ژوئن 20, 2024
بررسی مطبوعات روز/ سیل درکمین تهران؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وقوع سیلاب اخیر در مشهد و احتمال وقوع سیل در تهران و سایر کلانشهرها از جمله موضوعاتی هستند که روزنامه‌های امروز به بررسی آن پرداخته‌اند.

️اعتماد، به بهانه وقوع حوادث ویرانگر مشهد احتمال وقوع سیل در تهران و سایر کلانشهرها را بررسی می کند و معتقد است سیل درکمین تهران هم هست. در ادامه این سوال را مطرح می کند اگر بارش‌ها در تهران به اندازه‌ای افزایش یابد که منجر به وقوع سیل شود، آیا مسیل‌ها و آبراهه‌های لازم برای مقابل با آنها پیش‌بینی شده است؟ پاسخ درویش کارشناس سرشناس به این سوال منفی است چرا که اغلب مسیل‌ها، آبراهه‌ها و حفاظ‌های سیل در تهران و اغلب کلان‌شهرها در اثر ساخت و سازها از میان رفته است.

انتقاد کیهان از روزنامه اعتماد. ️کیهان، به یادداشت روزنامه اعتماد درباره حکم ساداتی نژاد انتقاد کرده و گفته رسیدگی به اتهامات متهمان اقتصادی و صدور حکم برای آنها، برخلاف مغالطه نویسنده اعتماد، از روال حقوقی پیروی می‌کند و نه سیاسی. حال آن که اگر نگاه سیاسی غالب بود، نباید پای برخی افراد به محکمه باز می‌شد چه رسد به این که محکوم هم بشوند. در ادامه تاکید کرده رویکرد دولت فعلی را با رفتار قبیله‌ای دولت خاتمی مقایسه کند؛ وقتی که کرباسچی شهردار وقت تهران به دادگاه احضار شد، پنج ساعت از جلسه رسمی دولت خاتمی را به حمایت علنی از او اختصاص دادند و در وزارت کشور، «ستاد حمایت از کرباسچی» تشکیل دادند!.

غارت کوه، بانی سیل مشهد. ️سازندگی، در سرمقاله خود به بررسی سیل اخیر مشهد پرداخته و معتقد است ویژگی های خاص جنوب مشهد، زمینه دخل ‌و تصرف به این منطقه را از ده‌ها سال قبل در قالب احداث تاسیسات نظامی، انتظامی، گردشگری، مجتمع‌سازی و بلندمرتبه‌سازی و احداث کنار گذر جنوبی و هدایت توسعه شهر به این سمت در قالب تجدید‌نظر در طرح جامع و تفصیلی و تهیه طرح‌های موضعی و موضوعی و ویژه فراهم کرد که با فراهم شدن بستر قانونی موضوع تشدید شد. در ادامه گفته شاید سیل اخیر نتیجه این اقدامات تخریبی باشد.

همه مقصران سیل مشهد معرفی و مجازات شوند. ️هم میهن، هم در این خصوص گفته سیل اخیر در مشهد قطعاً مقصران فراوانی دارد که باید همه آنها نسبت به مسئولیتی که داشته‌اند پاسخگو باشند. این سیل اشکالات زیاد مدیریتی کشور را دوباره نشان داد. یک بار دیگر مشخص شد که مدیریت شهری در کلانشهرها تا چه حد متکی به توسعه بی‌توازن و بی‌توجه به محیط زیست است. می‌توان گفت اولین دلیل جان سپردن 12 شهروند کشورمان بی‌مسئولیتی تمام کسانی است که از گذشته تا امروز صاحب پست و مقام بودند.

جمعیت با پول، زیاد نمی‌شود. ️جوان، به بهانه روز جوانی و جمعیت در سرمقاله خود نوشته که معمولاً وقتی سخن از کاهش فرزندآوری به میان می‌آید، به‌طور کلیشه‌ای تصور می‌شود دلیل اصلی اقتصادی است. در ادامه انتقاد کرده که بخش قابل‌توجهی از قانون جوانی جمعیت هم با همین نگاه تدوین و تصویب شد. نگرش‌سنجی‌ها می گویند میل به فرزندآوری در خانوار‌های کمتر برخوردار اتفاقاً بیشتر از خانواده‌های متوسط و بالاتر است. روزنامه معتقد است نمی‌توان انکار کرد ترس از فقر (واهی یا واقعی) مانع‌ فرزندآوری می‌شود اما اساساً با پدیده‌ای پیچیده و ذوابعاد مواجهیم که اتفاقاً بار فرهنگی اجتماعی آن بیش از مؤلفه‌های اقتصادی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *