جولای 16, 2024
تصمیم تازه اسرائیل، آمریکا را نگران کرد

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: ما به وضوح درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیلی در کرانه باختری ابراز نگرانی کرده‌ایم.

منابع عبری‌زبان امروز اعلام کردند که دولت اسرائیل به واشنگتن اعلام کرده که درصدد ساخت دست کم ۴۰۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری است.

در همین رابطه، نشریه آمریکایی «آکسیوس» روز دوشنبه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد که اعلام شهرک سازی جدید اسرائیل شامل دست کم ۴۰۰۰ واحد مسکونی خواهد بود.

جان کربی در ادامه چین را به تلاش برای جاسوسی از آمریکا از طریق پایگاهی در کوبا متهم کرد و گفت: ما تلاش چین برای جمع آوری اطلاعات از کوبا را جدی می‌گیریم و این توانایی را داریم که از اسرار خود محافظت کنیم. ما نگرانی خود در مورد فعالیت‌های جاسوسی چین را به دولت کوبا اعلام کردیم.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز شنبه اعلام کرد که چین از پایگاهی در کوبا برای جاسوسی و شنود از ایالات متحده استفاده می‌کند.

این مقام ارشد دولت آمریکا گفت که پایگاه چینی در کوبا قبلا ایجاد شده و این اتفاق در دوره آنها رخ نداده است.

وی گفت: زمانی که دولت بایدن در ژانویه ۲۰۲۱ روی کار آمد، ما در مورد برخی از تلاش‌های حیاتی چین در سراسر جهان برای گسترش زیرساخت‌ها و پایگاه‌های لجستیکی به منظور توانمندسازی ارتش برای طرح و حفظ قدرت نظامی از راه دور مطلع شدیم.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، افزود: رئیس جمهور جو بایدن دستورات خود را برای رسیدگی به این موضوع داد. وی با اشاره به اینکه فشار پکن برای توقف جاسوسی از طریق دیپلماسی انجام شد، گفت: ما قبلاً این کار را برای ماه‌ها انجام داده‌ایم.

وی گفت: ما معتقدیم که چین هنوز به آنچه که آرزویش را دارد نرسیده است، آنها برای تقویت حضور خود در کوبا به کار خود ادامه می‌دهند و ما برای برهم زدن آنها به کار خود ادامه می‌دهیم.

پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال و به دنبال آن پولیتیکو و دیگر رسانه‌ها، روز پنجشنبه گزارش داده بودند که چین در حال مذاکره با هاوانا برای ایجاد یک مرکز جاسوسی در این جزیره است اما در همان روز، کاخ سفید و پنتاگون در مورد این گزارش‌ها اظهار نظر کردند که دقیق نیستند.

از سوی دیگر، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی مطبوعاتی به گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره توافق چین و کوبا بر سر ساخت تاسیسات جاسوسی چین با قابلیت رصد کردن مخابرات در سراسر بخش جنوب شرقی آمریکا واکنش نشان داد و گفت: «من از چیزی که شما ذکر کردید مطلع نیستم. این به خوبی شناخته شده که آمریکا کارشناس تعقیب کردن سایه‌ها و مداخله کردن در امور داخلی کشورهای دیگر است».

وی تصریح کرد: آمریکا سردمدار هک کردن و ابرقدرت در زمینه جاسوسی در جهان است. آمریکا مدت‌هاست که خلیج گوانتاناموی کوبا را به دلیل فعالیت‌های مخفیانه به طور غیرقانونی اشغال کرده و بیش از ۶۰ سال است که علیه کوبا محاصره اعمال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *