جولای 16, 2024
سلاح هسته‌ای نمی‌خواهیم

به گزارش «ایسنا»، رئیسی در پاسخ به پرسشی در خصوص مبادله زندانیان و اینکه آیا این توافق به این معنی است که ایران می‌تواند با دولت ایالات متحده در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه کار کند، گفت: «جمهوری اسلامی ایران در موضوع تبادل زندانیان یک کار بشردوستانه انجام داد. تا جایی که اطلاع داریم افرادی که از ایران در آمریکا حبس بودند، به ناحق دستگیر شده بودند، اما افراد بازداشتی در ایران، ‌‌‌ مرتکب جرائمی شده بودند که در مراحل دادرسی نیز اثبات شده و محکومیت قطعی داشتند. با وجود این ‌سازوکاری فراهم شد تا این تبادل در قالب یک حرکت انسان‌‌‌دوستانه صورت گیرد و فکر می‌‌‌کنم این اقدامی بود که هم خانواده این زندانیان از آن خرسند شدند و هم اینکه یک حرکت کاملا انسان‌دوستانه بود.» وی در توضیح اینکه آیا ایران از پول آزاد‌شده فقط برای اهداف بشردوستانه استفاده خواهد کرد، گفت: «این پول متعلق به ملت ایران است و تاکنون هم غیرعادلانه و ظالمانه بلوکه شده بود. طبیعتا این پول باید در جهت رفع نیازهای ملت ایران هزینه شود و این از اولویت‌‌‌های ماست.»

همکاری با آژانس ادامه دارد

رئیسی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره حذف برخی از بازرسان و اینکه آیا ایران می‌‌‌خواهد فعالیت آژانس در ایران را غیرممکن کند، گفت: «اگر ما می‌‌‌خواستیم آژانس فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران را بازرسی نکند، راه‌‌‌های دیگری هم داشتیم و رسما می‌‌‌گفتیم همکاری نمی‌‌‌کنیم، در صورتی که بنای ایران از ابتدا بر همکاری بوده است. این را خود مسوولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیران ادوار آن تایید کرده و تاکید دارند که ایران به طور کامل با آژانس همکاری کرده است. این همکاری هم به دو شکل صورت گرفته است، یکی با نصب دوربین‌‌‌هایی که به شکل دائمی و مستمر همه فعل و انفعالات مراکز هسته‌‌‌ای ایران را ثبت می‌کنند و دوم بازرسی‌‌‌های دوره‌‌‌ای بازرسان آژانس؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۵ بار اعلام و تایید کرده که فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملا صلح‌‌‌آمیز بوده و هیچ انحرافی نداشته است.»

رئیس‌‌‌جمهور ایران ادامه داد: «اساسا ما بارها اعلام کرده‌‌‌ایم که سلاح هسته‌‌‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد، چون نه به آن نیاز داریم و نه عقیده‌‌‌ای به سلاح هسته‌‌‌ای داریم. به باور ما و بر اساس فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی سلاح هسته‌‌‌ای جزو سلاح‌‌‌های کشتار جمعی است و بنابراین هم تولید و هم نگهداری آن حرام است و ما به این فتوا پایبندیم. این رویکرد از لحاظ فقهی و اسلامی ما را متعهد می‌کند که به هیچ عنوان دنبال تولید سلاح هسته‌‌‌ای نباشیم و تاکنون نیز هیچ دلیلی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برخلاف این باور و عقیده عمل کرده باشد، پیدا نشده است.»

وی تاکید کرد که ۱۵ بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نبود انحراف در برنامه صلح‌‌‌آمیز هسته‌‌‌ای جمهوری اسلامی ایران، متکی بر تصاویر دوربین‌‌‌ها و بازرسی بازرسان این سازمان بوده است. حال شما ببینید در مقطعی سه کشور اروپایی می‌‌‌آیند بیانیه‌‌‌ای منتشر می‌کنند و ادعاهایی در آن مطرح می‌کنند که به طور کلی بی‌‌‌اساس است و در وهله اول گزارش‌‌‌ها و بیانیه‌‌‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نادیده می‌گیرد.

با بازرسان از ملیت‌‌‌های مختلف مشکلی نداریم

رئیس‌‌‌جمهور تاکید کرد: «ایران هیچ‌گاه نگفته ما نمی‌‌‌خواهیم بازرسی باشد. ما گفتیم اعتماد ما از افرادی که مربوط به این سه کشور هستند، سلب شده و مورد تردید است، اما با اصل بازرسی و حضور بازرسان از ملیت‌‌‌های مختلف هیچ مشکلی نداریم و همواره هم بازرسانی از ملیت‌‌‌های مختلف به ایران آمده‌‌‌اند و اکنون نیز بنای ما همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.» در بخش دیگری از این مصاحبه فرید زکریا این پرسش را خطاب به رئیسی مطرح کرد که شما همه بازرسان آمریکایی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی را از لیست خارج کرده‌‌‌اید و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌‌‌گوید که این کار توانایی انجام بازرسی‌‌‌ها را فلج می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌‌‌گوید که سوالات بی‌‌‌پاسخ زیادی وجود دارد که ما می‌‌‌خواهیم آنها را مطرح کنیم. این همان سوالاتی است که این سه کشور مطرح کردند و اساسا دو سایت ایران هرگز از سوی این کشور به عنوان سایت هسته‌‌‌ای اعلام نشده است. با این حال، آژانس بر این باور است که آثاری از اورانیوم در آنها وجود دارد، چرا به این سوال پاسخ نمی‌‌‌دهید؟ آیا آن سایت‌‌‌ها بخشی از تاسیسات غنی‌‌‌سازی اورانیوم بودند، اگر چنین است، چرا هرگز اعلام نشدند؟

رئیس‌جمهور ایران در پاسخ توضیح داد: «تاکنون و در دوره مدیران مختلف و متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان و گروه‌‌‌های مختلف و متعددی به ایران آمده‌‌‌اند و از بخش‌‌‌های مختلف فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران بازدید کرده‌‌‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده که بنای ما همکاری با آژانس است تا بتوانند با حضور در ایران ببینند فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران صلح‌‌‌آمیز بوده و انحرافی ندارد. همه سوالاتی هم که تاکنون داشته‌‌‌اند چه سوالات کلی و چه سوالات مقطعی توسط سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ گفته شده است. همین چندی پیش که مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرد و با بنده نیز دیدار داشت، موارد و مسائل و سوالات متعدد و مختلف آنها در جلسه با مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ گفته شد و مشخص شد ابهامات و سوالاتی که مطرح است، هیچ مستند و مدرکی ندارد و صرفا سوءظن است. در جلسات کاری و کارشناسی متعدد برای مسوولان آژانس اثبات شده که ایران در مسیر فعالیت‌‌‌های صلح‌‌‌آمیز هسته‌‌‌ای خود هیچ انحرافی نداشته و ندارد.»

وی ادامه داد: «شما هم به نیکی می‌‌‌دانید که اینها بهانه‌‌‌هایی بیش نیست. بنده این را هم به مسوولان آژانس و هم به رئیس‌جمهور فرانسه وقتی سال گذشته در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وی دیدار داشتم گفتم که خود شما هم به خوبی می‌‌‌دانید این ادعاها بهانه است و نباید این بهانه‌‌‌ها را مطرح کنید. در کجا و کدام نقطه دنیا کشوری تا این حد مورد بازرسی قرار گرفته و تا به حال درباره کدام کشور ۱۵ گزارش رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر صلح‌‌‌آمیز بودن فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای آن صحه و مهر تایید گذاشته است. به ایشان گفتم چرا کار سیاسی می‌‌‌کنید و اسم آن را نظارت می‌‌‌گذارید. سوال جدی ما از این سه کشور اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این است که چرا آژانس را به ابزار فشار بر برخی کشورها تبدیل کرده‌‌‌اید؟ شما که می‌‌‌دانید مساله‌‌‌تان فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران نیست، می‌‌‌دانید که ایران تاکنون هیچ فعالیت هسته‌‌‌ای در راستای تولید سلاح نداشته و اعلام رسمی هم کرده که قرار نیست هیچ‌گاه سراغ سلاح هسته‌‌‌ای برود، پس این همه فشار سیاسی برای چیست و دنبال چه هدفی هستید؟»

رئیس‌‌‌جمهور ایران تاکید کرد: «سوال ما این است که چرا اینقدر فشار به ایران وارد می‌‌‌کنید؟ آیا فکر می‌‌‌کنید ایران با این فشارها در استفاده صلح‌‌‌آمیز از انرژی هسته‌‌‌ای با تردید مواجه می‌شود؛ فناوری که منافع زیادی برای کشور دارد و امروز فقط در عرصه تولید رادیوداروها جان حداقل یک میلیون نفر را نجات داده و بعد از این هم نجات خواهد داد. فناوری که در عرصه‌‌‌های کشاورزی، صنعت، نفت و گاز و خیلی زمینه‌‌‌های دیگر کاربردهای مفید و موثر زیادی دارد.» وی ادامه داد: «اگر این فشارها را وارد می‌‌‌کنید که ما نتوانیم به توانمندی‌‌‌های هسته‌‌‌ای دست پیدا کنیم، باز هم اشتباه است چرا که توانمندی‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران دیگر بومی شده و امروز ایران جزو کشورهای برخوردار از توانمندی و فناوری هسته‌‌‌ای بومی است، اما تاکید کرده و می‌‌‌کنیم که به‌‌‌دنبال سلاح هسته‌‌‌ای نیستیم و این را خود شما هم تایید کرده‌‌‌اید.»

رئیسی با اشاره به اینکه چه مشکلی وجود دارد که شاهد چنین سطحی از رفتارهای سیاسی و دوگانه علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم، آیا تصور می‌‌‌کنید می‌توانید با این رفتارها و اقدامات ایران را متوقف کنید!، گفت: «این اقدامات صرفا جنبه سیاسی دارد و به قصد اعمال فشار بر ایران انجام می‌‌‌شوند، اما ایران نشان داده که کشور مقاومی است و با تبدیل تهدیدها و فشارها به فرصت، پیشرفت خود را نیز دنبال کرده و می‌کند.»

به نقض تعهدات پاسخ دادیم

مجری سی‌‌‌ان‌‌‌ان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که ایران تنها کشوری است که آن‌طور که اعلام‌‌‌ می‌کند با وجود آنکه فقط برنامه هسته‌‌‌ای غیرنظامی دارد، اما غنی‌‌‌سازی با درصدهای بالا دارد، هیچ کشور دیگری که برنامه صرفا غیرنظامی هسته‌‌‌ای داشته باشد تا ۶۰‌درصد غنی‌‌‌سازی انجام نداده است، چرا تا چنین سطحی غنی‌‌‌سازی انجام می‌‌‌دهید که هیچ کشور دیگری احساس نمی‌‌‌کند نیاز به انجام آن دارد؟ آیا این باعث شک نمی‌شود؟ که رئیسی در پاسخ توضیح داد: «این اقدام ایران در مقابل نقض تعهدات و پیمان‌‌‌هایی است که از جانب آمریکا و سه کشور اروپایی اتفاق افتاد. ما که از ابتدا دنبال غنی‌‌‌سازی ۶۰ درصدی نرفتیم. مطابق معاهده برجام یک تعهداتی ما داشتیم و یک تعهداتی آمریکا و اروپایی‌‌‌ها؛ آمریکا از پیمان خارج شد و اروپایی‌‌‌ها نیز تعهدات خود را نقض کردند و این تنها ایران بود که طبق تایید و تاکید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهدات خود عمل کرد.»  

وی ادامه داد: «این کار ایران در پاسخ به نقض پیمان‌‌‌هایی بود که طرف‌‌‌های معاهده با این کشور انجام دادند. جمهوری اسلامی ایران رسما هم اعلام کرد که این اقدام به هیچ‌‌‌وجه به معنای رفتن به سمت تولید سلاح‌‌‌های هسته‌‌‌ای نیست، بلکه پاسخی است به نقض تعهدات و رفتارهای غیرمتعهدانه اروپایی‌‌‌ها و آمریکا و هر زمان که این کشورها به تعهداتشان بازگردند، ایران همچنان که تاکنون به تعهداتش عمل کرده بعد از این هم به آنها عمل کرده و پایبند خواهد بود.»

رئیسی با بیان اینکه امروز کشورهای اروپایی و آمریکا باید تصمیم بگیرند، چرا دچار بی‌‌‌تصمیمی شدند، اروپایی‌‌‌ها چرا تصمیم نمی‌‌‌گیرند، ایران که تصمیم و نظرش را رسما اعلام کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم که بازرسی انجام داده و می‌دهد، گفت: «امروز توپ در زمین آمریکا و اروپاست، باید تصمیم بگیرند که به تعهداتشان عمل کرده و تحریم‌‌‌ها را لغو کنند.» رئیس‌‌‌دولت جمهوری اسلامی ایران تشریح کرد: «وقتی ایران بر اساس معاهده برجام و طبق تایید خود آژانس به طور کامل به تعهداتش عمل کرد، مگر نباید تحریم‌‌‌ها لغو می‌‌‌شد، تحریم‌‌‌ها اما نه تنها لغو نشد، بلکه افزایش هم یافت؛ آیا نباید آمریکا و کشورهای اروپایی در این زمینه مورد سوال واقع شوند. ما در این زمینه سوال جدی از آمریکا و کشورهای اروپایی طرف معاهده با خود داریم که چرا با وجود عمل ایران به تعهداتش، ‌‌‌ تحریم‌‌‌ها نه تنها لغو نشد که افزایش هم یافت؟»

ملت‌‌‌های عرب از رژیم اسرائیل نفرت دارند

در بخش دیگری از این مصاحبه، مجری سی‌‌‌ان‌‌‌ان راجع به تحولات خاورمیانه از رئیسی پرسید و سوال خود را این‌گونه مطرح کرد؛ در حال حاضر در خاورمیانه یک رویداد بزرگ منطقه‌‌‌ای در جریان است. البته اینها همان چیزی است که با توافق ابراهیم آغاز شده است؛ عادی‌‌‌سازی روابط بین برخی از کشورهای خلیج فارس و اسرائیل. یکی از دیپلمات‌‌‌های عرب، یکی از دوستانم، گفت که ایرانی‌‌‌ها توانسته‌‌‌اند به غیرممکن دست یابند، یعنی متحد کردن اسرائیل و اعراب علیه خود! آیا اساسا توافق ابراهیم شکست سیاست خارجی ایران نیست؟ رئیس‌‌‌جمهور ایران در پاسخ گفت: «این کار آمریکایی‌‌‌ها بود که دست رژیم صهیونیستی را در دست بعضی از دولت‌‌‌ها یا کشورهای عربی گذاشتند، اما این به معنای پذیرش موضوع از سوی ملت‌‌‌های عرب این کشورها نیست.

ملت‌‌‌های این کشورها عمیقا از رژیم صهیونیستی نفرت دارند و دولت‌‌‌ها برای بقای خودشان به فشار آمریکایی‌‌‌ها تن داده‌‌‌اند. این فشار آمریکایی‌‌‌هاست و تصور آمریکایی‌‌‌ها این است که با این کار برای رژیم صهیونیستی نوعی امنیت‌‌‌آفرینی می‌کنند، در صورتی که عادی‌‌‌سازی روابط بعضی از این کشورها با این رژیم به هیچ عنوان برای او امنیت‌‌‌ساز نخواهد بود، چرا که هم از درون دچار مشکل شده و هم از بیرون مورد نفرت جدی همه کشورهای مسلمان و غیرمسلمان و به نوعی مردم همه دنیاست.»

وی با بیان اینکه امروز رژیم صهیونیستی منفورترین رژیم در دنیاست و جنایات پرشمار علیه انسان و بشریت دارد و نقض پیمان‌‌‌های بسیاری مرتکب شده است، تاکید کرد: «آمریکایی‌‌‌ها از یکسو سعی کردند دست برخی دولت‌‌‌های منطقه را در دست رژیم صهیونیستی بگذارند و از سوی دیگر در دل کشورهای منطقه ایران‌‌‌هراسی را رواج دادند، اما وقتی این کشورها به ایران نزدیک می‌‌‌شوند و ارتباط میان ما برقرار شده و همکاری و مراودات فی‌مابین جریان پیدا می‌کند، می‌‌‌بینند که این هراسی بوده که آمریکا برای آنها ایجاد کرده و واقعیت ندارد. اما هیچ‌کدام از این تلاش‌‌‌های آمریکایی‌‌‌ها یعنی ایران‌‌‌هراسی از یکسو و تلاش برای عادی‌‌‌سازی روابط رژیم صهیونیستی در منطقه از سوی دیگر که با هدف تداوم بقا و حیات این رژیم انجام می‌شود، ‌‌‌ تاکنون جواب نداده است.

آمریکایی‌‌‌ها دقیقا و عینا همین تلاش برای عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را در مورد مصر در زمان «انورسادات» انجام دادند که به پیمان «کمپ دیوید» منتج شد و بعد از آن شاهد توافقات «شرم‌‌‌الشیخ» و «اسلو» بودیم که اولین طرفی که باید به این پیمان‌‌‌ها متعهد می‌‌‌ماند، یعنی رژیم صهیونیستی، اولین کسی بود که این پیمان‌‌‌ها را نقض کرد و به تعهدات خود پایبند نماند؛ رژیم صهیونیستی همه پیمان‌‌‌هایی را که تاکنون داشته نقض کرده است.»

وی ادامه داد: «اگر آمریکا در پیمان‌‌‌ها و تلاش‌‌‌های قبلی برای تحکیم و تثبیت رژیم صهیونیستی موفق بوده، در تلاش اخیر برای عادی‌‌‌سازی روابط نیز موفق خواهد بود.» رئیسی با بیان اینکه راه‌‌‌حل و راهکار حل مساله فلسطین اصلا اینها نیست، بلکه اینها باید به ۷۵سال قبل بازگردند و حق مردم فلسطین را به رسمیت بشناسند، افزود: «اما رژیم صهیونیستی و حامیان غربی‌‌‌اش به جای اینکه راه‌‌‌حل ریشه‌‌‌ای و اساسی را که به رسمیت شناختن حقوق مردم فلسطین است، دنبال کنند، به سراغ عادی‌‌‌سازی روابط این رژیم در منطقه رفته‌‌‌اند که به هیچ وجه نمی‌تواند کمکی به رژیم صهیونیستی و امنیت و دوام و بقای آن کند.»

رئیس‌‌‌جمهور تاکید کرد: «علاوه بر اینها مردم کشورهای منطقه نیز این اقدام دولت‌‌‌هایشان را خیانتی به مردم و آرمان فلسطین می‌‌‌دانند، بنابراین راهکار حل مساله این نیست، بلکه صرفا با به رسمیت شناختن حقوق مردم فلسطین مشکل حل خواهد شد و تجربه نیز نشان داده است که تلاش‌‌‌ها و اقدامات مختلف و متعدد آمریکایی‌‌‌ها و دیگر حامیان رژیم صهیونیستی هیچ‌‌‌کدام نتوانسته مساله را حل کند.» رئیس ‌‌‌دولت ایران در ادامه گفت: «راهکار حل این مساله همان است که امام خامنه‌‌‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح کردند؛ هر فلسطینی فارغ از مسلمان، یهودی و مسیحی یک رای و برگزاری یک انتخابات عادلانه و آزاد برای انتخاب نوع و شکل حکومت قانونی فلسطین. مگر شما قائل به دموکراسی نیستید؛ سوال من از آمریکایی‌‌‌ها این است که شما چرا دنبال راه‌‌‌حل‌‌‌های پیچیده هستید؟ چرا رئیس‌جمهور آمریکا جلسه می‌‌‌گذارد و سران سه کشور منطقه را نیز دعوت می‌کند که بیایند در حضور او با رژیم صهیونیستی توافق عادی‌‌‌سازی روابط امضا کنند، آیا این اقدامات برای رژیم صهیونیستی امنیت‌‌‌ساز است؟ آیا این شوهای تبلیغاتی می‌تواند امنیت‌‌‌آفرین باشد؟»

وی افزود: «مگر آمریکایی‌‌‌ها بزرگ‌ترین مدعی دموکراسی در جهان نیستند، مگر بارها تاکید نکرده‌‌‌اند که معتقد به احترام به رای مردم و برقراری حکومت‌‌‌هایی هستند که بر اساس ‌سازوکارهای دموکراتیک شکل گرفته باشد؟ خب اجازه دهند دموکراسی در سرزمین‌‌‌های اشغالی فلسطین اجرا شود، وقتی چنین راه‌‌‌حلی وجود دارد، چرا دوباره راه‌‌‌حل‌‌‌های پیچیده و شکست‌‌‌خورده انتخاب می‌‌‌شوند؟راه‌‌‌حل‌‌‌هایی که مبتنی بر اعمال فشار از سوی آمریکا و کشورهای غربی هم‌‌‌پیمان او و نیز ایران‌‌‌هراسی هستند، در طول ۷۵ سال گذشته نیز جواب نداده، پس چرا دوباره انتخاب می‌‌‌شوند، چرا به دنبال راه‌‌‌حل‌‌‌هایی که می‌توانند مشکل را حل کنند، نمی‌‌‌روید؟»

فرید زکریا در ادامه از رئیسی پرسید، گفتید اسرائیل بعد از ۷۵ سال این مشکلات را حل نکرده و دردسر دارد، اما بیایید به اسرائیل نگاه کنیم؛ به نظر می‌رسد که این کشور به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شده است. اکنون سطح تولید ناخالص داخلی آن تقریبا هم‌‌‌تراز یک کشور صنعتی است، بخش فناوری قدرتمندی ایجاد کرده و به‌رغم مشکل فلسطین، آنها توانسته‌‌‌اند روابط خود را با بسیاری از عرب‌‌‌ها عادی کنند. به نظر می‌رسد می‌توانند روابط با عربستان سعودی را نیز عادی کنند. در همین حال، ایران منزوی است، رشد تولید ناخالص داخلی شما در ۳۰ سال گذشته بسیار ضعیف بوده و کشوری که قبلا یکی از کشورهای ثروتمند منطقه بود، اکنون در مقایسه با آن عقب‌‌‌تر به نظر می‌‌‌رسد. آیا بهایی که پرداخته‌‌‌اید ارزش دستاوردهایی را که داشته‌‌‌اید، دارد؟

احساس می‌شود مردم ایران بهای سنگینی از نظر عدم‌توسعه پرداخته‌‌‌اند؛ که رئیس‌‌‌جمهور ایران در پاسخ توضیح داد: «انقلاب اسلامی و ملت ایران نمی‌‌‌خواهند زیر بار زیاده‌‌‌خواهی آمریکایی‌‌‌ها و برخی کشورهای اروپایی که به دنبال سلطه بر منطقه هستند، بروند، ما خواهان رابطه با همه کشورهای دنیا هستیم، اما آنها به‌‌‌دنبال سلطه‌‌‌گری هستند. امروز وضعیت منطقه چگونه است؟ در بحرانی که آمریکا در سوریه ایجاد کرد، آمریکایی‌‌‌ها موفق شدند یا ملت سوریه؟‌‌‌ قطعا ملت سوریه. در بحران ایجاد شده در افغانستان آیا آمریکایی‌‌‌ها به موفقیت دست یافتند یا ملت افغانستان؟ حتما ملت افغانستان. در جنگ عراق چطور؟‌‌‌ در کجای این منطقه آمریکا و چند کشور هم‌پیمان او به موفقیت دست پیدا کرده‌‌‌اند؟»

وی افزود: «در این تقابل چند ساله علیه جمهوری اسلامی ایران نیز ملت ما، هم قدرت و توان مقاومت خود را نشان داد و هم با گسترش فرهنگ مقاومت در منطقه توانست موفقیت‌‌‌های بزرگی را برای جهان اسلام رقم بزند. در قبال مساله فلسطین سیاست آمریکایی‌‌‌ها تئوریزه کردن تسلیم ملت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی بود و سیاست جمهوری اسلامی ایران مقاومت. امروز ببینید کدام گروه فلسطینی به‌‌‌دنبال تسلیم شدن در برابر صهیونیست‌‌‌هاست؟ تز آمریکایی‌‌‌ها برای مساله فلسطین تسلیم شدن بود و ایران مقاومت. آنها از طریق سازمان آزادیبخش فلسطین به‌‌‌دنبال پیشبرد این هدف بودند، اما ببینید امروز کدام گروه فلسطینی به دنبال تسلیم شدن است؟ این موفقیت برای ایران محسوب می‌شود یا برای آمریکا؟ فلسطین دیروز با فلسطین امروز بسیار متفاوت شده و کل ملت فلسطین به صورت یکپارچه علیه رژیم صهیونیستی به‌‌‌پا خاسته است و همه آنها معتقد و پایبند به مقاومت هستند و هیچ فرد یا گروهی دم از سازش و تسلیم نمی‌‌‌زند.»

رئیسی همچنین ادامه داد: «نتیجه چند شوی تبلیغاتی آمریکا تحت عنوان مذاکرات صلح با رژیم صهیونیستی چه شد؟ کدام یک از ملت‌‌‌های منطقه امروز از عادی‌‌‌سازی روابط با این رژیم حمایت می‌کنند؟ به هر عرصه‌‌‌ای از مصاف ایران و آمریکا و هم‌‌‌پیمانانش در منطقه بنگرید، این ایران است که به موفقیت دست یافته است. دوم اینکه آمریکا می‌‌‌خواست جمهوری اسلامی ایران در دنیا منزوی شود، اما این سیاست آنها هم به شکست کشیده شد، چرا که آنها جامعه جهانی را منحصر در خودشان و چند کشور اروپایی می‌‌‌بینند، اما دنیا متشکل از بیش از ۲۰۰ کشور است و ما امروز با تمام کشورهای دنیا در ارتباط هستیم.» رئیس‌‌‌جمهور ایران تاکید کرد: «امروز این قدرت آمریکاست که در جهان رو به افول است و در مقابل آن جایگاه جمهوری اسلامی روز به‌روز در حال تقویت شدن است.

گواه صدق این مدعا چیست؟ آمریکا و برخی کشورهای اروپایی می‌‌‌خواستند ما در جنگ تحمیلی پیروز نشویم، ولی ما پیروز شدیم، می‌‌‌خواستند با به‌‌‌راه انداختن داعش در منطقه ما را متوقف کنند، اما شکست خوردند، خانم کلینتون در مناظره‌‌‌های انتخاباتی چشم در چشم مردم دنیا گفت داعش ساخته دست آمریکاست، امروز آمریکایی‌‌‌ها چه پاسخی به افکار عمومی دنیا در قبال جنایات داعش دارند؟ آیا قابل انکار است که بساط داعش دست‌‌‌ساخته آمریکا به‌‌‌دست شهید سپهبد قاسم سلیمانی در منطقه جمع شد؟‌‌‌»

رئیسی ادامه داد: «شما مدعی پیشرفت‌‌‌های رژیم صهیونیستی هستید. آیا می‌شود کشوری را اشغال کرد، مردم آن کشور را به خاک و خون کشید و خانه‌‌‌هایشان را بر سرشان خراب کرد و بعد روی خون و خرابه خانه‌‌‌های یک ملت ساخت‌وساز کرد و نام آن را پیشرفت گذاشت؟ پس حقوق از دست‌‌‌رفته و پایمال شده ملت فلسطین چه می‌شود؟ آیا رژیم صهیونیستی با همه این ادعاها قادر است بر مشکلات داخلی خود غلبه کند؟» رئیس‌‌‌جمهور ایران در بخش پایانی این مصاحبه نیز گفت: «آمریکایی‌‌‌ها در قبال ایران دو هدف را دنبال می‌‌‌کردند. اول انزوای ایران که با عضویت‌‌‌مان در پیمان شانگهای، گروه بریکس و ارتباطات وسیع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با کشورهای دیگر شکست خورد، دوم ایجاد یأس و ناامیدی در ملت ایران بر اثر فشارها و تحریم‌‌‌ها که آن هم به‌‌‌دلیل پیشرفت‌‌‌های ما در حوزه‌‌‌های مختلف برخلاف خواست غربی‌‌‌ها محقق نشد. ایران به‌‌‌رغم تمام دشمنی‌‌‌های غرب کشوری رو به پیشرفت است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *