جولای 16, 2024
خبر مهم  وزیر نیرو درباره بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی

وزیر نفت با بیان این که شب گذشته سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی نصب شد، گفت: ظرف هفته‌های آتی بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهور انجام می‌شود.

جواد اوجی در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران با تبریک عید قربان گفت: صنعت نفت برای مردم ایران عیدی بزرگی دارد و آن دستاورد بی‌نظیر فاز ۱۱ پارس جنوبی است که از سال ۷۹ بین شرکت های مختلف خارجی قراردادها دست به دست می‌شد و مهم ترین فاز پارس جنوبی بود و موقعیت آن در نقطه صفر مرزی قرار داشت.

وی تصریح کرد: شرکت های مختلف خارجی از جمله توتال، cnpc چین و شرکت های دیگری آمدند، قراردادهایی تنظیم شد ولی متاسفانه هیچ کار عملیاتی انجام نشد، اما خوشبختانه در دولت سیزدهم وزارت نفت حسب دستور رئیس‌جمهور برای عملیاتی کردن و بهره برداری از فاز ۱۱ بسیج عمومی داده شد و امروز خوشبختانه سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی به همت همکاران صنعت نفت در شرکت ملی نفت، شرکت پتروپارس و شرکت تاسیسات دریایی  این سکوی دریایی پارس جنوبی خوشبختانه با موفقیت کار خود را آغاز می کند. این   سازه ۳۲۰۰ تنی که سه و نیم میلیارد دلار ارزش داشت بر روی فاز ۱۲ سی بود، آنجا  بهره وری کم بود، جدا شد و خوشبختانه دیشب این سکو  نصب شد ظرف دو سه هفته آتی شاهد بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی خواهیم بود.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: همچنین از یک میدان مشترک گازی شروع آن  بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون متر مکعب و ان شاء الله به ۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید و هفته‌های آتی با حضور رئیس جمهور بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی انجام می شود، که نزدیک ۲۰ سال این قرارداد ها به صورت کاغذ دست به دست می شد و هیچ اتفاقی نیفتاده بود دراین دو دولت از صفر تا ۱۰۰ عملیات اجرایی تکمیل و بهره برداری شده که مردم از نعمت گاز بهره می برند.