جولای 16, 2024
تحصیل دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمدی در مدارس سنگی و ناایمن

به گزارش ایلنا از یاسوج، در حالیکه در اغلب کشورهای روبه توسعه وجود اینترنت با سرعت‌های شگفت آور باعث تسهیل و تسریع در فراگیری علم می‌شود اما در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از سه هزار دانش آموز مقاطع ابتدایی و راهنمایی باید در مدارسی درس را فرا بگیرند که هر لحظه امکان آوار شدن آنان بر روی دانش آموزان و معلمان وجود دارد.

یکی از والدین دانش آموزان مدارس سنگی و ناایمن در شهرستان بویراحمد با اظهار تاسف از اینکه فرزندان‌شان باید در مدارسی درس بخوانند که امکان عقرب و مار گزیدگی در آنها وجود دارد، گفت: معلوم نیست چه زمانی قرار است مدارس سنگی و ناایمن در استان ما برچیده شوند.

” احمد ” 43 ساله با بیان اینکه فرزندان ما در این مدارس در روزهای گرم سال بدلیل نبود وسایل سرمایشی باید در فضای باز درس بخوانند و در روزهای سرد سال هم با وزش باد و بارش‌های سنگین باران و برف، شرایط تحصیل برای‌شان سخت می‌شود.

مادر دانش آموز دیگری که قرار است در یکی از مدارس سنگی شهرستان چُرام درس بخواند هم به ایلنا گفت: فرزندان ما در این مدارس به هیچ جایگاهی در زندگی دست نخواهند یافت چراکه مجبورند در شرایط سختی تحصیل کنند.

“ناهید” 35 ساله که خودش تا مقطع سوم راهنمایی درس خوانده و بدلیل دسترسی نداشتن به دبیرستان مجبور به ازدواج در سن کم شده است به خبرنگار ایلنا گفت: همان شرایط سخت و کمبود زیرساخت های آموزشی که باعث ترک تحصیل خودم شد هم اکنون دارد باعث ترک تحصیل دو دخترم هم می‌شود.

یک کارشناس روانشناسی هم با بیان اینکه دانش آموزان مقاطع ابتدایی و راهنمایی در سن رشد جسمی و بلوغ فکری قرار دارند و باید نظام آموزش و پرورش به بهترین شکل ممکن، زیرساخت‌های تعلیم و تربیت را برای آنان فراهم کند، اظهارداشت: متاسفانه مدارس سنگی و ناایمن باعث نابودی تمامی استعدادهای بالقوه و بالفعل این کودکان و نوجوانان می‌شود.

“سیروس کریمی” در گفت و گو با ایلنا گفت: در حالیکه هوشمندسازی مدارس در اغلب استان‌‌های کشور بویژه استان‌های مرکزی و شمالی به یک امر عادی تبدیل شده اما در کهگیلویه و بویراحمد همچنان شاهد تحصیل دانش آموزان در مدارس سنگی و ناایمن هستیم.

وی کم رویی، افسردگی، فرار از تحصیل، نااُمیدی از آینده و بیکاری را از مهمترین مشخصات دانش آموزانی دانست که در دوران کودکی و نوجوانی در مدارس کم برخوردار و توسعه نیافته مشغول به فراگیری دانش بوده‌اند و یادآور شد: دانش آموزانی که در این مدارس درس خوانده‌اند بطور حتم نمی‌توانند آینده سازان مفیدی برای جامعه خود باشند.

یک معلم پنج پایه در مدارس سنگی و ناایمن استان کهگیلویه و بویراحمد از اینکه این مدارس در این استان همچنان پابرجا هستند ابراز تاسف و نگرانی کرد.

“حمید ” 48 ساله با اشاره به اینکه در این مدارس ممکن است مار و عقرب دانش آموزان را نیش بزند، افزود: احتمال ریزش آوار بر روی دانش آموزان در این مدارس ناایمن هم وجود دارد. به یقین و براساس تجربه بیش از 25 سال کار معلمی می‌گویم که اغلب دانش آموزان مدارس سنگی نمی‌توانند به پایین ترین مشاغل جامعه دست پیدا کنند.

وی گفت: دانش آموزان مدارس هوشمند با داشتن معلمان نخبه و امکانات گسترده فرا آموزشی را با دانش آموزان مدارس سنگی و معلمان فاقد امکانات تحصیلی در یک آزمون سراسری مقایسه کنید تا متوجه شوید که چه تفاوت هایی با هم دارند.

به آینده اُمیدوار نیستیم

یک دانش آموز پایه پنجم در منطقه زیلایی بویراحمد هم از نبود امکانات لازم تحصیلی نظیر رایانه و کتاب‌های کمک درسی در مدارس سنگی و ناایمن اظهار نگرانی کرد و یادآور شد: با توجه به مشکلات آموزشی که داریم به آینده اُمید چندانی نداریم.

وی که خود را ” رسول ” معرفی می‌کند به ایلنا گفت: یک بار بدلیل بارش باران، تعدادی از سنگ‌های کلاس ریخت و به دلیل زخمی شدن و آسیبی که از ناحیه کمرم دیدم مجبور شدم مدتی در خانه بمانم و سر کلاس های درسم حاضر نشوم.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد هم با اظهار تاسف از اینکه در این استان کوچک ۴۸۵ مدرسه با هزار و 300 کلاس درس سنگی و ناایمن وجود دارد و این یک واقعیت تلخ است که باید آن را پذیرفت، اظهار داشت: ۶۱ مدرسه در همین راستا برای سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ در سفر دوم رئیس جمهور به استان مصوب شده که بر اساس اولویت باید تخریب و بازسازی شوند.

” سید رضا حسینی نیک” در گفت و گو با ایلنا گفت: بیش از هزار میلیارد تومان در سفر دوم رئیس جمهور برای نوسازی مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد مصوب شده که از این میزان ۴۷۰ میلیارد تومان برای مدارس سنگی و ناایمن پیش بینی شده است.

وی با اشاره به طرح شهید آرشام سرایداران مبنی بر ساماندهی مدارس سنگی و ناایمن، یادآور شد: کهگیلویه و بویراحمد در زمینه مدارس سنگی و نا ایمن رتبه اول کشور را دارد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به طرح شهید پناهی مبنی بر جمع آوری مدارس کانکسی بالای ۱۰ دانش آموز با مشارکت بنیاد برکت در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: در این طرح ۷۷ مدرسه با هزینه کرد ۶۰ میلیارد تومانی ما تا مهرماه امسال شروع و تحویل می‌شود.

هزینه مدرسه سازی در کهگیلویه و بویراحمد بالا است

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: این استان با یک هزار و ۷۰۰ روستا و با پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر جاده عشایری در فصل سرما با مشکل جدی روبرو بوده و برای بازگشایی مدارس در روستاها و منطقه عشایری با صرف هزینه های زیادی مواجه هستیم.

“سیدعلی احمدزاده” در گفت و گو با ایلنا از یاسوج گفت: تعمیر، تجهیز و بهره برداری از فضاهای آموزشی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند همت جمعی است اما تکمیل پروژه های نیمه تمام مدارس در اولویت برنامه ها قرار دارد.

بگفته وی، آموزش و پرورش و زیرساخت‌های آن در سفر دور دوم دولت به استان کهگیلویه وبویراحمد از اولویت‌های مهم و یک مطالبه جدی این استان است و استانداری این آمادگی را دارد که به میزان کمک اعتباری نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به استان، منابع اعتباری از محل استانی برای فضاهای آموزشی اختصاص دهد.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه، بیش از یک هزار و ۳۰۰ کلاس درس در قالب ۴۸۵ مدرسه ناایمن در استان شناسایی شده است، اظهار داشت: نوسازیِ این تعداد فضای آموزشی مطالبه استان و در اولویت قرار گرفته است.

احمدزاده گفت: بدلیل کوهستانی، سخت گذر بودن و پراکندگی روستاها و از جهتی ۷۲ هزار نفر جمعیت عشایری استان، هزینه مدرسه سازی در این استان بسیار بالا است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور هم گفت: فضاهای آموزشی بویژه فضاهای آموزشی در مناطق محروم در اولویت برنامه های ما بوده و توجه به آموزش و پرورش در دولت سیزدهم کاملا جدی است.

“حمیدرضا خان محمدی” در گفت و گو با ایلنا از یاسوج افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد به کمک یک تیم تخصصی، مسائل و مشکلات حوزه آموزشی مدارس را شناسایی و در خصوص آنها برنامه ریزی  می شود.

وی تاکید کرد: هر کمکی که از دستمان بیاید کوتاهی نخواهیم کرد و با توجه به شرایط جمعیتی، سطح و عمق مشکلات و کمبودها، تجهیزات و امکانات برای فضاهای آموزشی و مدارس کهگیلویه وبویراحمد در نظر گرفته می شود.

گزارش: ضرغام علیبازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *