ژوئن 20, 2024
رشد 31 درصدی قیمت گاز در اروپا

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قیمت گاز طبیعی در اروپا برای نخستین بار از ماه ژوئن در بحبوحه احتمال اعتصاب کارگران در برخی تاسیسات استرالیا به بالای 40 یورو رسید.

فروش آتی گاز نیز حدود 32 درصد افزایش یافت که بیشترین میزان از سپتامبر 2022 به شمار می‌رود و دلیل آن ادامه افزایش قیمت دو جلسه گذشته و آشفتگی بازار در مورد عرضه بوده است. قیمت نفت و زغال‌سنگ نیز افزایش یافت.

کارگران شرکت «شورون» و گروه «وودساید انرژی» به اعتصاب رای داده‌اند که می‌تواند صادرات گاز طبیعی مایع از این کشور را تحت تاثیر قرار و عرضه این سوخت در بازارهای جهانی را کاهش دهد.

تاریخ دقیق این اعتصاب در صورت انجام هنوز به صورت دقیق مشخص نیست.

نیک کمپبل، مشاور «اینسپایرد» گفت، در صورت بروز اختلال  احتمالا خریداران آسیایی پیشنهاد واردات ال‌ان‌جی برای جایگزینی محموله‌های گاز استرالیا را خواهند داد و این اقدام اروپا را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

وی افزود، ال‌ان‌جی یه محموله گاز پایه در بازار گاز اروپا تبدیل شده است و از این رو هرگونه نشانه‌ای مبنی بر اینکه جریان این نوع گاز در خطر است، قیمت‌ها را بالا خواهد برد.

عوامل دیگری نیز سبب افزایش قیمت شده است. از جمله کاهش واردات ال‌ان‌جی به اروپا در ماه گذشته و همچنین افزایش ارسال محموله‌های این منطقه به اروپا که مخازن ذخیره‌سازی دارد.

از طرفی از آنجایی که انتظار می‌رود، تعمیرات تاسیسات نروژ به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به اروپا بیش از انتظار طول بکشد، این خود یک عامل دیگر افزایش قیمت گاز بوده است.

در حال حاضر این عوامل بیشتری بر قیمت نفت دارند تا تقاضای پایین و ذخایر غیرمعمول پر از گاز اروپا.

در معاملات آتی هلند به عنوان شاخص گاز اروپا، قیمت گاز 31 درصد بالاتر معامله شد و 40.77 یورو به ازای هر مگاوات در ساعت فروخته شد.

قیمت قراردادهای گاز برای زمستان نیز افزایش یافته اما با سرعت کمتر زیرا شرکت آلمانی EON در مورد خطر بیشتر فصل زمستان آینده هشدار داده است.

این شرکت بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری، تولید و توزیع برق در جهان است.

لئونارد برنبام، مدیر اجرایی این شرکت در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: «این بحران تمام نشده است» اما احتمال تکرار وضعیت سال گذشته کم شده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *