جولای 16, 2024
بازارگرم شایعات تعطیلی 2 روزه در گرمای بی‌سابقه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صبح روز سه شنبه بود که سخنگوی دولت در قالب یک توییت اعلام کرد: با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری، به‌منظور حفظ سلامت شهروندان، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور موافقت کرد.

متن یادداشت کوتاه فضای مجازی سخنگوی دولت به اندازه کافی واضح بود و مهمترین نکته در این توییت بعد از اعلام خبر تعطیلی سراسری کشور، علت بیان تعطیلی بود که به وضوح گرمای بی‌سابقه عنوان شده بود.

بلافاصله بعد از بیان این خبر، موجی از گمانه‌زنی‌ها پیرامون علت و دلایل تعطیلی آغاز شد و در کمترین زمان این گمانه‌زنی‌ها با گل‌آلود کردن آب توسط برخی رسانه‌های داخلی و خارجی به بازار داغ شایعات رسید.

 

علت تعطیلی سراسری چیست؟

 

*شهرهای ایران در صدر جدول گرمترین شهرهای دنیا

اولین حرکت رسانه‌هایی که مدتی از کمبود سوژه رنج برده و منتظر فضایی برای ظهور و بروز خود و احتمالا نقد کردن پروژه‌های اخذ شده از دشمنان مردم ایران بودند، زیر سوال بردن دلیل تعطیلی دولت بود.

این رسانه‌ها در فضای غیررسمی خود به عادی نشان دادن دمای هوا در کشور نفی علت اصلی تعطیلی‌ها پرداختند.

این در حالی است که چندی پیش، دبیرکل سازمان ملل از گرمای بی‌سابقه تاریخی در نیم کره شمالی، جایی که کشور ما در آن واقع شده است، خبر داده و عنوان کرده بود: نیازی نیست برای دانستن این موضوع تا پایان ماه منتظر بمانیم. ژوئیه ۲۰۲۳ رکورد گرما را در جهان خواهد شکست. دوران «گرمایش جهانی» به پایان رسیده و «جوشش جهانی» آغاز شده است.

روز چهارشنبه اگر سامانه‌های جهانی را چک می‌کردیم، متوجه می‌شدیم که شهرهای امیدیه و آبادان نیز جزو 5 شهر از 15 شهری بودند که بیشترین دما را در آن لحظه به خود اختصاص دادند.

این موج گرما مسئله جدیدی نبود و یک هفته پیش از داغ شدن این مسئله در ایران رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری فارس با انتشار مطلبی تحت عنوان «شاخص تابش اشعه فرابنفش خورشید به سطح «بسیار زیاد» رسید» از گرما و تابش فرابنفش بی‌سابقه در کشور خبر داد.

در این شرایط با توجه به افزایش ۳ برابری مراجعه مردم به مراکز درمانی ناشی از گرمازدگی، بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از جمله نماینده اهواز، تهران، زاهدان در کنار اعضای کمیسیون بهداشت مجلس خواستار ورود دولت و تعطیلی به دلیل گرمای هوا شدند.

مطالبه شکل گرفته در این حوزه و همچنین روند افزایشی گرمازدگی مردم در کشور، وزیر بهداشت روز سه شنبه هفته قبل از درخواست این وزارت‌خانه برای تعطیلی پایان هفته به دلیل گرمای زیاد و تابش اشعه فرابنفش خبر داد.

*یک سوژه دیگر و باز هم شایعه تکراری افزایش قیمت بنزین

فضای رسانه‌ای مخالف مردم ایران که کار خود را با بی‌اعتبار کردن دلیل تعطیلی شروع کرده بود. در روزهای تعطیل بی‌کار ننشست و شایعات متعددی در ارتباط با دلیل تعطیلی‌ها را سر زبان‌ها انداخت.

اولین شایعه منتشر شده در این رابطه، یک شایعه بنزینی بود.

در این راستا، بیان شد که علت اصلی تعطیلی سراسری دولت، موضوع افزایش قیمت بنزین است و دولت برای اینکه تبعات اجتماعی این موضوع را به حداقل برساند، قصد دارد در روز تعطیل این اقدام را انجام دهد.

البته صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز تعطیلی سراسری مبنی بر نیاز کشور به تصمیمات سخت و تلخ نیز در پخش شایعه بنزینی تعطیلات بی‌تاثیر نبود.

با این وجود، نگاهی به موضع‌گیری‌های اخیر مقامات دولتی از رئیس‌جمهور و معاون اول گرفته تا سخنگوی دولت و وزیر نفت که هر چهارشنبه در حیاط هیئت دولت با پرسش زمان گرانی قیمت بنزین مواجه شده و هربار پاسخ می‌دهند، دولت و مجلس شورای اسلامی هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، مشخص خواهد کرد که این شایعه تا چه اندازه بی‌اعتبار است.

*پرداخت به دروغ نخ نمای ایران و عراق در تعطیلی سراسری

شایعه دوم دست به دست شده در این حوزه، تعطیلی سراسری به دلیل تامین برق شهره بصره در عراق بود.

ایجاد تقابل میان ایران و عراق آن هم در بازه زمانی نزدیک به اربعین موضوعی بوده که همواره توسط دشمنان مشترک ملت ایران و عراق مطرح بوده و به عصر حاضر نیز باز نمی‌گردد و واکاوی تاریخ بیانگر آن است که ایجاد تفرقه میان دو ملت از مهمترین راهبردهای تضعیف دو کشور و تاراج منابع عظیم منطقه است.

شایعه یاده شده نیز مشابه عمده شایعات در این حوزه فاقد اعتبار است، زیرا مسئله برق عراق مسئله دیروز و امروز نیست و این کشور به واسطه سال‌های طولانی اشغال آمریکا همواره مسئله برق داشته و در این مدت نیز هرگز هیچ تعطیلی در ایران برای تامین برق عراق اعمال نشده است.

نکته مهم در این حوزه اینکه، عمده قراردادهای صادراتی برق ایران به صورت 4 ماه و 8 ماه بسته شده و صادرات برق ایران در بازه‌های زمانی غیر اوج بار اختصاص داشته و میزان صادرات در بازه‌های زمانی اوج بار کشور از جمله تابستان‌ها بر اساس قراردادهای منعقدشده به حداقل می‌رسد.

*نیروگاه‌های کشور منطبق بر برنامه اداره می‌شوند

سومین شایعه دست به دست شده، در این حوزه شایعه خروج نیروگاه‌های 3 و 4 کارون از مدار تولید برق بود که توسط یک رسانه دست چندم و بدون منبع مشخص منتشر شده و رسانه‌های اصلاح طلب آن را پروبال دادند. البته این رسانه بلافاصله مطلب بدون منبع خود را از درگاه سایت خود برداشت و دستوارالعمل همیشگی چرخش اخبار غلط یعنی انتشار خبر دروغ بدون منبع، بازنشر در سایر رسانه‌ها از جمله دنیای اقتصاد و اعتماد و در نهایت حذف مطلب توسط رسانه اصلی تکرار شد.

پیگیری خبرنگار فارس از وزارت نیرو مشخص کرد، برنامه تامین برق کشور از واحدهای تولید نیروگاهی بدون هیچ خللی درحال انجام است و کلیه اقدامات انجام شده در هر واحد نیرگاهی منطبق بر برنامه انجام می‌شود.

همچنین زنجیره کارون هم اکنون 84 درصد پرشدگی داشته و منطبق بر الگوی کشت پایین دست بهره‌برداری خواهد شد.

علاوه بر این در اوج بار سال جاری که رقم مصرف به 72.7 هزار مگاوات رسید، هیچ تعطیلی سراسری انجام نشد و در سایه برنامه‌های تعبیه شده برق تمامی مشترکان کشور به صورت پایدار در حال تامین است.

*دلیل‌سازی از هر موضوع فضای موجود در فضای رسانه برای تعطیلی سراسری

چهارمین شایعه مطرح شده در ارتباط با تعطیلی سراسری، بحث شکل گرفته میان کانون صرافان و بانک مرکزی بود که در هفته گذشته به فضای رسانه آمد.

بررسی این شایعه نیز بیانگر آن است که علت اصلی انحلال کانون صرافان، نقض قوانین این کانون در حوزه ارز بوده و بانک مرکزی با استفاده از اختیارات قانونی خود به این اقدام دست زده است و با توجه به اینکه این اقدام پیش از رسیدن به تعطیلات سراسری بود. ارتباطی بین این موضوع و تعطیلی سراسری وجود ندارد.

در حقیقت،  مدیریت ارز با بانک مرکزی و جزو اهداف و وظایف این نهاد است؛ طبیعتا نهادهای دیگر فعال در حوزه  ارز باید با بانک مرکزی هماهنگ باشند در غیراینصورت امکان مدیریت بازار وجود نخواهد داشت.

*رسانه‌های مخالف مردم ایران، تحت فشار کارفرمایان برای ایجاد ناامیدی با استفاده از هر فرصت

با گذشته 2 روز تعطیلی سراسری و مشخص شدن دروغ بودن تمامی شایعات بیان شده، به نظر می‌رسد، رسانه‌های مخالف مردم ایران در روزهای اخیر تحت فشار کارفرمایان خود قرار داشته و از هیچ فرصتی برای سلب امید در کشور دریغ نمی‌کنند.

پایان پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *