دسامبر 2, 2023
تعیین رویکرد بیابان‌زدایی و مهار ریزگردها در دشت سیستان


صبح امروز (چهارشنبه ۱۷ آبان‌ماه) با حضور عباسعلی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سه نفر از مشاوران وزیر جهاد کشاورزی و همچنین مدیرکل منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان، روش‌های مقابله با پدیده بیابان‌زایی و مهار ریزگردها در دشت سیستان مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش ایلنا، استان سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و بیابانی بودن قسمتی از آن، به‌ویژه در بخش سیستان و وجود بادها و توفان‌های ۱۲۰ روزه باعث شده است که در کنار سایر چالش‌های زیست‌محیطی، ریزگردهای موجود در هوا سهم بالاتری را به خود اختصاص دهد.

وجود ریزگردها در دشت سیستان و بی‌آب ماندن دریاچه هامون که محلی برای برداشت ریزگردها شده است، علاوه بر مختل کردن زندگی عادی ساکنان این مناطق، موجب تاثیرگذاری بر تاسیسات زیربنایی، کشاورزی و محصولات کشاورزی مردم این مناطق شده است. از طرفی خشکسالی‌های سالیان اخیر موجب از دست رفتن و نابودی پوشش گیاهی منطقه سیستان شده که دلیلی برای عدم جلوگیری از پیشروی بیابان و حرکت شن‌های روان بوده است.

این نشست برای برنامه‌ریزی جهت مجموعه‌ای از اقدامات توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی برای تامین امنیت بخش کشاورزی برگزار و اعلام شده است که برنامه اولیه مربوط به اقدامات آبخیزداری و مدیریت ریزگرد در منطقه غرب سیستان در حال تدوین است و در یک ماه آینده آماده می‌شود.

براساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در این نشست همچنین مقرر شد سایر بخش‌های وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های اجرایی خود را اعلام کنند و یک مجری برای این برنامه تعیین شود تا در قالب طرح مدون و هماهنگ مجموعه وزارت جهاد کشاورزی برای علاج‌بخشی و نجات سیستان ارائه شود.انتهای پیام/

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *