دسامبر 2, 2023
ثبت جشنواره ملی آش زنجان به عنوان بزرگترین رویدادهای گردشگری کشور


به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، ظهر امروز (۲۹شهریور) نشست خبری  و مراسم رونمایی از پوستر شانزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی و هفدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی  با حضور علیرضا فیروزفر شهردار زنجان (رئیس جشنواره)، سعید صفوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی(دبیر جشنواره) و رئیس شورای شهر  در محل کارخانه کبریت زنجان، برگزار شد.

صفوی در ابتدای جلسه با بیان اینکه زنجانی‌ها از آش یک رویداد ملی ساختند، به جزئیات جشنواره ملی آش ایرانی، افزود: این جشنواره به عنوان بزرگترین رویداد در تقویم رویدادهای گردشگری کشور ثبت شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ، از سه جشنواره در زنجان خبر داد و ادامه داد:  شورای سطح رویدادهای گردشگری کشور در سومین نشست خود سه رویداد را در تقویم خود ثبت ملی کرده است که عبارتند از جشنواره ملی آش، نمایشگاه ملی صنایع دستی و جشنواره بین المللی غذای کشورهای اکو و کشورهای مسیر جاده ابریشم.

صفوی از حضور ۲۰۰ شرکت کننده زنجانی خبر داد و گفت: شرکت کنندگان صبح و بعد از ظهر به مدت ۴ روز حضور خواهند یافت و بعد از داوری آش‌ها، ۱۰ نفر به رویداد ملی راه خواهند یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان،  اضافه کرد: پیش بینی می‌شود ۱۵ استان در این جشنواره شرکت کنند.

وی به دلایل همزمانی برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره آش اشاره کرد و گفت: هنرمندان برای معرفی صنایع دستی خود می‌توانند از جشنواره آش بهره ببرند و هر دو برگزار کنندگان از ظرفیت‌های هم استفاده کنند.

صفوی، از تفاوت نمایشگاه ملی صنایع دستی نسبت به سال‌های قبل گفت: انسان علاوه بر ۳۰ استان شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد.

این مسئول از رایگان بودن غرفه‌ها در جشنواره خبر داد و بیان کرد: همچنین به عزیزانی که از سایر استان‌ها تشریف خواهند آورد اسکان رایگان داده خواهد شد.

علیرضا فیروزفر، هم با حضور در این جلسه از اقدامات شهرداری در ماه محرم و صفر گفت و تشریح کرد: در این ماه‌های عزیز در شهر مواکب و پایگاه‌های صلواتی را داشتیم که بعد از اتمام عزاداری همه آنها تبدیل به ایستگاه‌های شادی و سرور و دوستداران ائمه شد.

شهردار زنجان،  ضمن بیان اینکه شهرداری خانه ملت و برای ملت است، از همراهی شهرداری و شورای شهر در برگزاری جشنواره‌ها گفت: چنین جشنواه‌ای رویداد خوشایند و مهم برای شهر ما است که ۱۶ سال در شهر آن را می‌بینیم.

وی در ادامه گفت: تقاضای شهرداری این است که همه ما متحد و همدل باشیم تا بتوانیم به یاد ماندنی‌ترین جشنواره را بسازیم.

فیروزفر در پاسخ به سوال خبرنگاران در ارتباط با پارکینگ جشنواره تصریح کرد: باید برنامه‌ای تدارک ببینیم که زحمت همشهریان را به حداقل برسانیم و انشالله در روزهای آینده تدابیری اتخاذ خواهد شد.

سید رضا قندیلی، از آمادگی و به روز رسانی نمایشگاه برای برگزاری جشنواره‌ها خبر داد و گفت: سیستم سرمایش و گرمایش سالن‌ها آماده بهره‌برداری است و خوشحالیم جشنواره آش و صنایع دستی، مهر ماه در این محل برگزار خواهد شد.

مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین، از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صادرات به روسیه و اوراسیا خبر داد و تشریح کرد: این نمایشگاه‌ها از تاریخ ۱۸ تا ۲۱ مهر به مدت ۴ روز مستقر خواهد بود.

قندیلی، در پایان، اضافه کرد: این فرصت برای اولین بار در ایران به وجود آمده است که استان زنجان ملزم به برگزاری این نمایشگاه شده و از سراسر کشور شرکت‌های مختلف حضور خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *