جولای 16, 2024
باران شدید در تهران/ هشدار نارنجی صادر شد

 براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی استان از امروز تا چهارشنبه (۱۶ تا ۱۸ مردادماه) با گذر متناوب امواج بارشی آسمان، قسمتی ابری تا نیمه‌ابری همراه با وزش باد در بعد از ظهر و شب، افزایش ابر، گاهی رگبار باران با احتمال رعد و برق و افزایش سرعت وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

طی امروز، فردا و پس‌فردا در نیمه شمالی به‌ویژه ارتفاعات استان تهران در بعضی ساعت‌ها بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی گاهی مه و محدودیت دید مورد انتظار است. همچنین در نیمه جنوبی وزش باد شدید، گاهی خیلی شدید، خیزش موقت گرد و خاک، کاهش نسبی کیفیت هوا و کاهش دید دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران در همین زمینه ضمن صدور هشدار نارنجی‌رنگ اعلام کرده است که از دوشنبه (۱۶ مردادماه) تا صبح چهارشنبه (۱۸ مردادماه) تشکیل و رشد ابرهای همرفتی، رگبار متوسط تا شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید، گاهی خیلی شدید (تند باد موقت)، در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ، احتمال رخداد صاعقه در دامنه و ارتفاعات استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی، لغزندگی معابر و جاده‌های کوهستانی، احتمال ریزش سنگ، آبگرفتگی بعضی معابر، جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن موقت سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، امکان خسارت به سازه‌های موقت، احتمال آسیب به درختان و باغات و محصولات کشاورزی، احتمال خسارت به گلخانه ها و تاسیسات کشاورزی، احتمال مه و کاهش دید، احتمال صدمه و خسارت به دلیل رعد وبرق و صاعقه دور از انتظار نیست.

اداره‌کل هواشناسی استان تهران همچنین نسبت به عدم اسکان و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی کوهستانی و بستر مسیل‌ها، پاکسازی کانال‌ها و لایروبی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از سیلاب و بارش احتمالی تگرگ، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به قله‌ها و خودداری از استقرار در ارتفاعات به دلیل خطر سقوط و برخورد صاعقه و آمادگی دستگاه‌های امدادرسان توصیه کرده است.

گفتنی است براساس اعلام این اداره‌کل، برای روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۹ و ۲۰ مردادماه) در استان تهران جوی پایدار و آسمانی صاف تا کمی ابری در ارتفاعات افزایش ابر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *