می 25, 2024
شمارش معکوس تولید گاز از فاز 11 پارس‏‏‏‏‏‌جنوبی

متخصصان ایرانی در صنایع مرتبط با سوخت‌های فسیلی تا به آنجا پیشرفت داشته‌اند که هم اکنون علاوه‌بر تامین کامل نیاز داخل، در شرف ورود به بازارهای جهانی و صادرات دانش فنی به سایر کشورها قرار داریم. در همین راستا وزیر نفت اعلام کرد؛ ایران امروز در ساخت پالایشگاه و پتروشیمی و توسعه میدان‌‌‌‌‌‌های نفت و گاز خودکفا شده‌است. به گزارش «شانا»، جواد اوجی، در حاشیه آیین رسمی جابه‌‌‌‌‌‌جایی و نصب سکوی طرح توسعه فاز۱۱ پارس‌جنوبی در جمع خبرنگاران با اشاره به انجام موفق این عملیات از سوی کارشناسان و متخصصان داخلی گفت: جابه‌‌‌‌‌‌جایی و نصب سکوی فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی،کار خلاقانه‌‌‌‌‌‌ای بود که تولید آن سه سال‌زودتر از برنامه انجام شد. وی افزود: فاز۱۱، فازی است که شرکت‌های توتال و سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌سی‌‌‌‌‌‌آی چین در سال‌۹۶ برای تکمیل آن قرارداد ۹/ ۴‌میلیارد دلاری با ایران امضا کردند، اما در شرایط سخت تحریم‌‌‌‌‌‌ از آن خارج شدند.

تکمیل فاز ۱۱ در دولت سیزدهم

وزیر نفت تصریح کرد: طرح توسعه فاز۱۱ پارس‌جنوبی با استفاده از همه ظرفیت‌ها در دولت سیزدهم تکمیل شد و امروز شاهد نصب موفقیت‌آمیز آن بودیم و این فاز در چند هفته آینده با تولید اولیه روزانه ۱۲ تا ۱۵‌میلیون مترمکعب گاز غنی عملیاتی می‌شود. اوجی با بیان اینکه چهار حلقه چاه آن عملیاتی شده‌است و دو چاه دیگر تا چند ماه آینده به بهره‌‌‌‌‌‌برداری می‌رسند، از تولید گاز در فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی به‌‌‌‌‌‌منظور کمک به ناترازی گاز در زمستان و افزایش درآمد کشور خبر داد و گفت: پتروپارس در اجرای فاز نخست طرح توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی نقش داشته و اکنون ثمره نیروهای متخصص و توانمندش در اجرای پروژه‌های این میدان قابل‌مشاهده است. وی اظهار کرد: مطالعات در زمینه فشارافزایی فازهای پارس‌جنوبی با شرکت‌های داخلی و خارجی نیز رو به اتمام است. وزیر نفت یادآور شد: صنعت نفت ایران اکنون در ساخت پالایشگاه و پتروشیمی و توسعه میدان‌‌‌‌‌‌های نفت و گاز خودکفا شده و استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های فراسرزمینی را آغاز کرده‌است.

عیدی بزرگ صنعت نفت به مردم

وزیر نفت همچنین با اعلام اینکه نصب سکوی فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی بامداد چهارشنبه ۷ تیرماه، تکمیل شد، گفت: به‌‌‌‌‌‌زودی با حضور رئیس‌‌‌‌‌‌جمهوری شاهد بهره‌‌‌‌‌‌برداری از آن خواهیم بود. وی در ادامه افزود به مناسبت عید سعید قربان، صنعت نفت یک عیدی بزرگ و دستاورد بی‌‌‌‌‌‌نظیری برای مردم ایران به‌ارمغان آورد. وی با اشاره به اینکه قرارداد بهره‌‌‌‌‌‌برداری از طرح توسعه فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی از سال‌۷۹ میان شرکت‌های مختلف خارجی دست‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌دست می‌شد و مهم‌ترین فاز پارس‌جنوبی است که در نقطه صفر مرزی قرار دارد، افزود: شرکت‌های مختلف خارجی مانند توتال و سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌سی‌‌‌‌‌‌آی چین برای این فاز از میدان گازی پارس‌جنوبی آمدند، اما کاری نکردند.

خدا را شاکریم که در دولت سیزدهم وزارت نفت طبق دستور رئیس‌‌‌‌‌‌جمهوری با بسیج عمومی صنعت نفت توانست سکوی فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی را نصب کند. وزیر نفت با بیان اینکه این سکوی نفتی از سوی شرکت‌های پتروپارس و تاسیسات دریایی ساخته و نصب شده‌است، گفت: این سازه بامداد چهارشنبه (هفتم تیرماه) نصب شد و ظرف هفته‌های آینده شاهد بهره‌‌‌‌‌‌برداری از طرح توسعه فاز‌۱۱ میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی با تولید روزانه ۱۲ تا ۱۵‌میلیون مترمکعب گاز غنی در مرحله نخست خواهیم بود و به مرور مقدار برداشت از آن به ۵۰‌میلیون مترمکعب در روز می‌رسد. اوجی اظهار کرد: در این دولت، از صفر تا ۱۰۰ پروژه از سوی صنعت نفت ایران تکمیل و بهره‌‌‌‌‌‌برداری می‌شود تا مردم ایران از نعمت گاز آن بهره‌مند شوند.

افق تولید ۵۰‌میلیون مترمکعب گاز

وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه امروز این پیام خوب را به ملت دادیم و امیدواریم به‌‌‌‌‌‌زودی به تولید ۵۰‌میلیون مترمکعبی گاز غنی در روز برسیم، اظهار کرد: این کار با خلاقیت چهار شرکت ملی نفت ایران، نفت و گاز پارس، پتروپارس و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی انجام شد. وی افزود: قرارداد توتال برای اجرای طرح توسعه فاز‌۱۱ حدود ۹/ ۴‌میلیارد دلار بود، اما آنها از این قرارداد خارج شدند و باختند، امروز با یاری خدای متعال و تکیه بر نیروهای توانمند داخلی کار به نتیجه رسید. وزیر نفت با بیان اینکه در آغاز دولت تاکید شد طرح توسعه فاز‌۱۱ به بهره‌‌‌‌‌‌برداری برسد، تصریح کرد: با توانی که به خرج دادیم، بهره‌‌‌‌‌‌برداری از این فاز در شرایط ناترازی گاز در زمستان کمک خواهد کرد.

پتانسیل درآمدزایی طرح

اوجی با اشاره به اینکه این بهره‌‌‌‌‌‌برداری اثر مثبتی بر درآمدهای ارزی در سال‌ «مهار تورم و رشد تولید» خواهد داشت، افزود: سالانه درآمد نزدیک ۴ تا ۵‌میلیارد دلار عایدات این فاز است و تولیدش به کاهش ناترازی گاز کمک می‌کند. نکته مهم آن است که این پروژه در شرایط تحریم انجام شد و نشان داد می‌توانیم و عیدی خوبی هم برای مردم بود. وی ادامه داد: فاز‌۱۱ تنها بخش میدان مشترک پارس‌جنوبی بود که توسعه پیدا نکرده بود و هر روز که دیرتر برداشت می‌کردیم، طرف در مقابل‌برداشت گاز داشت. وزیر نفت با اشاره به اینکه جابه‌‌‌‌‌‌جایی «سکوی ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌۱۲‌سی» به وزن ۳۲۰۰‌تن لجستیک خاصی می‌‌‌‌‌‌طلبید، گفت: این جابه‌‌‌‌‌‌جایی ریسک بالایی داشت، اما موفقیت‌آمیز بود و اگر در آینده نیاز باشد این توانمندی را داریم.

اوجی تاکید کرد: امروز آخرین فاز دریایی پارس‌جنوبی به نتیجه رسید ‌و فاز توسعه‌‌‌‌‌‌ای تازه‌‌‌‌‌‌ای نداریم و روی همین فازها برای افزایش تولید و فشارافزایی کار خواهد شد. وی با اشاره به انتقال کشتی «اوشنیک» به کشور برای این جابه‌‌‌‌‌‌جایی گفت: هم‌‌‌‌‌‌زمان پایه‌‌‌‌‌‌های سکو در موقعیت فاز‌۱۱ نصب شد و حفاری چاه‌‌‌‌‌‌ها را آغاز کردیم و همه این اقدام‌ها در دولت سیزدهم انجام شد. اوجی با اشاره به اینکه با توان متخصصان داخلی، همه کار توسعه فاز‌۱۱ در دولت سیزدهم انجام شد، افزود: در دولت سیزدهم پروژه‌های اولویت‌‌‌‌‌‌دار را طی این ۲۲ ماه انجام دادیم که شامل بهره‌‌‌‌‌‌برداری از پالایشگاه آبادان، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴، پروژه ان‌‌‌‌‌‌جی‌‌‌‌‌‌ال ۳۲۰۰ هویزه و نصب سکوی فاز‌۱۱ از جمله آنهاست.

جبران ناترازی گاز

وی تاکید کرد: برای جبران ناترازی گاز نیز فعالیت‌های مطلوبی انجام‌شده‌است که چالش زمستان را حل می‌کند، پارسال ۱۲‌میلیارد دلار پروژه‌های نیمه‌‌‌‌‌‌تمام نفتی به بهره‌‌‌‌‌‌برداری رسید‌و امسال ۶۸ پروژه نیمه‌‌‌‌‌‌تمام نفتی به ارزش ۱۵‌میلیارد دلار بهره‌‌‌‌‌‌برداری خواهند شد. در همین راستا، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همزمان با عید سعید قربان و آغاز دهه‌امامت و ولایت از سکوی فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی در خط مرزی میدان مشترک پارس‌جنوبی بازدید کرد. محسن خجسته‌‌‌‌‌‌مهر به‌همراه جمعی از مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران، به‌‌‌‌‌‌منظور مشاهده میدانی نخستین سکوی نصب شده طرح توسعه فاز‌۱۱ پارس‌جنوبی، ضمن بازدید از بلوک گازی این طرح در خط مرزی میدان پارس‌جنوبی، با کارکنان عملیات نصب سکو دیدار و از تلاش‌های آنها قدردانی کرد.

وی در بدو ورود به دکل حفاری موقعیت چاه‌‌‌‌‌‌های سکوی بی-۱۱ پارس‌جنوبی، مورد استقبال مدیران‌عامل شرکت‌های نفت و گاز پارس به‌عنوان کارفرما و شرکت‌های پتروپارس و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی به‌عنوان پیمانکاران توسعه این طرح قرار گرفت. معاون وزیر نفت از تلاش‌ها و فعالیت‌ها به‌‌‌‌‌‌منظور نصب سکوی یادشده قدردانی کرد و گفت: نصب سکوی فاز‌۱۱ پس از ۲۰ سال‌تأخیر، اتفاق بسیار بزرگی است و من به همه خداقوت عرض می‌کنم. خجسته‌‌‌‌‌‌مهر با تاکید بر حمایت رئیس‌‌‌‌‌‌جمهوری و راهبری وزیر نفت در اجرایی‌شدن این عملیات از تلاش و مجاهدت نیروهای سه شرکت فعال در طرح تقدیر و تشکر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *