دسامبر 11, 2023

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، محیط‌های آلوده و وجود آلاینده‌های موجود در هوا، تنفس افراد در محیط‌های کاری، اثرات مستقیم و خطرناکی بر روی سلامت، کیفیت زندگی و ایمنی افراد و کارکنان مشاغل مختلف صنعتی خواهد داشت. وجود این شرایط علاوه بر تحت الشعاع قرار دادن وضعیت سلامت پرسنل و بروز بیماری‌های مرتبط با دستگاه تنفسی، در طولانی مدت اثرات منفی دیگری هم بر روی تولیدات این واحدهای صنعتی خواهد داشت. از این رو طراحی سیستم تهویه صنعتی یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل و رفع این آلودگی‌ها از محیط کار است.

در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی مختصر و مفید بر روی موضوع هواکش سانتریفیوژ، هواکش صنعتی و اگزاست فن و انواع آنها که توسط شرکت تهویه آماج تولید می‌شود و در نهایت روش‌های تعیین قیمت آنها بحث کنیم.

هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ که از نظر جریان هوا بسیار حائز اهمیت هستند، از قوی‌ترین و کاربردی‌ترین انواع فن هاست. هواکش سانتریفیوژ که در بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ استفاده می‌شوند، دارای ویژگی‌های جذب گرد و غبار نیز هستند. با نصب در قسمت‌هایی مانند سقف، دیوار و کف به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

فن سانتریفیوژ در واقع یک دستگاه مکانیکی است که به کمک قوانین فیزیکی و قانون گریز از مرکز باعث به وجود آمدن گردش هوا در محیط عمل نموده و دارای اندازه و ابعاد مختلف و متنوعی می‌باشد که بسته به میزان حجم دمش و یا تخلیه هوای لازم برای یک محیط خاص در نظر گرفته می‌شود.

انواع مختلف هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که اسامی آنها عبارتند از هواکش سانتریفیوژ رادیالی، هواکش سانتریفیوژ بکوارد و هواکش سانتریفیوژ فوروارد.

هواکش سانتریفیوژ رادیالی

یک نوع فن سانتریفیوژ است که برای انجام کارهای خاص و مخصوص محیط‌های ویژه تولید و طراحی استفاده می‌شود. علت اصلی استفاده از این نوع هواکش تخلیه آلودگی‌های محیطی و هوایی از یک محیط خاص بوده و به همین خاطر، بیشتر در صنایع تولید سیمان و مواردی همانند آن که دارای سطح آلایندگی هوایی بسیار زیادی هستند، استفاده می‌شوند.

هواکش سانتریفیوژ فوروارد

هواکش سانتریفیوژ فوروارد بیشتر برای خنک سازی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مدل از هواکش‌ها غالباً سعی می‌شود تا موتور در داخل پروانه‌ها طراحی شود، زیرا مراحل خنک سازی موتور ساده می‌شود.

هواکش سانتریفیوژ بکوارد

درست همانند نوع فوروارد، مدل بکوارد آنها نیز دارای موتور تعبیه شده در قسمت پروانه‌ها برای خنک سازی بیشتر بوده و آنها نیز دقیقاً مشابه مدل فوروارد هوا را همراستا با محور پروانه‌ها از محیط خارج می‌سازند.

هواکش صنعتی

شرکت تهویه آماج؛ تولیدکننده هواکش سانتریفیوژ و هواکش صنعتی

از هواکش به منظور تهویه کردن هوای بسته محیط کار، مخصوصاً در سالن‌هایی که احتمال وجود آلودگی هوا به مراتب بیشتر است، بهره می‌گیرند، انتخاب نوع هواکش صنعتی مسئله‌ای بسیار مهمی به شمار می‌رود و هواکشی که در یک محیط استفاده می‌شود، حتماً برای آن محیط خاص مناسب بوده و قادر است تا بازدهی ای مطلوبی را از خود نشان دهد. هواکش صنعتی وسایل بسیار مهمی در محیط‌های کاری الخصوص محیط‌های دارای میزان هوای آزاد اندک و محیط‌های بسته به شمار می‌رود.

قیمت هواکش صنعتی

قیمت هواکش صنعتی با توجه به برند هواکش و میزان قدرت آن متفاوت است. در این میان کاربری فضای صنعتی را می‌توان از عوامل مؤثر بر هزینه نصب هواکش و فن در نظر گرفت. همچنین متراژ فضا از عوامل تأثیر گذار بر قیمت هواکش صنعتی محسوب می‌شود. طبیعی است که هر چه متراژ فضا بیشتر باشد، هواکش باید قدرت مکش بیشتری داشته و به تبع آن قیمت هواکش صنعتی افزایش پیدا می‌کند.

شرکت تهویه آماج؛ تولیدکننده هواکش سانتریفیوژ و هواکش صنعتی

اگزاست فن

اگزاست فن از پرکاربردترین هواکش‌ها به شمار می‌رود، آنها به عنوان هواکش‌های خانگی با قدرت و توانی کمتر مورد استفاده قرار گرفته و هم می‌توانند با تقویت موتور به راحتی در محیط‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این هواکش‌ها هم از نظر میزان مصرف انرژی بهینه و به صرفه است و هم می‌توانند بازدهی بسیار بالایی را در رابطه با میزان هوای جابجا شده و یا میزان آلودگی تخلیه شده به منظور تهویه هوا به خصوص در محیط‌های صنعتی که میزان این آلودگی نیز بسیار زیاد است باشند.

اگزاست فن سقفی (Rooftop Exhaust Fan)

اگزاست فن سقفی در داخل محیط نصب می‌شود و با مکش هوای آلوده در فضای داخلی محیط همانند هود آشپزخانه،هوا را از محیط مورد نظر به کمک کانال‌هایی که از قبل برای آن تعبیه شده است،خارج می‌کنند.این گونه اگزاست فن‌های سقفی عموماً هوای آلوده را به صورت موضعی از محیط خارج می‌نمایند.

اگزاست فن اکسیال (Axial Exhaust Fan)

این مدل دارای یک فن محوری از نوع مکنده یا دمنده است که عموماً برای اگزاست فن هایی با فشار استاتیک کاربرد زیادی خواهند داشت. اگزاست فن‌های محوری عموماً هوای زیادی را با پرتاب کم و فشار کم تخلیه می‌کنند. آنها گذشته از پرتاب و فشار کم صدای به مراتب کمتری را تولیدی می‌کنند.

اگزاست فن یوتیلیتی (Utility Exhaust Fan)

اگزاست فن‌های یوتیلیتی نام دیگر اگزاست فنی است که در پشت بام یک ساختمان به صورت مرکزی نصب می‌شود و هوا را از نقاط مختلف ساختمان مکش می‌نماید.این هوای مکش شده توسط اگزاست فن یوتیلیتی به واسطه یک داکت به خارج از ساختمان هدایت می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و سفارش محصولات می‌توانید به سایت تهویه آماج(www.tahvieamaj.com)مراجعه کنید یا با شماره ۰۹۱۲۶۸۵۳۱۸۳ تماس حاصل فرمائید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *