ژوئن 20, 2024
بهره وری انرژی تا سال ۲۰۳۰ باید سه برابر شود

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدید خود اعلام کرد: سرمایه‌ گذاری ‌های سالانه برای بهبود بهره ‌وری انرژی باید تا سال ۲۰۳۰ ،سه برابر شود تا جهان بتواند گرمایش جهانی را زیر یک و نیم درجه سانتی ‌گراد حفظ کند.

به گزارش سیناپرس، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدید خود با عنوان: «بهره‌ وری انرژی: دهه اقدام»، گفت: با صرف هزینه‌ های ساختمان ‌ها و فروش بیشتر خودرو های الکتریکی، سرمایه ‌گذاری جهانی در بهره ‌وری انرژی در سال ۲۰۲۲ به رکورد ۶۰۰ میلیارد دلار آمریکا رسید.

آژانس بین ‌المللی انرژی همچنین هشدار داد: انتظار می‌ رود در سال جاری میلادی، این رقم به ۶۲۴ میلیارد دلار افزایش یابد، اما این نرخ رشد سالانه کمتر از سال ۲۰۲۲ خواهد بود، زیرا هزینه های بالای سرمایه گذاری بر پروژه‌ های جدید بالقوه سنگینی می ‌کند.

عالی ترین نهاد بین المللی انرژی در جهان، در گزارش اخیر خود که به مناسبت هشتمین کنفرانس جهانی سالانه آژانس بین المللی انرژی در مورد بهره وری انرژی منتشر شد، اعلام کرد که دوبرابر شدن پیشرفت بهره وری انرژی سالانه به ۴ درصد سالانه تا سال ۲۰۳۰، مستلزم افزایش سرمایه گذاری در این بخش از ۶۰۰ میلیارد دلار به بیش از یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ است.

این آژانس تاکید کرد: هدف ۴ درصدی تا سال ۲۰۳۰ کاهش حیاتی در انتشار گازهای گلخانه ای و در عین حال ایجاد شغل را به همراه خواهد داشت. بر اساس این گزارش، فعالیت های بهره وری انرژی می تواند تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۲ میلیون شغل جدید در جهان ایجاد کند.

این بیانیه خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که تقاضای انرژی کار آمد تر و کمتر از پیشرفت سریعتر به سمت دسترسی جهانی به انرژی مدرن و مقرون به صرفه در اقتصاد های نوظهور و در حال توسعه حمایت می کند.

به گزارش سیناپرس، آژانس بین‌ المللی انرژی همچنین تاکید کرد: دو برابر شدن پیشرفت کارایی و بهره وری در این حوزه تا سال ۲۰۳۰ امنیت انرژی را افزایش داده و به دسترسی بیش از ۸۰۰ میلیون نفر به برق کمک می ‌کند.

گفتنی است هشتمین کنفرانس جهانی سالانه آژانس بین المللی انرژی در مورد بهره وری انرژی بین ۷ تا ۸ ژوئن (دیروز و امروز) در پاریس برگزار می شود. هدف کنفرانس فوق این است که پیشرفت در بهره وری انرژی را سرعت بخشد.

شرکت‌ کنندگان در این رویداد مهم در نظر می ‌گیرند که چگونه اقدامات سیاستی در زمینه‌ هایی مانند نو آوری، دیجیتالی ‌سازی و امور مالی می ‌تواند به دولت ‌ها کمک کند، زیرا آن ها به سمت بهره ‌وری انرژی برای افزایش قیمت، امنیت و اقدامات اقلیمی روی می‌ آورند.

مترجم: حمید تعالی

منبع: english.news.cn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *