ژوئن 15, 2024
شمارش معکوس برای تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز شد


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محسن خجسته مهر در مراسم نصب سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت: فاز ۱۱ از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی نقطه صفر مرزی قرار دارد و به لحاظ ارزش تولیدات بااهمیت و در خور توجه است.


وی افزود: از سال ۷۹ تاکنون شرکت‌های بزرگ بین المللی از جمله شل، توتال، پتروناس و سی ان پی سی جهت توسعه این فاز ابراز علاقه کرده بودند، آخرین این شرکت‌ها توتال بود که در سال ۹۶ به دلیل بدعهدی و تحریم پروژه را رها کرد. همچنین سی ان پی سی به دلیل مشابه از ادامه همکاری انصراف داد.


مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه با شروع دولت جدید و تاکید رییس جمهور و وزیر نفت ار مهر ماه ۱۴۰۰ شرکت نفت تدبیر جدی اندیشید و عملیات اجرایی فاز ۱۱ شروع شد، گفت: نکته مهم اینکه در این پروژه باید الزاما سکو داشتیم که ساخت ان ۳ سال طول می‌کشید بنابراین از فاز ۱۲C که بزرگ‌ترین سازه پارس جنوبی بود، استفاده کردیم.


وی ادامه داد: چالش و گلوگاه بعدی اینکه به چه وسیله ای باید سکو جابجا می‌شد چون جابجایی از دریا اولین تجربه کشور بود و باید ار مشاورین خارجی استفاده می شد که به دلیل تحریم این امکان وجود نداشت بنابراین متخصصان ایرانی توانستند بر چالش غلبه کنند و با این تدبیر سکو جابجا شد هرچند برای جابجایی نیز چالش داشتیم برخی عنوان می کردند که باید سکو چند تکه شود و این دارای ریسک بود اما با مهندسی پیچیده موفق شدیم‌سکو را بلند کنیم.


خجسته مهر ادامه داد: مهمترین ظرافت بلند شدن سکو در شرایط تلاطم دریا بود که خوشبختانه با تلاش متخصصان نفت و‌گار پارس، پتروپارس و تاسیسات دریایی موفق شدیم عملیات را بامداد امروز به اجرا برسانیم.


 


خبر در حال تکمیل می باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *