دسامبر 11, 2023
برگزاری روز جهانی گردشگری از تسهیل تردد گردشگران خارجی تا افتتاح ۱۸۸ پروژه


روز جهانی گردشگری با افتتاح ۱۸۸ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان کلید خورد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم روز جهانی گردشگری عصر امروز با افتتاح ۱۸۸ پروژه حوزه گردشگری با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

علی‌اصغر شالبافیان (معاون گردشگری کشور) با اشاره به طرح تسهیل تردد گردشگران خارجی در سه محور لغو روادید، تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودروی شخصی و تسهیل تردد گردشگران خارجی به صورت هوایی،گفت: برخی از این طرح‌ها اجرایی شده‌اند و امروز شاهد تردد خودرو گردشگران از عراق خواهیم بود. 

او همچنین درباره افتتاح ۱۸۸ پروژه گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۹هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: این پروژه‌ها شامل ۲۸ هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ اقامتگاه بوم‌گردی و سنتی ،۱۷ سفره‌خانه سنتی، ۱۷ مجتمع گردشگری و ۵۷ مورد سایر عناوین تاسیسات گردشگری است که حدود ۳۹۶ هزار مترمربع به فضاهای گردشگری کشور اضافه و برای دو هزار و ۷۹۴ نفر بصورت مستقیم ایجاد اشتغال می‌شود.

معاون ‌گردشگری کشور ادامه داد: براساس جز دو و سه بند الف ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه استان‌ها مکلف شدند گردشگری را در اولویت اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری خود قرار دهند که بر همین اساس شاهد رشد قابل توجهی در افزایش تخصیص اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری بودیم و استان‌های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، لرستان و آذربایجان غربی ده استان برتر در این حیطه بودند.

او همچنین به تخصیص ۵درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌گذاری به حوزه گردشگری اشاره کرد و درباره مجموع سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم گفت: در مجموع ۲۹۱ میلیون دلار در ۱۲ استان کشور محقق شده است.

شالبافیان با بیان اینکه محوریت احکام پیشنهادی برنامه توسعه هفتم تقویت حوزه سرمایه‌گذاری است، افزود: امکان ایجاد تاسیسات گردشگری ترکیبی و تصویب بندی ناظر بر معافیت گمرکی و سود بازرگانی تجهیزات گردشگری و هتلداری امکان منحصربه‌فردی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

این مراسم با ورود اولین خودروی عراقی از مرز شلمچه که به صورت برخط نمایش داده می‌شدادامه یافت و مسیر تردد خودروهای خارجی از مرز شلمچه رسما افتتاح شد.

 محمدحسین صوفی (مدیرعامل کانون اتومبیلرانی و جهانگردی) نیز درباره اجرای طرح تردد گردشگران خارجی به ایران با خودرو شخصی گفت: درحال حاضر ورود موقت وسایل نقلیه شخصی از گذرگاه‌های مرزی و ۱۵ کشور همجوار با استفاده از اسناد بین‌المللی معتبر از جمله پلاک، گواهی‌نامه بین‌المللی و کارنه دوپاساژ امکان‌پذیر شده است. پیش‌تر این امکان برای پاکستان، ترکیه، امارات، عمان و کویت با استفاده از کارنه و بدون پرداخت عوارض گمرکی برقرار بود و اکنون گردشگران عراقی با خودرو شخصی و درصورت دریافت کارنه، ارزان و آسان می‌توانند به ایران سفر کنند.

به گفته مدیرعامل کانون اتومبیلرانی و گردشگری، طرح تسهیل تردد با خودرو شخصی و با کارنه به ایران به‌زودی با کشورهای ارمنستان و گرجستان انجام می‌شود.

عزت‌الله ضرغامی (وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری) نیز در ادامه با بیان اینکه تردد آسان، ساده و ارزان از کشور مهم همسایه (عراق) رسماً آغاز شد، گفت: با اقداماتی که کانون اتومبیلرانی و جهانگردی انجام داده است، ایرانی‌ها هم با خودرو شخصی و با دریافت اسناد و مدارک بین‌المللی می‌توانند به این کشورها سفر کنند و تردد با «کارنه» دوطرفه خواهد بود.

در ادامه این مراسم، با اعلام ضرغامی پروژه‌های گردشگری در استان‌های تهران، کیش، البرز، خراسان رضوی، ایلام، هرمزگان، فارس و اردبیل به شکل مجازی افتتاح شد.

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *