آوریل 14, 2024
بررسی علل و راهکارهای مقابله با بحران فرونشست در فارس


به گزارش ایلنا، خلیل عبداللهی در نشست مدیران پاسخگو افزود: سال گذشته از ٣٧ شهرستان استان، ٢٥ شهرستان درگیر پدیده مونسون شدند که تسهیلات ٢٥٠ میلیون تومانی به واحدهای شهری و ۲۰۰ میلیون تومانی به واحدهای روستایی و ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به آسیب‌دیدگان از این حوادث پرداخت شد.


وی  با اشاره به اینکه یکی از حوادث سال ۱۴۰۱ وقوع صاعقه در محدوده سد درودزن بود، خاطرنشان کرد: این حادثه موجب بروز آتش سوزی در تاسیسات آبرسانی و قطعی موقت آب شیراز شد؛ مشکلی که با تلاشی شبانه‌روزی در مدتی کوتاه رفع شد.


عبداللهی با بیان اینکه یکی از عمده مشکلات فارس پدیده فرونشست به شمار می‌رود لذا با همکاری دانشگاه شیراز در سطح ملی نشستی در این باره برگزار شد، مسائل پیرامون این معضل در دست بررسی است.


مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس افزود: فرونشست در نقاط مختلف این استان را یک موضوع جدی قلمداد و تاکید کرد که با همکاری دانشگاه شیراز به دنبال بررسی علل دقیق وقوع و راهکارهای مقابله و مواجهه با این بحران هستیم.


عبدالهی گفت:  فرونشست در بخشی از خیابان لطفعلی‌خان زند (زند باریک) شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: این مشکل به دلیل برداشت آب، حفاری، تأسیسات شبکه فاضلاب و اقدامات عمرانی بود بلافاصله مرتفع شد.


عبداللهی، برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی را مهم‌ترین دلیل مواجهه با فرونشست عنوان و اضافه کرد: در فارس نقاط مختلف نظیر روستای زرگران شهرستان مرودشت، چند روستای شهرستان‌های جنوبی استان، با پدیده فرونشست روبرو شده‌اند.


مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با بیان اینکه در بلوار جمهوری اسلامی شیراز نیز با رانش کوهپایه مواجه شدیم که منجر به تخلیه دو واحد آپارتمانی شد، گفت: یکی از راهکارهای مهم در مقابله با تشدید و گسترش پدیده فرونشست، تقویت سفره‌های آب زیرزمینی است.


وی با بیان اینکه تسهیلات اختصاص یافته به این واحدهای مسکونی در حال پرداخت است، افزود: همچنین دام زنده به دامدارانی که دام آنها با مشکل مواجه شد، داده شده است.


مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری فارس خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد از آتش‌سوزی‌های کشور در سال ۱۴۰۰ مربوط به فارس بوده که با اقدامات پیشگیرانه، سال گذشته حدود ٩٥ درصد کاهش یافت و از ابتدای امسال نیز با تدابیر اتخاذ شده و با پوشش بیمه‌ای و آموزش میزان آتش‌سوزی از نظر مساحتی، کاهش چشمگیری داشته است.


عبداللهی از افزایش تعداد قرق‌بانان و خرید تجهیزات اطفایی و امدادی به عنوان راهکار جایگزین حبس اشاره و اعلام کرد: در اردیبهشت‌ماه امسال ۴۰ فقره آتش‌سوزی، در خردادماه نیز همین تعداد و در تیرماه ٨٠ مورد آتش‌سوزی داشتیم که از نظر مساحت نسبت به سال ۱۴۰۰ که حدود ٩٥ هزار هکتار بوده، امسال به کمتر از ٥٠٠ هکتار رسیده است.


او با بیان اینکه سال گذشته شش میلیارد تومان تجهیزات آتش سوزی گرفتیم، به تشکیل هنگ همیار طبیعت و اجرای پویش نجات طبیعت با همکاری شهرداری شیراز در راستای پیشگیری و کاهش خسارات احتمالی آتش‌سوزی‌ها اشاره کرد.


مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری فارس همچنین خاطرنشان کرد: نیروهای ما برای دو ماه پایانی فصل تابستان و پیشگیری از آتش سوزی و اطفای به موقع، پای کار و آماده هستند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *