می 25, 2024
رسانه عربستانی: میدان الدره فقط به کویت و ریاض تعلق دارد

‌به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه عربستان سعودی مدعی است که مالکیت منابع طبیعی در منطقه مشمول میدان گازی الدره تنها در مالکیت مشترک عربستان سعودی و کویت است.

یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی به خبرگزاری رسمی این کشور (واس) اعلام کرد: عربستان سعودی و کویت به تنهایی دارای حق حاکمیت کامل برای بهره برداری از ثروت در آن منطقه هستند.

این منبع که نامش فاش نشده گفته است: عربستان سعودی درخواست‌های قبلی خود را از تهران برای آغاز مذاکرات در خصوص تعیین مرزهای شرقی منطقه دریایی تقسیم شده بین عربستان و کویت را بر اساس احکام حقوق بین الملل تکرار می‌کند.

وزارت خارجه کویت هم دوشنبه گذشته منکر حق ایران در میدان گازی آرش شده و گفته بود که منطقه دریایی که میدان گازی الدره/آرش در آنجا واقع است در آب‌های سرزمینی کشور کویت است و ثروت طبیعی آن بین کویت و عربستان سعودی مشترک است.

خبرگزاری کویت به نقل از یک مقام وزارت خارجه کویت آورده بود که تنها دو کشور کویت و عربستان سعودی در ثروت طبیعی میدان الدره شریک هستند و کویت بار دیگر از طرف ایرانی می خواهد که مذاکرات بر سر ترسیم مرزهای دریایی کویت و عربستان سعودی با تهران را آغاز کند.

بحث‌های رسانه‌ای درباره میدان گازی آرش بین ایران، کویت و عربستان سعودی طی روزهای اخیر بالا گرفته است.

به دنبال امضای سند قرارداد بهره‌برداری از میدان آرش از سوی کویت و عربستان سعودی؛ مسئولان حوزه نفت ایران طی ماه‌های اخیر بارها ضمن تاکید بر حقوق ایران در میدان گازی آرش بر لزوم مذاکره برای تعیین مرزها و در غیر این صورت تدارک ساز و کار برای آغاز حفاری و بهره برداری از این میدان خبر داده‌اند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران سال گذشته تاکید کرده است که بین ایران و کویت مرزهای تحدید نشده‌ای وجود دارد که باید تحدید حدود شود و پیش از تحدید حدود نباید در میدان آرش بهره‌برداری انجام شود.

میدان گازی آرش- الدره در جنوب‌غربی جزیره خارک و در جنوب میدان نفتی فراساحلی ابوذر در آب‌های مرزی بین ایران و منطقه سابقا بی‌طرف بین کویت و عربستان واقع شده است.

ذخایر گاز طبیعی این میدان مشترک ۳۶۸ میلیارد مترمکعب و ذخیره نفت آن نیز نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود و بر این اساس و طبق این مرز، حدود ۴۰ درصد تاسیسات نفتی و گازی موجود میدان آرش-الدوره در آب‌های سرزمینی ایران قرار دارد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *