می 24, 2024
شرکت پشم سنگ اصفهان


با توجه به توسعه صنعت ساختمان در ایران و کاربردی بودن صنعت عایق در ایران نیاز روز افزون به توسعه این صنعت در ایران همیشه احساس می شده است. پشم سنگ یک عایق معدنی تولید شده از مواد معدنی موجود در طبیعت به نام سنگ بازالت می باشد که از دسته سنگ های آتشفشانی می باشد. این عایق در دسته بندی عایق های گرم قرار می گیرد که البته دارای خواص آکوستیکی بسیار بالایی هم می باشد.


این عایق ویژگی های خاص بسیار زیادی دارد و در مقایسه عایق های هم دسته خود از قبیل پشم شیشه و پشم سرباره مزایای بسیار زیادی دارد.


پشم سنگ در مقایسه با پشم سرباره دارای الیاف با طول بیشتر و عمر زیادتر و همچنین ضریب انتقال حرارت پایین تر می باشد، کما اینکه پشم سرباره از ضایعات کوره بلند ذوب آهن بدست می آید و پشم سنگ از ماده 100% طبیعی ” سنگ بازالت” . البته پروسه تولید با کمی تفاوت در هر دو عایق یکسان می باشد.


پشم سنگ در مقایسه با پشم شیشه سراسر تفاوت است و تقریبا از همه لحاظ برتری حائظ اهمیتی دارد از قبیل: حساسیت زایی، ظریب انتقال حرارت ، عمر مفید ، ضریب جذب صوت ، سازگاری با محیط زیست ، مواد تشکیل دهنده ، مقاومت در برابر آتش ، نقطه تحمل حرارتی و …


شرکت پشم سنگ اصفهان ارائه دهنده انواع محصولات پشم سنگ در ایران می باشد. محصولات این شرکت از قبیل:


  1. پشم سنگ تخته ای


عایق تخته ای پشم سنگ چیست؟


این محصول همانطور که از نامش پیداست به صورت تخت می باشد . ابعاد این محصول را می توانید با مطالعه صفحه عایق تخته ای از منوی محصولات مشاهده کنید اما مصارف این محصول در کجاهاست؟


مصارف:


–   عمده کاربرد عایق تخته ای پشم سنگ، در دیوار ها می باشد جایی که بخواهیم حرارت ویا صدا را عایق کنیم .


استاندارد صنعت ساختمان، عایق تخته ای با ضخامت 50 میلیمتر و چگالی 80 کیلوگرم بر متر مکعب را مناسب دیوارهای ساختمان مسکونی می داند.


–  این عایق یک عایق صوتی – حرارتی می باشد در جاهایی که صدای زیاد تولید می شود به عنوان مثال سالن های کارگاهی- صنعتی ویا استودیو صدا ویا سالن های سینما و کنفرانس از این نوع عایق با چگالی بالاتر استفاده می شود.


 * قابل ذکر است که بهترین ضریب جذب صوت را این عایق در چگالی 150 کیلوگرم بر مترمکعب دارد.


– در مکانهایی که بیشتر حرارت نیاز به عایق دارد پارامتر ضخامت مهتر از چگالی مطرح می شود به عنوان مثال کوره ای داریم که میخواهیم با استفاده از عایق تخته ای پشم سنگ عایق کنیم ، بسته به میزان حرارت تولید شده در کوره و دمایی که پشم سنگ باید تحمل کند بهتر است از این محصول تا دمای 350 درجه سانتیگراد استفاده شود زیرا همانگونه که در صفحه عایق تخته ای عنوان شده الیاف این محصول آغشته به رزین می باشد و رزین به کاررفته در این محصول در حرارت مداوم بالای 350 درجه به مرور خاصیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح کربنیزه می شود و همین امر باعث می شود تا الیاف شکننده شده و به مرور دچارریزش شود . پس بهتر است از عایق پتویی برای عایق کردن این نوع کوره ها استفاده کرد که رزین در آن بکار نرفته است . برای راهنمایی در این نوع موارد با کارشناسان ما تماس بگیرید .


– به طور کلی بهترین عایق موجود ، هوا می باشد . مکانیسم پشم سنگ اینگونه است که هوا را داخل خود محبوس می کند ، پس هر چه هوای بیشتری داخل پشم سنگ حبس شده باشد (ضخامت عایق بیشتر باشد) کارایی عایق بالاتر می رود.


Picture15


  1. پشم سنگ پتویی توری دار


عایق پتویی توری دار یا اصطلاحا ایزوبلانکت یا پشم سنگ پتویی توری دار  یک محصول استراتژیک برای تقریبا همه صنایع می باشد. کمتر کارخانه ای پیدا می شود که این محصول در آن بکار نرفته باشد. کلا هر جایی که نیاز باشد از هدر رفت انرژی جلوگیری شود به نوعی از این محصول استفاده می شود.


عمده کاربرد عایق پشم سنگ پتویی در جدار کوره ها ، دیواره های مخازن و دیگهای بخار ، تانکرهای حمل قیر  ، لوله های اگزوز و لوله های با سایز  بالای  8 اینچ ودر کل مکانهایی که سطح صافی ندارند و مدور هستند بکار می رود. برای مثال در مورد تانکرهای حمل قیر عایق پتویی با دانسیته 140 کیلوگرم برمتر مکعب و ضخامت 6 سانتیمتر بکارمی رود  و از سرد شدن قیر جلوگیری می کند.


عایق پشم سنگ پتویی در دماهای بالای 300 درجه سانتیگراد که حرارت به صورت مستقیم و متناوب است عایق مناسبتری نسبت به عایق تخته ای (فنوپانل ) می باشد زیرا درعایق تخته ای ماده ای به نام رزین  بکار رفته است و رزین به کاررفته در این محصول در حرارت مداوم بالای 300 درجه به مرور خاصیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح کربنیزه می شود و همین امر باعث می شود  تا به مرور دچارریزش شود .از طرفی عایق پتویی در این دما عایق مناسبتری نسبت به فنوفلت (عایق لحافی) می باشد زیرا عایق لحافی  چگالی کمتری دارد و قدرت تحمل چنین دمایی را ندارد و بزودی از بین می رود.


در عایق پشم سنگ پتویی توری سیمی گالوانیزه توسط یک نخ نسوز به پشم خام بدون رزین دوخته میشود که این توری سیمی در مجاورت هوا و رطوبت زنگ نمی زند و با چشمه های 4/3 و 1 اینچ مطابق با استانداردهای  ASTM592تولید می شود .


این عایق به صورت یک طرف توری و یک طرف توری با فویل آلومینیوم ویا دو طرف توری طبق درخواست مشتری تولید می شود.


  1. پشم سنگ لحافی


عایق پشم سنگ لحافی یا پشم سنگ رولی


به طور کلی 2 نوع عایق رولی در دسته محصولات پشم سنگ می باشد:


•           عایق پتویی توری دار یا ایزوبلانکت


•           عایق لحافی یا فنوفلت


در این قسمت به توضیحاتی در رابطه با پشم سنگ رولی یا عایق لحافی یا فنوفلت حضورتان ارائه می گردد .


این محصول غالبا” با پشم شیشه مقایسه می گردد زیرا به لحاظ موارد کاربردی معمولا” یکسان هستند .


اما چرا مصرف این نوع عایق به شدت در حال گسترش است؟


در مقام مقایسه این نوع عایق مزیت های بسیار بسیار زیادی نسبت به پشم شیشه دارد که چند نمونه از آن را مختصرا” توضیح می دهیم:


1-چگالی این نوع عایق بین 30 الی 50 کیلو گرم برمتر مکعب می باشد ودر مقایسه با پشم شیشه که در بییشترین حالت چگالی 18 کیلوگرم بر متر مکعب را دارد ، وزن بیشتری دارد. جذب این وزن بیشتر چند عملکرد را تقویت می بخشد:


* ضریب انتقال حرارت : هم به جهت جنس که کلا” الیاف پشم سنگ بسیار بسیار مقاوم تر و کیفیت بالاتر نسبت به پشم شیشه دارند وهم به لحاظ رسانایی قویتر عمل می کنند وهم هوای بسیار بیشتری را نسبت به پشم شیشه درون خود حبس می کند.


* ضخامت: وقتی کسی پشم شیشه با مشخصات فنی مشخص و ضخامت 50 میلیمتر را خریداری می کند عملا” پس از دریافت محصول و باز کردن رول ها با یک عایق نهایتا” 20 میلیمتر ضخامت روبرو می شود و این افت ضخامت بیش از حد قطعا” ضریب انتقال حرارت بالایی را در پی دارد. اما پشم سنگ این افت ضخامت را به حداقل می رساند و خاصیت ارتجاعی این محصول باعث می شود که بعد از باز شدن رولها این محصول تقریبا” به همان ضخامت اولیه برگردد.


2- نقطه ذوب در سنگ بازالت بالای 1600 درجه سانتیگراد می باشد این در حالی است که نقطه ذوب شیشه 600 درجه سانتیگراد است بدیهی است این تفاوت در نقطه ذوب محصولات مشتق شده نیز وجود دارد .بنابر این هم عمل حرارتی بالا و هم ضریب انتقال حرارت پایین ، تفاوت این دو محصول را در کارایی بسیار متمایز میکند.


3- بحث زیست محیطی : بر هیچ کس پوشیده نیست که پشم شیشه بسیاربسیار حساسیت زا بوده و باعث بیماری های پوستی و تنفسی می شود و در زمان آتش سوزی گاز سمی تولید می کند . بنابراین کاربرد پشم شیشه به خاطر همین مساله کم کم رو به منسوخ شدن می باشد .اما در عوض پشم سنگ بسیار با محیط زیست سازگار بوده و هیچ گونه زیانی چه در زمان لمس وچه در زمان استنشاق و چه در زمان آتش سوزی را ندارد.


قابل ذکر است پشم شیشه فقط و فقط به لحاظ قیمتی نسبت به پشم سنگ برتری دارد این در حالی است که پروسه تولید و مواد اولیه مصرفی در هر کدام قابل مقایسه با دیگری نیست


  1. پشم سنگ لوله ای


ایزو پایپ یا پشم سنگ لوله ای همانگونه که از نامش پیداست جهت عایق کردن انواع لوله به کار می رود. بسته به نوع لوله و سایز آن و دمای سیال یا گاز درون لوله از این عایق با ضخامت های متفاوت استفاده می شود.چگالی این محصول بین 110 تا 140 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد و ضخامت تولیدی بین 25 الی 100 میلیمتر می باشد.


عایق پشم سنگ لوله ای از الیاف معدنی غیر قابل احتراق تولید شده است که بسیار قوی و مناسب برای عایق کردن تاسیسات آب گرم  ،خطوط لوله بخار ، تهویه مطبوع ،سیستم گرمایشی مرکزی ، سیستم های خورشیدی  و لوله های آب آشامیدنی به کار می رود.


هدف ازعایق کاری لوله ها بوسیله پشم سنگ


1- جلوگیری ویا کاهش آسیب به تجهیزات از قرار گزفتن در معرض آتش سوزی و یا جوهای خورنده (جلوگیری از پوسیدگی)


2- اطمینان از پایداری لوله ها


3- کاهش انتشار گاز CO2 در برخی تاسیسات


4- حفاظت لوله ها از یخ زدگی


5- جلوگیری از صدا و اتلاف گرما


عایق لوله ی دارای یک شکاف در طول لوله  به عمق ضخامت  عایق لوله ای می باشد که این شکافبرای نصب عایق لوله ای بروی لوله کاربرد دارد در صورتی که عایق لوله ای با روکش فویل آلومینیوم باشد در قسمت شکاف ، فویل آلومینیوم  چند سانت اضافه تردر نظر گرفته شده و بعد از نصب روی شکاف را می پوشاند و چسب می شود .


  1. پشم خام درجه یک


با استفاده از سنگ یکی از غنی ترین منابع طبیعی جهان ، می توانیم  به واسطه آن اثرات پایدار در نسل ها ایجاد کنیم.


ایزوترم یا پشم سنگ خام فله ای در حقیقت اولین فراورده تولیدی از سنگ بازالت می باشد که پس از ذوب سنگ بازالت مواد مذاب توسط دستگاه سانتریفیوژ به الیاف تبدیل می شود. این الیاف در حقبقت ماده اولیه تمام انواع محصولات پشم سنگ می باشد ومی توان آن را به صورت رولی و حلاجی  و تخته ای و لوله ای در آورد.الیاف بلند پشم خام باعث استحکام در تولید انواع پشم سنگ میشود و خاصیت انعطاف پذیری آن باعث می شود که انواع محصولات پشم سنگ دچار افت ضخامت نشود وبعد از فشرده شدن به حالت اولیه باز می گردد.


در بسیاری از موارد از نوع درجه یک استفاده می شود اما نوع درجه دو و سه هم به همان اندازه کاربرد دارد پشم سنگ فله ای را در جداره بین دو ساختمان و دود کش و محل هایی که شکلهای هندسی نا منظم دارند و همچنین در صنایع مخصوصا برای اگزوزهای صنعتی و نیز در تولید لنت ترمز خودرو ها وبتن های سبک و تنور های صنعتی و سنتی استفاده می کنند. ایزوترم فاقد هر گونه  مواد شیمیایی و یا آزبست است .وبدلیل نداشتن شکل هندسی خاص به صورت فشرده در فضاهایی که شکل هندسی پیچیده دارند استفاده می شود . قابل ذکر است هزینه پشم سنگ فله نسبت به انواع پشم سنگ  بسیار مناسب است.


 


شرکت پشم سنگ اصفهان


تلفن:03195015482


تلفن:03195015483


تلفکس:03134482102


پایان رپرتاژ آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *