شود.»

 

*وعده گروه جهادی اویس قرنی و زائران خانه امام زمان (عج)، موکب شب های سه شنبه، مقابل مسجد سهله

موکب هفتگی در مقابل مسجد سهله با چاشنی چشم‌انتظاری

یکی از شیرین‌ترین فصل‌های قصه اهالی گروه اویس قرنی و حسینیه امام رضا (ع) اما خیلی قبل‌تر از اربعین و در میزبانی از زائران خانه امام زمان (عج) رقم خورده بود. سید محمدرضا سید احمد در روایت این توفیق شیرین، لبخندبرلب می‌گوید: «از عید نوروز که فعالیت رسمی‌مان را برای تکمیل ساختمان حسینیه امام رضا (ع) شروع کردیم، برای یک برنامه مستمر هفتگی هم، نیت کردیم. به‌این‌ترتیب که هر هفته، شب سه‌شنبه، با برپایی یک موکب جمع و جور، از زائرانی که برای زیارت خانه امام زمان (عج) به مسجد سهله می‌آمدند، با چای و آب، پذیرایی می‌کردیم. به لطف خدا و عنایت صاحبخانه، این برنامه تا امروز به طور مستمر ادامه داشته است.»

موکب هفتگی گروه جهادی اویس قرنی در مقابل مسجد سهله

مسؤول گروه جهادی اویس قرنی با توضیحات تکمیلی‌اش، ماجرای این موکب هفتگی خاص را اینطور شرح می‌دهد: «مسجد سهله از قدیم‌الایام، جایگاه مهمی در میان شیعیان داشته. ازآنجاکه طبق روایات معتبر، بعد از ظهور حضرت صاحب الزمان (عج)، مسجد سهله، محل زندگی و مسجد کوفه، محل کار ایشان خواهد بود، علمای بزرگ ازجمله آسید علی قاضی، علامه طباطبایی و آسید ابوالحسن اصفهانی، برای دعا و مناجات و به امید دیدار امام زمان (عج)، شب‌های سه‌شنبه به مسجد سهله می‌رفتند. این سنت، همچنان برقرار است و علاوه‌بر مردم عراق، بسیاری از کاروان‌های زائران ایرانی عتبات عالیات هم طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که در سفرشان به عتبات، شب سه‌شنبه در مسجد سهله باشند. با توجه به همین ظرفیت، تصمیم گرفتیم هر هفته در زمان حضور زائران خانه امام زمان (عج) در مسجد سهله، موکب پذیرایی از آنها برپا کنیم و الحمدلله این توفیق، نصیبمان شد. حالا به لطف خدا و کمک‌های نقدی مردم عزیز ایران، هر هفته 2500 چای و آب در این موکب میان زائران مسجد سهله توزیع می‌شود.»

وقتی منتظران ایرانی و عراقی دست به دست هم می‌دهند…

«برپایی موکب هفتگی در مقابل مسجد سهله، درواقع یک کار گروهی دلپذیر با همکاری ما و دوستان عراقی است.» سید احمد این را می‌گوید و ادامه می‌دهد: «گروه جهادی اویس قرنی از ابتدای شکل‌گیری‌اش، با حضور و همکاری برادران یمنی، به‌عنوان یک گروه بین‌المللی فعالیت می‌کرد. از ابتدای امسال و با اجرای طرح تکمیل حسینیه امام رضا (ع)، برادران عراقی اهل نجف هم به گروه ما ملحق شدند. برنامه موکب هفتگی سه شنبه شب ها در مقابل مسجد سهله هم، حاصل همکاری ما و همین اعضای عراقی گروه اویس قرنی است. در تقسیم وظیفه‌ای که انجام شده، مسؤولیت تدارکات و پشتیبانی این موکب ازجمله تامین چای و شکر و لیوان، بر عهده ماست و مسؤولیت برگزاری این موکب و پذیرایی از زائران خانه امام زمان (عج) را هم، برادران اهل نجف بر عهده گرفته‌اند. البته در موقعیت‌های مختلف، برخی از اعضای ایرانی گروه اویس قرنی هم به نجف مشرف می‌شوند و در برپایی این موکب به دوستان عراقی کمک می‌کنند.»

اعضای گروه جهادی اویس قرنی – «سید محمدرضا سید احمد»،‌ مسئول گروه، نفر نشسته سمت راست 

برای فردای ظهور، شما هم در تکمیل حسینیه همسایه امام زمان (عج) سهیم باشید

هر وقت از برنامه‌های آینده می‌پرسی، چشم‌های اهالی گروه جهادی اویس قرنی از امید به فردای روشن جبهه مقاومت، برق می‌زند. این بار که از برنامه‌های آینده برای حسینیه امام رضا (ع) و موکب هفتگی در کنار خانه امام زمان (عج)، منشأ امید شیعیان و مظلومان عالم که می‌پرسیم، نور علی نور است انگار برایشان. مسؤول گروه با لبخند می‌گوید: «امسال با استقبال بسیار خوب زائران پیاده اربعین از حسینیه امام رضا (ع)، بیشتر نیازهای موجود در این زمینه را درک کردیم. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم با یاری خدا و عنایت اهل بیت (ع)، ان‌شاءالله ساخت طبقه دوم حسینیه را هم شروع کنیم. البته یک شوق مضاعف هم برای گسترش حسینیه امام رضا (ع) در دلمان داریم. با خودمان می‌گوییم برای بعد از ظهور امام زمان (عج) که ان‌شاءالله بسیار نزدیک است، برای پذیرایی از زائران ایشان که به مسجد سهله مشرف خواهند شد، به فضا و امکانات بیشتری نیاز داریم و از همین حالا باید خودمان را آماده کنیم.»

مسجد سهله که بنابر روایات، بعد از ظهور، محل زندگی امام زمان (عج) خواهد بود 

برای آنهایی که یک عمر در آرزوی حضور در خیمه امام زمان (عج)، اشک حسرت ریخته‌اند، مشارکت در برپایی موکب هفتگی در کنار مسجد «سهله» در نجف اشرف و خدمت‌رسانی به زائران خانه صاحب‌الزمان (عج)، عین حاجت‌روایی است. سید احمد درباره شیوه‌های مشارکت در این اتفاق مبارک و شیرین می‌گوید: «در مسیر گسترش حسینیه امام رضا (ع) و برپایی موکب هفتگی مقابل مسجد سهله، بعد از لطف خدا و عنایت اهل بیت (ع)، همچنان چشم امید ما به یاری مردم عزیز و خیّر ایران است. البته طرح گسترش مسجد سهله هم در دست اجراست و ما هم قصد داریم هم با کمک‌های مالی و هم با اعزام نیروهای فنی، در این کار بزرگ مشارکت کنیم. چنانچه عزیزان هموطن تمایل دارند در این فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند، می‌توانند برای ارائه کمک‌های نقدی به سایت اینترنتی و کانال گروه اویس قرنی در پیام‌رسان ایتا و برای ارائه کمک‌های غیرنقدی خود در قالب تامین چای، شکر و لیوان برای موکب هفتگی در جوار خانه امام زمان (عج) به دفاتر ما در تهران، قم یا مشهد مراجعه کنند.»

*راه‌های ارتباط مجازی و حضوری با گروه اویس قرنی
https://zil.ink/owaisqarani

پایان پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *