دسامبر 11, 2023
زنگ خطر مصرف انرژی با تداوم ساخت مسکن در تهران


به گزارش خبرنگار ایلنا، آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، جعفر قرائتی‌ستوده دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعت ساختمان به همراه تعدادی نفر از کارشناسان حوزه بهره‌وری انرژی در صنعت ساختمان در اتاق بازرگانی گرد هم آمدند تا نظرات خود را درباره برنامه‌های دو ساله کمیته بهینه‌سازی و مدیریت راهبردی کمیسیون انرژی اتاق ایران به اشتراک بگذارند.  

کاهش مصرف مشوق‌های مالی دربردارد

نجفی در این نشست درباره طرح احصای بهینه‌سازی مصرف انرژی توضیح داد و گفت: در چارچوب توافق‌نامه‌ای که اتاق بازرگانی با وزارت نیرو داشته مقرر شده کسانی که اقدام به بهینه‌سازی مصرف برق می‌کنند و کاهش مصرف آنها احصا می‌شود، بسته به میزان صرفه‌جویی کالا، اوراق بورسی و مشوق‌هایی از این دست دریافت کنند.

وی افزود: به این منظور سرمایه‌گذار باید پیش از اجرای پروژه، شناسنامه انرژی برای آن تعریف کند تا میزان انرژی صرفه‌جویی شده تعیین و مکانیسم تشویقی اجرا شود. این مکانیسم در مورد واحدهای تولیدی و هتل‌ها به طور ویژه کارایی دارد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی همچنین گفت: وزارت مسکن برنامه تامین 4 میلیون واحد مسکونی را دارد اما مسکن‌هایی که احداث می‌شوند با چالش تامین برق رو‌به‌رو خواهند شد. CHP می‌تواند تا 80 درصد راندمان را تغییر دهد، 50 درصد از این برق از طریق نیروگاه CCHP و بقیه نیز از طریق نیروگاه خورشیدی تامین می‌شود. همچنین در این طرح فاضلاب تجمیع و برای آبیاری فضا سبز استفاده می‌شود.

وی درباره لزوم ضابطه‌‌مند شدن بهره‌وری انرژی اظهار کرد: راهکارهای بهره‌وری مصرف انرژی باید به ضابطه تبدیل و برای آن برنامه‌ریزی شود و ضوابطی تعیین شود که به ممنوعیت کاربرد اقلام ساخت‌و‌سازی بینجامد که از نظر مصرف انرژی بهره‌ور نیستند.

به گفته نجفی احداث ساختمان‌های بهره‌ور از نظر مصرف انرژی سبب می‌شود دولت در فصول اوج‌گیری مصرف مجبور به اخذ تصمیماتی همچون تغییر ساعات کاری برای کاهش مصرف انرژی نباشد، اتخاذ چنین تصمیم‌هایی خسران زیادی برای کشور در پی دارد.

وی در نهایت خبر داد: اتاق بازرگانی انعقاد توافق‌نامه‌ای در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی با استانداری تهران نیز در دستور کار دارد، انتظار می‌رود امضای این تفاهم‌نامه تا 20 روز دیگر نهایی شود.

زنگ خطر مصرف انرژی در ایران

جعفر قرائتی‌ستوده دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعت ساختمان نیز در نشست برنامه‌های دو ساله کمیته بهینه‌سازی و مدیریت راهبردی کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: با هدف نیاز به افزایش تولید مسکن و به دلیل کمبود زمین در شهرها و حوالی آنها وزارت راه و شهرسازی برنامه احداث و جانمایی حدود 27 شهر جدید را دارد.

وی افزود: ساخت این حجم از مسکن نگران‌کننده است و زنگ خطر افزایش مصرف انرژی را به صدا درمی‌آورد. به این افزایش 70 درصدی مصرف انرژی باید پاسخ داده شود.

قرائتی همچنین اظهار کرد: بنا بر آمارها روزانه 4.2 میلیون بشکه نفت در ایران مصرف می‌شود. 30 درصد از این حجم در بخش خانگی می‌سوزد که برابر با 1.3 میلیون بشکه است. در سال 1395 قانونی تدوین شد که این حجم از مصرف کاهش داده شود، با این حال مصرف نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه سرانه آن بالاتر هم رفت.  

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعت ساختمان تصریح کرد: مدل ساخت‌و‌سازی که در کشور پیش گرفته‌ایم به ایجاد فاجعه در انرژی می‌انجامد. نه ساختمان‌ها و نه وسایل گرمایشی و سرمایشی از نظر میزان مصرف، بهره‌وری لازم را ندارند و همه اینها به دلیل ارزان بودن انرژی در ایران است. امسال اثرات افزایش مصرف انرژی در تابستان مشهود بود و در زمستان نیز برجسته‌تر است.

قرائتی در ادامه توضیح داد: افزایش ضریب اقتصادی به دو طریق محقق می‌شود، یکی از این روش‌ها سرمایه‌گذاری و دیگری ارتقای بهره‌وری است. در ایران بهره‌وری روش کارآمدی است.

وی در ادامه گفت: بنا بر اینها در تدوین برنامه سالانه کمیته بهینه‌سازی و مدیریت راهبردی کمیسیون انرژی اتاق ایران باید این موارد را جای داد: شاخص‌های ارزیابی کاهش مصرف انرژی، ارتقای سطح کیفیت مصالح خطوط تولید صنعت، افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شهرک‌های مسکونی و صنعتی، طراحی شهری که هم آسایش شهروندان را تامین کند و هم نیاز به تردد آنها را تا حد امکان کاهش دهد، صنعتی‌سازی ساخت مسکن به گونه‌ای که مصرف انرژی را پایین آورد و بهره‌ور کند و ایجاد راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعت ساختمان همچنین خاطرنشان کرد: 27 میلیون واحد مسکونی در تهران داریم که با فرض خالی بودن یک میلیون از آنها 26 میلیون ساختمان انرژی مصرف می‌کنند. ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌وری انرژی در اجرای شهرهای جدید و توسعه ساخت مسکن باید تبدیل به یک برنامه جدی اجرایی شود.

وی در نهایت گفت: در ساخت ساختمان به گونه‌ای که بهره‌وری انرژی در آن صورت بگیرد، قوانین خوبی داریم اما متاسفانه رعایت نمی‌شود، علاوه بر قوانین مشوق‌های مالیاتی و تسهیلاتی هم در این زمینه وجود دارند.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *