ژوئن 15, 2024
داکت اسپلیت بهتره یا کولرگازی؟ ۶ تفاوت مهم این دو محصول

اسپلیت یا همان کولر گازی سیستمی دو تکه است و بخش بیرونی آن را در محیط‌های روباز نصب می‌کنند که به آن کندانسور می‌گویند. در کولر گازی، قسمت خارجی به داخلی از طریق لوله کشی وصل می‌شود. سیستم داکت اسپلیت چیست؟ در واقع داکت اسپلیت هم مثل کولر گازی بوده، یعنی از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده است. اما وجود تفاوت‌هایی مثل ساختار آن‌ها و شیوه گرمایش و سرمایش این دو را از هم متمایز می‌کند.

در اصل در شکل و شمایل یونیت داخلی ساختمان، یا اواپراتور این دو سیستم تفاوت وجود دارد؛ زیرا این قطعه در اسپلیت به صورت دیواری نصب می‌شود، در حالی که در داکت اسپلیت به شکل سقفی یا توکار تعبیه شده است. تفاوت دیگری که بین این دو دستگاه وجود دارد، قدرت سرمایش و گرمایش آن‌ها است. در ادامه مطلب به 6 وجه تمایز این دو محصول خواهیم پرداخت.

تفاوت قدرت سرمایش و گرمایش در داکت اسپلیت با کولر گازی

داکت اسپلیت کانالی قابلیت تهویه هوای محیط‌های بزرگ را به طور همزمان دارد. در داکت اسپلیت‌ها ظرفیت حداکثری 5 تا 8 تن تبرید است. به همین منظور در شهری همچون تهران توانایی تهویه هوا تا حدود ۲۰۰ متر مربع را دارد.

در حالی که کولر گازی تنها توانایی تهویه یک اتاق یا سالن کوچکی را دارد؛ زیرا حداکثر ظرفیت آن‌ها 3 تا 4 تن تبرید است که بیشتر ظرفیت‌های ۲ تا ۳ تن تبرید در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد‌؛ بنابراین این دو دستگاه را بیشتر از نظر متراژ تحت پوشش مقایسه می‌کنند.

تفاوت موقعیت نصب یونیت‌ها در اسپلیت و داکت اسپلیت

در داکت اسپلیت سقفی یونیت داخلی در معرض دید نیست و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند، به طوری که فقط دریچه خروجی در هر کانال قابل مشاهده است. به عبارت دیگر یونیت داخلی در این دستگاه را در محدوده بین اتاق‌ها نصب می‌کنند تا با کانال کشی آن را به تمامی قسمت‌های مورد نظر هدایت کنند. در نتیجه تنها دریچه هوا در معرض دید قرار می‌گیرد. این در حالی است که در کولر گازی، یونیت داخلی بیشتر به صورت دیواری نصب می‌شود. وجود این پنل ها در کولر گازی نما و فضای جالبی را به وجود نمی‌آورد.

تفاوت صدا در داکت اسپلیت و اسپلیت

میزان صدای دستگاه‌های تهویه هوا هنگام کار در انتخاب آن‌ها خیلی مهم است، مخصوصا برای محیط‌هایی که آرامش و آسایش نیاز است. صدای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مربوط به دو بخش یونیت داخلی و خارجی است؛ بنابراین اگر یونیت خارجی در فاصله نسبتا زیادی مثل پشت بام نصب باشد، صدای آن منجر به آزار و اذیت دیگران نمی‌شود. ولی اگر در محیط‌هایی مثل تراس یا پشت پنجره قرار گیرد امکان دارد صدا به داخل منتقل شود.

در حالت کلی داکت اسپلیت کانالی نسبت به کولر گازی صدای بیشتری تولید می‌کند که آن هم به خاطر بزرگ بودن فن‌ها است.

تفاوت در قابلیت‌های اسپلیت و داکت اسپلیت

وجود قابلیت‌های خاص در این دو دستگاه باعث تمایز بین آن‌ها می‌شود که این تفاوت‌ها در انتخاب میان این دو سیستم مهم و تاثیر گذار هستند. با معکوس کردن سیکل کاری از طریق یک شیر چهار طرفه مخصوص، قسمت گرمایش کولر گازی را فعال می‌کنند. البته این کار معمولا در ایران انجام نمی‌شود؛ زیرا هزینه برق از حالت معمول نیز بیشتر خواهد شد. در کنار این موضوع قدرت گرمایش آن‌ها هم کم‌تر می‌شود. به همین دلیل برای استفاده از این سیستم باید از مکمل گرمایشی کمک گرفت.

در صورتی که در داکت اسپلیت سقفی با اضافه کردن یک کویل آبگرم به یونیت داخلی و چرخش فن دستگاه، هوای گرم آن هم با قدرت بالا در ساختمان توزیع می‌شود.

 

تفاوت تنظیم دما در اسپلیت و داکت اسپلیت

در اسپلیت به خاطر وجود چند یونیت داخلی در اتاق‌های مختلف، کندانسورهای زیادی وجود دارد؛ بنابراین تنظیم دمای آن‌ها به صورت مستقل انجام می‌شود. پس می‌توان دمای هر اتاق را به صورت جداگانه تنظیم کرد.

در حالی که در داکت اسپلیت سقفی یک اواپراتور وجود دارد و بقیه اتاق‌ها و سالن‌ها با کانال کشی به آن وصل می‌شوند. پس تنها یک کندانسور وجود دارد؛ لذا تنظیم دمای آن را یکباره انجام می‌دهند و نمی‌توان دمای هر محیط را جداگانه تنظیم کرد.

به همین دلیل داکت اسپلیت را در محیط‌های بزرگ استفاده می‌کنند، در حالی که کولر گازی مناسب ساختمان‌های کوچکی است که از اتاق و سالن‌های مجزا تشکیل شده‌اند‌.

Picture3

تفاوت قیمت در اسپلیت و داکت اسپلیت

قیمت از فاکتورهای مهم در خرید سیستم تهویه محسوب می‌شود که در چگونگی تصمیم‌گیری تاثیر زیادی می‌گذارد. هزینه خرید کولر گازی با داکت اسپلیت تفاوت چندانی ندارد؛ اما هزینه مصرف برق میان این دو سیستم کمی باهم متفاوت است.

به طور کلی با توجه به اینکه داکت اسپلیت کانالی می تواند با یک دستگاه چندین فضا را تهویه نماید، پس قاعدتا مصرف برق کمتری نسبت به اسپلیت دارد؛ چراکه کولر گازی‌ها تنها محیط مد نظر را گرم یا سرد می‌کنند. با این حال برق مصرفی این سیستم‌ها با در نظر گرفتن کاتالوگ شرکت سازنده اعلام می‌شود.

 

چطور و از کجا مشاوره بگیریم و بهترین اسپلیت یا داکت اسپلیت را انتخاب کنیم؟

برای دریافت هرگونه مشاوره خرید اسپلیت و داکت اسپلیت به شما مجموعه اسپلیت سنتر را معرفی می‌کنیم. این مجموعه متشکل از افراد مجرب و حرفه‌ای است؛ بنابراین در زمینه خرید این دو محصول و یا مقایسه و انتخاب میان این دو می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

برای خرید و قیمت انواع داکت اسپلیت ایرانی و خارجی همچنان به شما این فروشگاه را معرفی می‌کنیم که بیش از نیم قرن سابقه فروش، نصب و حتی تعمیر دستگاه‌های تهویه هوا را دارد.پایان رپرتاژ آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *