آوریل 14, 2024
بزرگ‌ترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای مدعی مقابله با بحران تغییرات آب‌وهوایی

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، دومین کشور تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای جهان بدون اشاره به تولید بالای نفت و گاز در کشورش، ادعای رهبری کشورها برای مقابله با بحران تغییرات آب‌وهوایی دارد به طوریکه که خبرگزاری رویترز طی گزارشی با اشاره به سخنرانی کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا نوشت، این مقام آمریکایی در سخنرانی در کنفرانس تغییرات آب‌ و هوایی سازمان ملل (COP28)، با فهرست کردن مجموعه‌ای از ابتکارات کشورش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت و گاز جهان، به دنبال ادعای رهبری کشورش بر جهان در موضع مقابله با بحران آب‌و هوایی بود.

 

 

سخنرانی هریس در دومین روز از سخنرانی‌های پشت سر هم رهبران جهان در کنفرانس دوبی انجام شد؛ جایی که نزدیک به 200 کشور در حال بررسی رویکردی بین‌المللی برای مقابله با گرمایش جهانی و بحث در مورد اینکه آیا سوخت‌های فسیلی باید نقش خود را در اقتصاد انرژی آینده حفظ کنند یا نه، هستند.

کاملا هریس با اشاره سخنرانی جاه‌طلبانه جو بایدن در اجلاس 2 سال پیش که گفته بود، آمریکا بار دیگر رهبر جهانی برای مقابله با بحران آب‌وهوایی خواهد بود، مدعی شد: «از آن زمان آمریکا جاه‌طلبی خود را به عمل تبدیل کرده است.»

فهرستی که هریس ارائه داد، شامل یارانه بیش از 400 میلیارد دلاری تامین شده توسط قانون کاهش تورم 2022 و همچنین قانون آب‌وهوایی بود که جو بایدن امضا کرده و ادعا می‌شود که سیلی از سرمایه‌گذاری در انرژی پاک به راه انداخته است، بود.

این مقام آمریکایی همچنین وعده داد، کشورش 3 میلیارد دلار به صندوق آب‌وهوای سبز کمک می‌کند؛ این صندوق به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با گرمایش جهانی کمک خواهد کرد.

در عین حال، در حاشیه این کنفرانس، آمریکا از اقدامات جدید برای مهار انتشار گازهای گلخانه‌ای متان از فعالیت‌های نفت و گاز رونمایی کرد.

کاملا هریس گفت: «امروز ما به صورت عملی نشان می‌دهیم که جهان می‌تواند و باید با این بحران مقابله کند‌».

آمریکا پس از چین، دومین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای در جهان است و در سال‌های اخیر شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی پاک از مزارع خورشیدی گرفته تا توربین‌های بادی و کارخانه‌های باتری خودروهای الکتریکی بوده است.

 

اما همین کشور پس از رونق حفاری مبتنی بر فناوری در «پرمیان بیسین» در تگزاس و نیومکزیکو، به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت و گاز جهان که منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌رود، تبدیل شده است.

این تصادف ناخوشایند (یعنی ادعایی تلاش برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و تولیدکننده بزرگ آنها بودن) یکی از بحث برانگیزترین سؤالات COP28 را برجسته می‌کند: آیا واکنش جهان به تغییرات آب‌وهوایی می‌تواند شامل استفاده مداوم از سوخت‌های فسیلی باشد؟

به نوشته رویترز، از جمله تصمیماتی که کشورها باید اتخاذ کنند این است که برای نخستین بار با حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و جایگزینی منابع انرژی تجدیدپذیر موافقت کنند.

هریس در این کنفرانس گفت، آمریکا از حذف تدریجی استفاده از زغال‌سنگ حمایت می‌کند اما او به سایر سوخت‌های فسیلی اشاره نکرد.

امارات میزبان بیست و هشتمین کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل (COP28) امید دارد دیدگاه آینده با کربن کمتر رونق دهد این دیدگاه  شامل حذف نکردن سوخت‌های فسیلی با استفاده از فناوری جذب دی‌اکسید کربن برای دور نگه داشتن آن از جو اتمسفر و یا تمیزتر کردن فعالیت‌های نفت و گاز است.

 

بیست و هشتمین نشست سالانه آب و هوایی سازمان ملل متحد که دولت‌ها در آن در مورد چگونگی محدود کردن تولید سوخت‌های فسیلی و آماده شدن برای تغییرات آب و هوایی بحث خواهند کرد، از پنجشنبه ۹ آذر در امارات آغاز شده و  تا ۲۱ آذر ادامه دارد. بیش از ۷۰ هزار مهمان از ۱۹۸ کشور جهان از جمله رهبران ۱۸۰ کشور در این اجلاس شرکت دارند.

پایان پیام/

 

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *