ژوئن 16, 2024
تامین برق صنایع برای اولین بار از بخش خانگی پیشی گرفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست خبری مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در رابطه با شرایط تامین پایدار برق در تابستان 1402 صبح امروز در محل شرکت مدیریت شبکه برق برگزار شد.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه وزارت نیرو کاهش عمق ناترازی برق از محل افزایش تولید برنامه‌ریزی شد، اظهار داشت: برای دومین سال برق بخش های خانگی، تجاری، عمومی، اداری و خانگی بدون محدودیت و خاموشی تامین شود.

وی با بیان اینکه در حوزه صنایع بزرگ موفق شدیم برق مورد نیاز را تامین کنیم، افزود: ۵۰ صنعت بزرگ کشور ۸.۱۵ درصد رشد مصرف داشتند و این در حالی است که طی مدت ۱۰ سال متوسط رشد مصرف ۴ درصد بوده است.

سخنگوی صنعت برق در ادامه با اشاره به افزایش دمای بی‌سابقه و تاثیر آن بر افزایش مصرف برق، تصریح کرد: امسال در منطقه غرب آسیا گنبد حرارتی مستقر شد و ۸ کشور اطراف ایران گرمای ۵۰ درجه را تجربه کردند و در کشور ما نیز ۱.۵ تا ۲ درجه افزایش دما را شاهد بودیم.

سخنگوی صنعت برق تاکید کرد: هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰ مگاوات افزایش مصرف ناشی از وسایل سرمایشی را در پی داشت که سرجمع ۳۲ هزار مگاوات افزایش مصرف به دلیل استفاده بیشتر از کولرها را داشتیم و این در حالی است که رقم افزایش پیک بار ۴۰ هزار مگاوات است.

رجبی مشهدی بیان کرد: رکورد تامین برق صنایع در سال جاری شکسته شد و برای اولین‌بار میزان برق تامین شده برای بخش صنعت از برق تامین شده برای بخش خانگی در فصل تابستان پیشی گرفت.

وی افزود: در سال جاری نیروگاه‌ها به موقع تعمیر شدند و با ظرفیت کامل در مدار قرار گرفتند و برنامه‌ریزی شده است که تعمیرات نیروگاه‌ها نیز از ابتدای مهرماه  آغاز شود، به گونه‌ای که قبل از ابتدای خردادماه در مدار قرار گیرند.

وی افزود: علی‌رغم کمبود نقدینگی که در صنعت برق وجود داشت توانستیم از ظرفیت کامل نیروگاه‌ها استفاده کنیم و با موفقیت پیک را پشت سر بگذاریم.

سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که وزارت نیرو از ابتدای دولت سیزدهم با توجه به ناترازی که در صنعت برق وجود داشت دو اقدام افزایش توان تولید و مدیریت مصرف را برنامه‌ریزی کرد تا میزان ناترازی به حداقل برسد و با اقداماتی که انجام شد، برای دومین سال برق بخش‌های مختلف بدون محدودیت و خاموشی تامین شد، گفت: در حوزه صنایع بزرگ نیز با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت توانستیم رشد تولید را رقم بزنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اوج بار امسال ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات بود که نسبت به سال قبل ۴۰۰۰ مگاوات افزایش مصرف صورت گرفت و این مقدار تامین شد و مشکلی در تامین برق به وجود نیامد و همچنین توانستیم، بیش از هشت درصد رشد مصرف صنایع را تامین کنیم.

رجبی مشهدی با بیان این‌که افزایش دمای امسال در کل جهان بسیار محدود بود به طوری که در طول ۱۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، تصریح کرد: در هفته‌های آخر تیرماه و ابتدای مردادماه شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، حتی در شهریورماه نیز سه هفته گرم را داشتیم، به طوری که برخی روزها بیش از ۸۰۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور افزوده شد و در مجموع ۳۵ روز اوج بار را پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به طرح تشویق مشترکان خانگی اظهار کرد: ۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول پاداش شدند و ۲۲۰۰ میلیارد تومان پاداش به مشترکان خوش مصرف پرداخت شد و برای اولین‌بار در چهار ماه گرم سال میزان تامین برق صنایع بیش از میزان تامین برق خانگی بود و علی‌رغم ناترازی برق توانستیم با انجام اقداماتی برق بخش‌های مختلف را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته بین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مقرر شده ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع احداث شود که تاکنون دو واحد نیروگاهی احداث شده و دو واحد دیگر نیز احداث خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته طی دو سال آینده ۱۰ هزار مگاوات در مدار تولید قرار می‌گیرد که بیش از ۵۰۰۰ مگاوات آن تاکنون عملیات‌اش آغاز شده است.

وی با اشاره به میزان خاموشی صورت گرفته در شبکه اظهار کرد: طول شبکه سراسری برق ۱۰۰۰ کیلومتر است که تحت تاثیر پدیده‌های جوی قرار می‌گیرد و این موضوع در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد. در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۷۹ دقیقه در سال به ازای هر مشترک خاموشی اتفاق افتاد که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد در بخش توزیع کاهش یافت.

رجبی‌ مشهدی با بیان این‌که هنوز آماری از میزان خاموشی در سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، تصریح کرد: برای سال ۱۴۰۳ برنامه ‌ریزی صورت گرفته که با توسعه شبکه بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم، اما باید گفت که هیچ‌گونه خاموشی برنامه ‌ریزی‌ شده‌ای برای امسال اعمال نشده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به تابلوی سبز برق در بورس انرژی گفت: مصرف کنندگان صنعتی می‌بایست یک درصد از مصرف برق خود را از تجدید پذیرها تامین کنند که این موضوع اکنون آغاز شده و بخش اداری نیز طبق قانون موظف است ۲۰ درصد از نیاز خود را توسط تجدید پذیرها تامین کنند که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال آینده پنج درصد از نیاز بخش اداری از این طریق تامین خواهد شد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت نصب کنتورهای هوشمند تصریح کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شده که یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه دیگر نیز اضافه خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان این‌که وزارت نیرو ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه کرده است و برنامه‌ریزی شده ۷۰۰۰ مگاوات دیگر اضافه شود، گفت: به طور متوسط میزان ناترازی ۱۰ هزار مگاوات است که این عدد در ابتدای دولت ۱۴ هزار مگاوات بود و اگر نیروگاهی اضافه نمی‌شد ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم.

به گزارش فارس، شرایط تامین برق صنایع در تابستان جاری به گونه‌ای پیش رفت که در بسیاری از کالاهای صنعتی، میزان تولید از تقاضای بازار بیشتر شد و شاهد افزایش موجودی انبار کارخانه‌های کشور بودیم. بر اساس آمار تا 23 شهریور ماه سال جاری، میزان موجودی انبار صنایع سیمان 27 درصد افزایش داشت و همچنین میزان افزایش موجودی انبار در بخشی از کالاهای فولادی به حذف سازوکار بهین‌یاب برای فروش محصول در بورس کالا انجامید.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *