ژوئن 20, 2024
تولید سامانه تیکه نگاری صوتی دریایی در کشور

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شرکت سنج آب فناوری خلیج فارس در حوزه محصولات مرتبط با آب و سامانه های تیکه نگاری فعال است. یکی از جدیدترین محصولات دانش‌بنیان این شرکت، دستگاه داده سنجی اطلاعات آب بر پایه فناوری تیکه نگاری صوتی مدل دریایی solution Tomography یا سنجاب دریایی 10CAT است . 

دستگاه داده سنجی اطلاعات آب بر پایه فناوری تیکه نگاری صوتی دریایی روشی نوین جهت اندازه گیری پیوسته متغیرهای جریانهای آب نظیر دبی سرعت دما و شوری است.

این دستگاه دارای فرستنده و گیرنده های صوتی ترانسدیوسر است که در دریا نصب شده و با انتشار امواج صوتی در کل مقطع آب بین ترانسدیوسرها و ثبت اطلاعات در پردازشگر دستگاه متغیرهای مختلف آب را اندازه گیری می کند.

از مهمترین کاربرد های آن استفاده در دریا، آب های عمیق و حفاظت از محیط زیست است. از این دستگاه در مطالعات دریایی و اقیانوسی برای اندازه‌گیری دو بعدی و سه بعدی بیش از ۳۰ متغیر جریان‌های دریایی به صورت پیوسته و بهنگام و بدون نیاز به نیروی انسانی به‌منظور شناخت بهتر پدیده‌های فیزیکی دریا و اقیانوس، و تهیه داده‌های دمایی بلندمدت به‌منظور مطالعات گرمایش جهانی استفاده می شود.

این دستگاه در اندازه گیری انرژی جریان و تعیین محل نصب توربین های کشندی جهت تولید برق، پایش مناطق دریایی و اندازه‌گیری انرژی جریان‌ در اعماق مختلف دریا جهت تعیین بیشینه انرژی موجود در هر منطقه برای نصب توربین‌های کشندی، پایش خروجی نیروگاه‌های ساحلی از طریق پایش آلودگی‌های حرارتی نیروگاه‌های مجاور دریا در مطالعات زیست شناسی برای تهیه نقشه‌های سرعت جریان به‌منظور شناسایی مکان مناسب جهت نصب قفس‌های پرورش ماهی و تهیه نقشه‌های دمایی اطراف قفس‌های پرورش ماهی کاربرد دارد.
همچنین در تفریحات ساحلی، برای کمک به تعیین مناطق ایمن جهت تفریحات ساحلی همچون شنا، قایق‌های تفریحی و موج سواری و کمک به شناسایی مناطق مناسب جهت احداث اسکله‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *