ژوئن 16, 2024
خان ترور شد/ قطعنامه دوم صادر شد

قیمت جهانی نفت در روز گذشته به‌‌‌ دلایلی همچون نگرانی‌‌‌ بازارهای مالی در خصوص اعلام احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره بانکی در ایالات متحده و چشم‌‌‌انداز افت تقاضا در بازار انرژی، کاهش یافت. رویترز در همین رابطه نوشت، رشد نرخ بهره در کنار ریزش تقاضای جهانی نفت با پیشی گرفتن از نگرانی‌ها درباره تاثیر توفان حاره‌‌‌ای در سواحل آمریکا بر حجم عرضه، موجب کاهش قیمت‌‌‌ شاخص‌‌‌های اصلی نفت در روز گذشته شد.بهای نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ساعات ابتدایی روز سه‌‌‌شنبه با ۱۹ سنت معادل 2/ 0‌درصد کاهش به ۸۴ دلار و ۲۳ سنت به ازای هر بشکه رسید. روز گذشته نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدییت آمریکا (WTI)  نیز با ۲۴ سنت معادل 3/ 0‌درصد کاهش، در قیمت ۷۹ دلار و ۸۶ سنت برای هر بشکه معامله شد.

نقش موثر نرخ بهره بانکی بر بازار نفت

این هفته سرمایه‌گذاران حوزه انرژی در انتظار دریافت داده‌‌‌های جدید اقتصادی ایالات متحده خواهند بود، اطلاعاتی که به روشن شدن سیر رشد یا کاهش نرخ بهره بانکی برای باقی‌مانده سال‌جاری و حتی سال آینده کمک خواهد کرد. در همین چارچوب، پاول رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، به تازگی اعلام کرد بانک مرکزی آمریکا ممکن است با هدف شکستن مقاومت تورم، دست به اقداماتی مانند افزایش مجدد نرخ بهره بانکی بزند.در همین رابطه، لئون لی از تحلیلگران ارشد «سی‌‌‌ام‌‌‌سی مارکتز» گفت: در این مرحله حفظ روند صعودی مورد نظر برای قیمت نفت که در ماه ژوئیه شاهد آن بودیم، می‌تواند دشوار باشد. اقتصاد ایالات متحده و اروپا در سه ماه چهارم سال 2023 و تا هنگام رسیدن نرخ بهره بانکی به قله حداکثری، با فشار فزاینده‌‌‌ای روبه‌‌‌رو خواهد بود.

اقتصاد چین و بازار نفت

در شرایط کنونی، رشد اقتصاد کلان اژدهای زرد به دلایلی مانند استمرار رکود در حوزه مسکن، کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و رشد اعتبار منفی شرکت‌ها و افراد، دچار تزلزل شده و این موضوع دولت چین را وادار کرده به‌‌‌منظور کاهش تکانه‌‌‌ها در دومین اقتصاد بزرگ جهان و از مصرف‌کنندگان اصلی نفت، دست به اصلاحات اساسی در نظام بانکی و اقتصادی این کشور بزند. به عنوان نمونه، این کشور در آخرین تلاش برای بهبود بازارهای متلاطم خود، بهای تمبر مالیاتی را در معاملات سهام ۵۰‌درصد کاهش داد.

تحلیلگران عقیده دارند افزایش ناچیز نرخ بهره توسط بانک مرکزی چین در هفته گذشته، دورنمای اقتصاد این کشور را برای سرمایه‌گذاران روشن نکرده است. با این حال اما، اقدامات اخیر دولت چین می‌تواند امیدهایی ایجاد کند.از سوی دیگر، کارشناسان بانک ملی استرالیا روز سه‌‌‌شنبه گذشته اعلام کردند با وجود اینکه به‌‌‌دنبال کاهش تولید نفت اوپک‌‌‌پلاس، قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدییت آمریکا از ابتدای سه ماه سوم، به‌‌‌ترتیب حدود ۱۲ و ۱۳‌درصد افزایش یافته، چشم‌‌‌انداز بهبود اقتصادی چین کماکان نگران‌‌‌کننده است.

افزایش قیمت نفت در روز 28 اوت

گفتنی است قیمت نفت در روز دوشنبه مورخ 28 اوت افزایشی شد تا جایی که قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال روز دوشنبه صبح با ۴۰ سنت معادل 5/ 0‌درصد افزایش، به ۸۴ دلار و ۸۸ سنت برای هر بشکه رسید.نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدییت آمریکا (WTI)  نیز در این روز با ۴۲ سنت معادل 5/ 0‌درصد افزایش، با قیمت ۸۰ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه معامله شد.اول هانسن، رئیس بخش کالای استراتژیک در بانک ساکسو گفت: هم‌‌‌اکنون توجه‌‌‌ ناظران بازار انرژی بیشتر معطوف به عواملی مانند اقدامات راهبردی چین برای حمایت از اقتصاد این کشور، توفان حاره‌‌‌ای که در حال حرکت به سمت فلوریداست و امکان افزایش قیمت نفت برنت به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه است.دلیل آنکه وقوع توفان‌‌‌های خلیجی در ایالات متحده می‌تواند بر بازارهای نفت تاثیر‌‌‌گذار باشد این است که بر اساس شواهد، این‌‌‌گونه توفان‌‌‌ها می‌توانند به صورت بالقوه در روند فعالیت تاسیسات و پالایشگاه‌‌‌های فراساحلی این کشور اختلال ایجاد کنند.

شایان ذکر است شرکت‌های نفتی فعال در ایالات متحده، تعداد چاه‌‌‌های فعال نفت خود را برای نهمین ماه پیاپی در ماه اوت نیز کاهش داده‌‌‌اند.لازم به تاکید است که اظهارات اخیر جرومی پاول رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا، مبنی بر اینکه بانک مرکزی این کشور در نظر دارد برای مهار تورم بالا، مبادرت به افزایش بیشتر نرخ سود بانکی کند، سبب شد قیمت‌های نفت خام شاخص برنت دریای شمال و نفت خام آمریکا برای دومین هفته پیاپی کاهشی شوند.

کاهش ذخیره‌‌‌سازی و عرضه اوپک

با کاهش ذخیره‌‌‌سازی‌‌‌های نفت و عرضه از سوی ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌‌‌پلاس)، قیمت‌‌‌جهانی این کالای استراتژیک، همچنان بالای ۸۰ دلار در هر بشکه باقی مانده است.تحلیلگران بازار نفت پیش‌بینی کردند عربستان سعودی کاهش تولید نفت داوطلبانه خود را به‌‌‌ میزان یک میلیون بشکه در روز تا ماه اکتبر و برای سومین ماه پیاپی ادامه دهد، چرا که این کشور هدف حمایت بیشتر از بازار نفت را دنبال می‌کند.سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌‌‌پلاس) اوایل ماه ژوئن برای کاهش عرضه تا پایان سال ۲۰۲۴ موافقت کردند. در آن زمان، دولت سعودی راهبرد کاهش داوطلبانه تولید نفت خود را اعلام کرد که با این اقدام تولید نفت این کشور به پایین‌‌‌ترین سطح در حدود یک دهه اخیر، یعنی برابر با ۹ میلیون بشکه در روز رسید.گفتنی است، وزارت انرژی عربستان اوایل اوت نیز کاهش داوطلبانه تولید نفت خود را برای ماه سپتامبر تمدید کرد.

ریاض اعلام کرد که کاهش تولید ممکن است ادامه یابد یا اینکه ادامه یافته و همزمان به مقدار آن نیز افزوده شود.ریچارد برنز از تحلیلگران موسسه مشاوره انرژی اسپکتس، گفت: پیش‌بینی ما این است که عربستان سعودی دست‌‌‌کم تا ماه اکتبر کاهش تولید و عرضه نفت خود را تمدید کند.وی افزود: عربستان سعودی به دنبال ریزش بازار نفت در نیمه نخست 2023، راهبرد محتاطانه‌‌‌تری را در پیش گرفته و در نظر دارد پیش از خاتمه بخشیدن به تمدید کاهش داوطلبانه، سطح ذخیره‌‌‌سازی‌‌‌های جهان را به میزان قابل‌‌‌توجهی کاهش دهد.درآمد نفتی عربستان سعودی در نیمه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال 2022، 25‌درصد کاهش داشته است. این کشور در این بازه زمانی 126 میلیارد دلار از محل صادرات نفت درآمد داشته و فقط در ماه ژوئن سال‌جاری، معادل 11 میلیارد دلار درآمد نفتی کمتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نسبت به ژوئن سال گذشته تجربه کرده است.

به اعتقاد کارشناسان، کاهش قیمت نفت در بازار جهانی از یکسو و اقدام داوطلبانه دولت عربستان در پایین آوردن یک میلیون بشکه‌‌‌ای صادرات این کشور که قرار است تا ماه اکتبر ادامه پیدا کند، از جمله دلایل کاهش درآمد نفتی سعودی‌‌‌ها بوده است.داده‌‌‌های بازار نفت حاکی از آن است که قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ژوئیه حدود 15‌درصد نسبت به ژوئن افزایش یافت، که در نوع خود بالاترین رشد ماهانه قیمت از ژانویه ۲۰۲۲ تاکنون بوده است. واقعیت این است که به‌‌‌دلیل افزایش نگرانی‌ها بابت سطح تقاضا در چین، قیمت‌‌‌ نفت در اوت حدود سه‌درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافته است.

به اعتقاد ناظران بازار نفت، چین مبادرت به ذخیره‌‌‌سازی‌‌‌های نفتی بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای کرده است که در ابتدای سال 2023 تکمیل شده‌‌‌اند. از سوی دیگر، افزایش قیمت‌های نفت سبب شده تا پالایشگاه‌‌‌های این کشور، بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان، خرید خود را کاهش دهند.شاخص بخش تولید کارخانه‌‌‌ای در چین در اواخر این هفته منتشر می‌شود و می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد شرایط دومین اقتصاد بزرگ دنیا در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. پیش‌بینی می‌شود این شاخص احتمالا برای پنجمین ماه پیاپی در محدوده رکود قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *