ژوئن 20, 2024
سیل مرگبار در این کشور آسیایی/ مدارس تعطیل شد

مقامات محلی می‌گویند: تدارکاتی برای جابجایی روهینگیایی‌های ساکن در مناطق مستعد سیل و رانش زمین در حال انجام است. همچنین حدود ۱۰۰ روهینگیایی نیز از مناطق آسیب‌پذیر به مکان‌های امن‌تر تخلیه شده‌اند.

در همین حال، بارش شدید باران باعث تخریب جاده‌ها نیز شده است. همچنین بارندگی شدید، قطعی برق را هم در برخی مناطق به دنبال داشته است.

مقامات شهر بندری «چیتاگونگ» نیز امروز (سه شنبه) به دلیل بارندگی شدید و آبگرفتگی خیابان‌ها، مدارس را تعطیل اعلام کرده‌اند.

سایر مناطق بنگلادش از جمله «داکا»، پایتخت این کشور نیز شاهد بارش باران‌های موسمی شدید هستند.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

با گرمتر شدن هوا، رطوبت بیشتری در اتمسفر ذخیره می‌شود که بارندگی شدیدتر در مدت زمان کوتاه‌تر گاه در ناحیه‌ای محدود را به دنبال دارد.

۴ تصویر عجیب از دیکتاتورهای معروف دنیا/ ببینید چه بلایی سر هیتلر و صدام آمد

هشت سال گذشته داغ ترین سال های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریباً به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر و شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

تغییرات اقلیمی نقش مهمی را در گرمایش زمین ایفا می‌کند. در همین حال عامل مهم دیگر بازگشت پیش بینی شده پدیده آب و هوایی ال نینو است. سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید این ترکیب قرار است دمای جهانی را به رکورد جدیدی در پنج سال آینده برساند در حالی که کارشناسان آب و هوایی اظهار کرده‌اند که این اتفاق می‌تواند در سال جاری میلادی یا سال آینده میلادی (۲۰۲۴) رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *