آوریل 14, 2024
شهر خانه‌های رنگی شیلی در معرض آتش‌سوزی

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، دود سیاهی در بسیاری از بخش‌های سومین شهر بزرگ شیلی یعنی والپارایسو که نزدیک به یک میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، در آسمان دیده می‌شود.

آتش‌نشانان با استفاده از هلیکوپتر و کامیون‌ها تلاش می‌کنند، آتش را خاموش کنند.

این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای بندری این کشور و شهری با بناهای تارخی و فرهنگی‌ست که آتش‌سوزی‌های جنگلی در آن حداقل 51 کشته بر جای گذاشته و با توجه به تلاش‌ها برای خاموش کردن شعله‌های آتش که مناطق شهری را تهدید می‌کند، احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

مقامات شیلیایی می‌گویند مناطق اطراف شهر توریستی ساحلی «وینا دل مار» بیش‌ترین آسیب را دیده‌اند و تیم‌های امداد برای رسیدن به تمام مناطق آسیب‌دیده تلاش می‌کنند.

وزیر کشور شیلی، کارولینا توها می‌گوید، با پیدا شدن 5 جسد در جاده‌ها، تعداد کشته‌شدگان افزایش یافته و اطلاعات نشان می‌دهد که «ما در ساعات آینده به ارقام بسیار بالاتری (از تلفات) مواجه خواهیم شد.»

توا وضعیا والپارایسو را حساس خوانده و گفته شیلی با بدترین فاجعه از زمان زمین‌لرزه سال 2010 که 500 نفر را به کام مرگ کشاند، روبروست.

آتش‌سوزی‌های جنگلی در شیلی در فصل تابستان غیرمعمول نیست. به دنبال موجی از گرمای بی‌سابقه هوا، سال گذشته حدود 27 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 400 هزار هکتار در آتش سوخت.

این شهر دارای معماری خاص و منحصر به فردی است که در سال ۲۰۰۳ به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو شناخته شده و خیابان‌های آن پر از پله‌ها و بلوک‌های بلند برای نقل و انتقال مردم و بارهای آن‌ها در بنادر است.


نمای رنگی شهر پیش از آتش‌سوزی‌ها

وزیر کشور شیلی می‌گوید مناطق در آتش کنونی، وسعتی بسیار کمتر از سال گذشته دارد اما این‌بار تعداد هکتارهای آسیب‌دیده به سرعت در حال افزایش است.

در فاصله 2 روز جمعه و شنبه، آتش‌سوزی‌های جنگلی از 30 هزار هکتار به 43 هزار هکتار افزایش یافته است.

نگرانی مقامات از نزدیکی برخی از مناطق تحت آتش‌سوزی به مناطق  شهری و امکان سرایت به خانه‌ها و تاسیسات است.

پایان پیام/

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *