می 24, 2024
تقویت همکاری‌های پلیس ایران و روسیه در مسیر تامین امنیت جمعی کشور‌های دوست


به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، دیدار و مذاکره با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه، ارتشبد «ویکتور زولوتوف» فرمانده کل گارد ملی روسیه، ژنرال «الکساندر گورووی» معاون اول وزیر کشور روسیه و بازدید از موزه گارد ملی روسیه از برنامه‌های سفر سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران به مسکو بود.


سردار رادان در ملاقات با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، بر توسعه و گسترش همکاری‌های امنیتی و انتظامی ۲ کشور و تبادل تجربیات برای مقابله با عوامل ناامن‌کننده تاکید کرد.


وی همچنین تقویت همکاری‌های دوجانبه، به‌ویژه در قالب سازمان‌های شانگهای و بریکس را گامی در مسیر تامین امنیت جمعی بین کشور‌های دوست ارزیابی کرد.


نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز با تمجید از مواضع قاطع رئیس‌جمهور کشورمان درخصوص وقایع اخیر روسیه گفت: روابط ۲ کشور در سطح راهبردی ادامه دارد.


پاتروشف به دیدگاه‌های مشترک ایران و روسیه در زمینه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: باید برنامه اقدام مشترک توسعه همکاری‌های امنیتی و انتظامی دوجانبه شکل بگیرد.


سردار رادان و نیکلای پاتروشف در این ملاقات، درباره تسریع در آغاز همکاری‌های دوجانبه در حوزه مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، سلاح و مهمات، مقابله موثر با جرایم سازمان‌یافته و تشریک مساعی در زمینه عوامل بی‌ثبات‌کننده امنیت به توافق رسیدند.


رادان همچنین در سفر به موسکو با ژنرال «ویکتور زولوتوف» فرمانده گارد ملی روسیه مذاکره و رایزنی کرد.


در پایان این ملاقات که اعضای هیئت‌های ۲ کشور هم حضور داشتند، سند همکاری‌های انتظامی ایران و روسیه به امضا رسید.


براساس این سند، فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی گارد ملی روسیه، همکاری‌های دوجانبه در زمینه تبادل تجربه در اجرای قوانین، حفاظت از تاسیسات مهم دولتی، مبارزه با تروریسم و اقدامات ناامن‌کننده و ارائه اقدامات حمایتی مشترک برای مبارزه با جرم و جنایت را تقویت می‌کنند.


فرمانده کل انتظامی کشور همچنین با حضور در ساختمان مرکزی فرماندهی گارد ملی روسیه، از بخش‌های مختلف موزه گارد ملی روسیه بازدید کرد.


سردار رادان در ادامه سفر خود به مسکو، با همراهی اعضای هیئت انتظامی کشورمان، در ساختمان مرکزی وزارت کشور روسیه، با ژنرال الکساندر گرووی، معاون اول وزیر کشور روسیه درباره راه‌های توسعه و تحکیم همکاری‌های پلیس ۲ کشور  دیدار و گفت‌وگو کرد.


رادان در پایان سفر سه‌روزه خود گفت: با اطمینان می‌توان گفت که از این به بعد مناسبات ۲ کشور در حوزه امنیتی و انتظامی وارد مرحله جدیدی خواهد شد.


وی به امضای سند همکاری‌های انتظامی بین فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با فرماندهی کل گارد ملی روسیه اشاره کرد و افزود: براساس این سند، فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی گارد ملی روسیه، همکاری‌های دوجانبه در زمینه تبادل تجربه در اجرای قوانین، حفاظت از تاسیسات مهم دولتی، مبارزه با تروریسم و اقدامات ناامن‌کننده و ارائه اقدامات حمایتی مشترک برای مبارزه با جرم و جنایت را تقویت می‌کنند.


فرمانده فراجا همچنین به تقویت همکاری‌ها در زمینه مبارزه با جرایم سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر بین ۲ کشور اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با تقدیم ۴ هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر، تجربیات گران‌سنگی کسب کرده‌ است که می‌تواند در اختیار روسیه و سایر کشور‌ها قرار دهد.


وی گسترش روزافزون مواد مخدر را تهدیدی برای جهان عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مقابله با مواد مخدر قرار دارد و این مبارزه‌ای در جهت کمک به همه کشور‌های جهان است.


فرمانده کل انتظامی کشور همچنین در گفت‌وگو با شبکه خبری روسیه۲۴ که از پربیننده‌ترین شبکه‌های تلویزیونی در روسیه است، گفت: همکاری دوجانبه در حوزه انتظامی و نیز در قالب سازمان‌های شانگهای و بریکس از راه‌های موثر تضمین امنیت و کاستن از جرم و جنایت در کشور‌های عضو است.


بازدید از بخش‌های مختلف گارد ملی روسیه، پلیس مسکو، راهنمایی و رانندگی پایتخت و شرکت‌های فعال در حوزه امنیت سایبری از دیگر برنامه‌های سردار احمدرضا رادان و اعضای هیئت همراهش در این سفر بود.


ایران و فرماندهی گارد ملی روسیه روز چهارشنبه تفاهم‌نامه همکاری بلندمدت در راستای تقویت همکاری‌های امنیتی و انتظامی امضا کردند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *