ژوئن 16, 2024
تمدن بزرگ ایران همواره پیشتاز حفظ محیط‌زیست بوده است/ تغییر اقلیم چالش اصلی دستیابی به توسعه پایدار


به گزارش ایلنا، «پنجمین نشست وزرای محیط‌زیست آسیا و اقیانوسیه» با حضور علی سلاجقه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در تاریخ 5 اکتبر معادل 13 مهر به میزبانی کشور سریلانکا برگزار شد. 

سلاجقه در این نشست، ضمن قدردانی از سریلانکا و برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد برای برگزاری این گردهمایی اظهار داشت: سرآغاز فعالیت‌های بین المللی محیط‌زیست در عرصه جهانی از 1972 بوده و از آن زمان تاکنون فعالیت‌ها و اقدامات متعددی برای حفاظت از کره زمین صورت گرفته است. 

وی افزود: واضح است که پیوندهای ناگسستنی بین توسعه، فقر، رفاه انسان و حفاظت از کره زمین وجود دارد. آگاهی و رشد علمی منجر به توجه بیشتر بشر به مقوله محیط‌زیست شده است و همچنین علوم و بینش محیط‌زیستی نیز درک درستی از مسائل محیط‌زیست و ارائه راه‌حل‌ها دارند. 

توجه ویژه قانونی اساسی ایران به مسأله محیط‌زیست 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که منطقه آسیا مهد تمدن‌های بزرگ دنیا بوده و سابقه سازگاری با انواع چالش‌های طبیعی را دارد، گفت: تمدن بزرگ ایران مبتنی بر دانش بومی و آموزه‌های دینی همیشه نقش پیشتازی در این زمینه داشته است. بر این اساس موضوع محیط‌زیست موضوعی جهان‌شمول بوده و نیازمند همکاری‌ها در مقیاس منطقه‌ای و بین‌المللی است. 

سلاجقه ادامه داد: امروز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا براساس این پیشینه و داشته‌های جهان‌شمول گام‌های عملی برای دستیابی به همکاری و موفقیتی بزرگ برداریم. در همین جهت مایلم برخی از سیاست‌ها و اقدامات محیط‌زیست کشورم را برای همکاران بیان کنم. 

وی در این خصوص توضیح داد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به مساله محیط‌زیست توجه ویژه‌ای دارد و آن را به عنوان لازمه حیات اجتماعی رو به رشد بشر معرفی کرده است. کشور ما با تدوین قوانین ملی و جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست و همچنین با تأسی از آموزه‌های دینی و تکیه بر دانش‌بومی و اولویت‌‌بخشی به ارزش‌هایی همچون عدالت، برابری، قناعت و احترام به طبیعت، در کنار عضویت در مجامع بین‌المللی محیط‌زیستی، توجه خاص به موضوع محیط‌زیست داشته و اقدامات موثری برای ارتقا و بهبود شرایط زیستی انجام داده است. 

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: دولت مردمی انقلابی تلاش می‌کند ملاحظات محیط‌زیستی را در کلیه راهبردها، برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای کشور لحاظ کند تا توسعه‌یافتگی در مسیری متوازن محقق شود و بر همین اساس اصول «توسعه فرع برمحیط‌زیست است» و «دیپلماسی بین‌المللی محیط‌زیست» را شعار عملیاتی خود قرارداده است. 

سلاجقه با بیان این که ایران منشأ بسیاری از ذخایر ارزشمند ژنتیکی جهان و منطقه با تنوع گونه‌های مهم گیاهی و جانوری با بیش از 2200 گونه گیاهی اندمیک و زیستگاه‌های بی‌نظیر از جمله زاگرس و جنگل‌های هیرکانی است، گفت: در این راستا برنامه‌های اقدام ملی متعددی برای حفظ تنوع زیستی از جمله افزایش مناطق حفاظت‌شده و تکثیر در اسارت و غیره به عمل آورده است. 

وی تصریح کرد: ایران با داشتن بیشترین مرزهای دریایی در خلیج فارس، دریای عمان و دریای کاسپین با عضویت در دو کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط‌زیست دریایی (کنوانسیون‌های کویت و تهران) تلاش کرده است با تدوین برنامه عمل پایش مداوم زیست بوم‌های دریایی، حفاظت و احیای زیستگاه‌های حساس ساحلی، سازگاری با پدیده تغییر اقلیم در مناطق خشکی و ساحلی و مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی و میکروپلاستیکی، گام‌های بلندی در بهبود وضعیت اکوسیستم و تنوع زیستی دریایی بردارد. 

برگزاری موفق نشست مقابله با توفان‌های گرد و غبار در تهران

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به نقش تغییرات اقلیمی در زندگی بشر و لزوم سازگاری با آن گفت: تغییر اقلیم و به تبع آن پدیده‌های حدی یکی از مهمترین موضوعات پیش روی ماست. یکی از تبعات این تغییرات بروز سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و پدیده توفان‌های گرد و غبار است که دامنه و شدت آن در حال گسترش است و گریبانگیر بسیاری از کشورها از جمله کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه شده و خواهد شد. 

سلاجقه افزود: در این راستا پس از برگزاری موفق نشست منطقه‌ای وزرای محیط‌زیست، همکاری برای آینده بهتر در سال قبل، اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان ماسه و گرد و غبار در راستای اجرای قطعنامه شماره 171/77 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 9 و 10 سپتامبر در تهران توسط جمهوری اسلامی ایران با همکاری سازمان ملل متحد و با حضور مقامات حدود 50 هیات دولتی و 16 آژانس بین‌المللی برگزار شد.

وی ادامه داد: بیانیه نهایی کنفرانس بین‌المللی مقابله با توفان ماسه و گرد وغبار با رویکرد همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف مقابله با این پدیده نوظهور مورد تصویب قرار گرفت که می‌تواند یک گام مهم و مبنای همکاری مشترک دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی برای اقدامات عملیاتی در آینده نزدیک باشد. 

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست جمهوری اسلامی ایران با هدف ارتقای سطح سواد محیط‌زیستی، رشد کیفی محیط‌زیست، فراهم شدن بستر معیشت پایدار و جلب مشارکت گسترده تمامی گروه‌های اجتماعی و محلی برای برنامه‌ریزی در حوزه محیط‌زیست و در نهایت مردمی‌سازی امور محیط‌زیستی، سازمان‌های اجتماع محور با عنوان «خانه‌های محیط‌زیست» را راه‌اندازی کرده است. 

سلاجقه در این خصوص توضیح داد: «خانه محیط‌زیست» مکانی برای پیگیری تحقق شعار «محیط‌زیست مردم‌پایه، هوشمند و فناورآنه» است که می‌تواند موجبات حضور آگاهانه، داوطلبانه و موثر مردم در عرصه محیط‌زیست را فراهم کرده و به ایجاد زمینه مدیریت سطوح مختلف محلی و ملی در حفاظت و بهسازی محیطزیست کمک کند. 

با تکیه بر دانش داخلی بر تحریم‌های محیط‌زیست فائق آمدیم

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر نامشروع بودن تحریم‌های محیط‌زیستی ایران گفت: اعمال تحریم‌های گسترده مختلف اقتصادی و نامشروع به صورت یک‌جانبه وچندجانبه از جهات مخربین محیط‌زیست علیه ایران در سالیان اخیر، آثار متعددی را بر عرصه محیط‌زیست بخصوص در زمینه کاهش سطح تعهدات به توسعه پایدار و در نتیجه آسیب و تخریب محیط‌زیست، در پی داشته است. هرچند با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و نیروهای جوان وخلاق کشورمان توانسته‌ایم «مشق ما می‌توانیم» را به جهان یاد دهیم ولی اثرات زیان‎بار تحریم‌های یک‌جانبه و ناعادلانه از سوی کشورها و برخی سازمان‌های بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا، توانایی انجام مسئولیت‌های ملی و بین‌المللی در قبال کلیه قوانین و مقررات ملی و همچنین اسناد و معاهدات الزام‌آور و غیرالزام‌آور محیط‌زیستی در سطح بین‌المللی را برای کشورم کاهش داده است. 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: بحران‌های «تغییرات اقلیمی»، «کاهش تنوع زیستی» و «آلودگی‌های محیط‌زیستی» در دستور کار ششمین نشست مجمع عالی محیط‌زیست برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد(UNEA6)  قرار گرفته است که این مخاطرات تهدید جدی برای توسعه پایدار و تاثیرات شگرفی بر انسان، محیط‌زیست و سلامت دارد. 

سلاجقه افزود: تغییرات اقلیمی به خاطر تاثیراتی که می‌تواند روی کشاورزی، محیط‌زیست، سلامت عمومی و به طور کلی جامعه داشته باشند، حائز اهمیت هستند و این مهم، به عنوان یکی از خطرهای جدی که توسعه پایدار را در ابعاد مختلف محیط زیستی، سلامت انسان، امنیت غذایی، فعالیت‌های اقتصادی، منابع طبیعی و ساختارهای زیربنایی تهدید می‌کند، ارزیابی شده است. به‌طور کلی جغرافیای جهان، متاثر از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین است و براساس گزارش‌های علمی مدون موجود، شرایط و چالش‌های پیش روی منطقه غرب آسیا ناشی از این پدیده اقلیمی واضح و مبرهن است. 

وی ضمن تاکید بر اولویت‌های دستور کار ششمین نشست مجمع عالی محیط‌زیست برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد (UNEA6) گفت: ضروری است از جامعه جهانی متشکل از دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و سایر ذی‌نفعان با توجه به اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت برای همکاری، هم‌افزایی و سرمایه‌گذاری مشترک فنی، انتقال فناوری و مالی در تقویت و بهبود اقدامات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای حفاظت از محیط‌زیست فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی به عنوان میراث مشترک دعوت کنیم و در راستای مسئولیت تاریخی کشورهای توسعه‌یافته، نگرانی‌های کشورهای در حال توسعه را در زمینه کمک‌های مالی و فنی بین‌المللی و انتقال فناوری ابراز کنیم. بر این باورم با همکاری‌ها می‌توان بر مشکلات فائق آمد. 

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، سلاجقه در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که محیط‌زیست مشترک، سرنوشت محتوم همه ماست، امیدوارم، مجامع بین‌المللی فارغ از مسایل سیاسی و تحت تاثیر قرار گرفتن ناشی از بولوف‌هایی قدرت‌های مخرب محیط‌زیست، با قرار گرفتن در کنار هم و استفاده از ظرفیت‌های دانش و فناوری و مالی مشترک بتوانیم آینده‌ای سالم و تمیز را به فرزندانمان هدیه کنیم. موفقیت و بهروزی را برای جامعه جهانی محیط‌زیست آرزومندم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *