می 24, 2024
سالمندان و زنان باردار کمتر در فضای باز حضور یابند

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس٬ فاطمه سادات یعقوبی، فوق تخصص نفرولوژی بالغین و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران  در خصوص راهکارهای حفظ سلامتی در مواجهه با گرمازدگی٬ اظهار داشت: گرمازدگی به حالتی گفته می‌شود که درجه حرارت بدن به صورت غیرطبیعی بالا و بدن، گرما را از خود خارج نمی‌کند.

وی با بیان اینکه گرمازدگی دارای حالت‌های خفیف تا شدید است، گفت: در مراحل اولیه گرمازدگی می‌توان با نوشیدن مایعات و تهویه مطبوع محیط، علایم را در افراد بهبود بخشید.

 یعقوبی به علایم حالت‌های خفیف گرمازدگی اشاره و حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، تعریق زیاد، افت فشار، تشنگی شدید، ضعف اندام‌ها و بالا رفتن دمای بدن از حد نرمال را از جمله این موارد برشمرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر مصرف مایعات و میوه‌های خنک برای کاهش و جلوگیری از گرمازدگی تاکید و مصرف میوه همچون هندوانه را موثر و مفید خواند و افزود: مصرف قهوه و چای توصیه نمی‌شود.

وی به علایم گرمازدگی در مراحل شدیدتر اشاره و تاکید کرد که در مراحل شدیدتر گرمازدگی، رنگ بدن قرمز، گاها آفتاب سوختگی ایجاد شده، ضربان نبض و تنفس افزایش می‌یابد و دمای بدن به بالای 40 درجه می رسد.

 یعقوبی ادامه داد: در مراحل بالای گرمازدگی اختلال هوشیاری و غش نیز اتفاق می‌افتد و تاکید بر این است فرد گرمازده در اولین فرصت به اورژانس انتقال داده شود.

فوق تخصصی نفولوژی بالغین تاکید دارد: گرمازدگی در افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون بیماری قلبی، کلیوی و کبدی هستند شدیدتر است و اختلال در دستگاه‌ها را تشدید می‌کند و گاها شاهد غلظت بالای ادرار هستیم.

وی توصیه کرد: افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و سالمندان، اکنون که هوا گرم است کمتر در فضای باز حضور یافته و یا فعالیت‌های روزانه خود را در ساعات اولیه صبح و یا بعد از غروب آفتاب انجام دهند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *