آوریل 16, 2024
بایدن گرفتار باتلاق خاورمیانه می‌شود؟ آرایش نظامی آمریکا برای جنگی تمام عیار

به گزارش اقتصادنیوز، ایالات متحده در آستانه جنگی تمام عیار در خاورمیانه قرار دارد. درگیری بین اسرائیل و حماس به سرعت منطقه را درگیر کرده و همین مقوله می تواند پای واشنگتن را به این نبرد بکشاند. به گفته ناظران موشک‌ها و پهپادهایی که توسط انصار الله یمن به سوی سرزمین های اشغالی پرتاب شده – همراه با بیانیه این گروه مبنی بر تداوم این فعل و انفعال ها – و حملات به مواضع ایالات متحده در منطقه نشان می‌دهد که این درگیری به سرعت در حال گسترش است. به ادعای ناظران، ایالات متحده خود را در موقعیت جنگی جدیدی با ایران و متحدان منطقه‌ای‌اش یعنی روسیه و چین می بیند.

آمریکا در آستانه نبردی تمام عیار!

دولت بایدن در حال آماده شدن برای رویارویی با چنین سناریویی است، هرچند واشنگتن پلنی درستی برای پایان دادن به درگیری ها ندارد.از همین رو آمریکایی ها از ورود دوباره به جنگی دیگر در خاورمیانه به شدت می ترسند. بر اساس داده های نظرسنجی اخیر کوینیپیاک، 84 درصد از پاسخ دهندگان یا انتخاب گزینه های «بسیار» یا «تا حدودی» نگرانی شان را در باب ورود به میدان جنگی تازه نشان دادند.پس از حمله حماس به اسرائیل، ایالات متحده حضور نظامی اش را در خاورمیانه را به امید جلوگیری از درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر افزایش داد. ایالات متحده دو گروه ناو هواپیمابر با حدود هفت هزار و500 پرسنل در هر یک و 9 اسکادران هوایی در شرق مدیترانه و منطقه دریای سرخ مستقر کرد.

چنین رزمایشی یا نمایش قدرتی زمانی انجام می شود که احتمال رویارویی وسیع افزایش یابد. آنگونه که ریسپانسیبل استیت کرفت نوشته، وضعیت داخل غزه وخیم است، بیش از یک میلیون آواره و هزاران نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. در کرانه باختری نیز خشونت ها تشدید شده، به طوری که تخمین زده می شود از زمان آغاز جنگ، هراران فلسطینی توسط شهرک نشینان و سربازان اسرائیلی کشته شده اند.همزمان، خشونت در سراسر منطقه در حال افزایش است. مواضع نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در عراق و سوریه توسط گروه های حامی ایران هدف قرار گرفته اند. در پاسخ، نیروهای آمریکایی به تاسیسات این گروه ها در سوریه حمله کرده است. این در حالی است که تنش میان اسرائیل و حزب‌الله نیز روز به روز افزایش می یابد.

107313560-1696851789962-gettyimages-1715222021-20090101231009-911-007933

نبرد در چند جبهه

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، در اولین سخنرانی عمومی اش از زمان آغاز جنگ ضمن تایید این گزاره که حمله حماس، حمله ای مستقل بوده، در باب وقوع جنگ در سطح منطقه هشدار داد. چنین هشداری موجب شد تا بسیاری از تحلیلگران خطاب به بایدن بنویسند که وقوع جنگ گسترده تر در خاورمیانه برای ایالات متحده و منطقه ویرانگر خواهد بود.با توجه به ضعف نظامی نسبی شرکای منطقه‌ای آمریکا – به استثنای اسرائیل – ایالات متحده باید هزینه متحدانش درمنطقه را متحمل شود. گزاره ای که تعهدات ایالات متحده در منطقه را افزایش داده و موجب می شود خلاف خواست واشنگتن، روابط این بازیگر و متحدانش در خاورمیانه در هم تنیده شود.

9999999999999999

علاوه بر این، خطر ورود به جنگ بزرگ در خاورمیانه در حالی است که ایالات متحده درگیر کمک به اوکراین و جلوگیری از افزایش نفوذ چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام است و از طرفی دیگر بار دهی 33 تریلیون دلاری و کسری بودجه (در زمان صلح)بر دوش سنگینی می کنددر چنین شرایطی گشودن جبهه جدید در خاورمیانه، خطر درگیری عمیق آمریکا در بحران اقتصادی را به دنبال دارد.وقوع چنین جنگی برای خاورمیانه هم فاجعه بار خواهد بود و منطقه را از منظر سیاسی، اقتصادی و نظامی بی ثبات کرده و بستر را برای بازتعریف ائتلاف ها هموار می سازد؛ ائتلاف هایی که بعید است به سان گذشته منافعشان با منافع واشنگتن همسو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *