اکتبر 4, 2023

جبران بخشی از ناترازی گاز کشور با توسعه میدان گازی مختار


به گزارش ایلنا از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، محمدزمان جوکار ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده این طرح در دو مرحله اجرا می‌شود که پس از عملیات حفر چاه ارزیابی، کسب داده‌های مورد نیاز ، تهیه ام دی پی و اسناد مناقصه توسعه  در مرحله نخست، در نیمه دوم ۱۴۰۳ با انتخاب پیمانکار ، وارد مرحله توسعه میدان می‌شویم.


او با بیان اینکه این مخزن در استان کهگیلویه و بویر احمد و فاصله ۱۰ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است، اعلام کرد: اگر چه وجود گاز در مخزن مختار با حفر اولین چاه اکتشافی در (سال ۱۳۶۹)  اثبات شد اما دستیابی به ارقام و احجام دقیق، مستلزم انجام حفاری مجدد و برداشت داده‌های به روز است، از این رو حفاری چاه ارزیابی با هزینه ۲۰ میلیون یورو و مدت ۱۵ ماه در دستور کار قرار گرفت تا براساس نتایج حاصله، زمینه برای تدوین ام. دی. پی و نهایتا توسعه میدان مهیا شود.


جوکار مدت اجرای عملیات توسعه مخزن مختار را  سه سال و بودجه مورد نیاز را حدود  ۴۲۰میلیون یورو عنوان کرد و افزود: با توسعه این میدان، روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز در کشور افزوده می شود.  


به گفته ایشان مخزن مختار از میادین هیدروکربوری توسعه نیافته کشور است که به لحاظ نزدیکی به مراکز پرجمعیت و خطوط لوله گاز، میدانی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی محسوب می‌شود.


مجری طرح‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی با اشاره به اینکه پس از اتمام دوره ۵ ساله تولید از مخزن مختار، امکان بهره‌برداری از آن به‌عنوان یک مخزن ذخیره‌سازی گاز فراهم می‌شود، اظهار کرد: در این مرحله ظرفیتی در حدود ۱,۲۵ میلیارد متر مکعب در مخزن ایجاد می‌شود تا در ۸ ماه گرم سال روزانه ۵ میلیون متر مکعب در مخزن ذخیره و در ماه‌های سرد سال روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب  از آن تولید کنیم.


او  ایجاد اشتغال برای متخصصان و جوانان مستعد کهگیلویه و بویراحمد را یکی از برکات این طرح برشمرد و گفت: در  مرحله حفر چاه ارزیابی و اقدام‌های مطالعاتی ۲۰۰ – ۲۵۰ نفر و در  فاز توسعه‌ای شامل ( حفاری و احداث چاه توسعه‌ای، خطوط لوله، پالایشگاه و تاسیسات تزریق گاز ) حدود ۲ هزار نفر در این میدان مشغول به‌کار می‌شوند، ضمن آنکه پس از بهره‌برداری نیز برای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر به شکل دائم و  پایدار شغل ایجاد می‌شود.


جوکار با بیان اینکه در مرحله توسعه مخزن، بین ۸ تا ۱۰ حلقه چاه حفاری می‌شود گفت: متعاقب این اقدامات تاسیسات پالایشگاهی و تزریق گاز و واحد نم‌زدایی آن احداث می‌شود تا گاز مخزن به خطوط لوله سراسری گاز تزریق شود و به این ترتیب کمک شایان توجهی در بحث جبران ناترازی گاز  خواهد داشت.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *