ژوئن 16, 2024
خودداری آلمان از ارسال این موشک فوق پیشرفته به اوکراین+عکس

آنالنا بربوک در اظهاراتی خصمانه علیه چین افزود: چرا که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این جنگ پیروز شود، چه نشانه‌ای برای دیگر دیکتاتورهای جهان خواهد داشت؟ مثلا این پیروزی چه نشانه‌ای برای شی جینپینگ، رئیس جمهور چین خواهد داشت؟ به همین خاطر است که اوکراین باید در این جنگ پیروز شود.

این در حالی است که وزارت امور خارجه چین هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است.

بربوک نخستین رهبر غربی نیست که در ماه‌ها اخیر صریحا شی جینپینگ را یک “دیکتاتور” می‌خواند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ژوئن سال جاری میلادی به دنبال ورود یک بالن چینی به حریم هوایی آمریکا و ساقط شدن آن توسط یک جنگنده آمریکایی اظهارات مشابهی را مطرح کرده بود. اگرچه واشنگتن ادعا می‌کرد که این بالن در حال جاسوسی از تاسیسات نظامی آمریکا بود، اما پکن ضن رد این ادعا، تاکید داشت که این بالن به خاطر “عوامل جوی” از مسیر خود منحرف شده است.

بایدن در آن زمان گفته بود: این یک شرمندگی بزرگ برای “دیکتاتورها” است. وقتی نمی‌دانستند که چه اتفاقی ممکن است بیفتد. این بالن قرار نبود به این سرنوشت دچار شود.

پکن ضمن انتقاد تند از این اظهارات بایدن، آنها را “کاملا پوچ، نامعقول و غیرمسئولانه” دانست.

این اظهارات بربوک پس از آن مطرح شد که دولت آلمان نخستین استراتژی خود در مورد چین را در ژوئن سال جاری میلادی مطرح کرد و در آن خواستار تغییر رویکرد نسبت به پکن شد.

برلین اگرچه چین را یکی از شرکای کلیدی خود در زمینه مقابله با تغییر اقلیم و تقویت توسعه پایدار می‌داند، اما نسبت به سیاست‌های تهاجمی پکن و تلاش آن برای تغییر نظم بین‌المللی ابراز نگرانی کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *