می 24, 2024
شهر صدرا با کمبود شدید مدرسه روبرو است

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر صدرا، آرش محمدی در جلسه مشترک شورا و آموزش و پرورش ناحیه ۲ که در صحن شورا برگزار شد، افزود: شهر صدرا نیازمند عزم جزم مسئولان کشوری، نمایندگان مجلس و مدیران ارشد استانی برای استقرار ناحیه ۵ در این شهر است.

وی ادامه داد: تعامل میان آموزش و پرورش و شورا و شهرداری شهر صدرا جهت ساخت مدارس بیشتر و افزایش کیفیت آموزشی باید بیش از پیش فزونی یابد در غیر اینصورت در آینده نزدیک با بحران آموزشی مواجه خواهیم شد. 

 صدرا با کمبود شدید مدرسه روبرو است

خداکرم فیروزمند رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و حقوقی شورای شهر  صدرا نیز گفت: شهر صدرا با خیل جمعیت دانش آموزی با کمبود شدید مدرسه روبرو است.

وی افزود: در اول مهر حداقل ۵ هزار دانش آموز برای تحصیل به شهر شیراز عزیمت می‌کنند.

وی بیان داشت: از مشکلات اساسی شهر صدرا کمبود مدارس به خصوص در مقطع متوسطه ۲ است اما در این شهر تنها دو دبیرستان وجود دارد.

فیروزمند گفت: کیفیت مدارس دولتی و حتی غیردولتی در شهر شیراز بسیار بالاتر از مدارس در شهر صدرا است و این موضوع سبب افزایش شکاف آموزشی در این شهر شده است.

وی افزود: از دیگر مشکلات شهر صدرا عدم وجود هنرستان می‌باشد، در این شهر تنها یک هنرستان وجود دارد که بسیاری از رشته‌ها را پوشش نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه از دیگر نیازهای ضروری این شهر ایجاد و ساخت مدرسه استثنایی است، تصریح کرد: قریب به ۳۵۰ دانش آموز خاص در شهر صدرا وجود دارد که برای تحصیل مجبور به حضور در شهر شیراز هستند.

فیروزمند بیان داشت: از اقدامات مناسب شهرداری و شورای شهر صدرا برای رفع مشکلات والدین دانش آموزان، رایگان کردن حمل و نقل شهری به مدت یک ماه ‌است. همچنین این شورا قصد دارد در مسیرها و خطوط حمل و نقل شهری بازنگری کند تا این سرویس‌ها با عبور از خیابان‌هایی که مدارس دولتی در آنها قرار دارد برای دانش آموزان حمل و نقل راحت‌تری را فراهم گند.

 سرپرست شهرداری صدرا بیان داشت: با توجه به مشکلات فراوان شهر صدرا و نبود زیرساخت های مناسب و به رغم اینکه شهرداری هیچ تعهدی به سایر ارگان‌ها و ادارات از جمله مدارس ندارد و بودجه‌ای نیز در این خصوص تامین نشده است.

امین عباسی اما با توجه به درخواست مدیران مدارس و تعهدات اخلاقی که نسبت به رفع مشکلات دارد،  نسبت به رنگ آمیزی دیوارها، احداث فضای سبز درون و جلوی مدرسه، نقاشی دیوارها، محوطه سازی، رفع اشکال تاسیسات، استقرار سطل زباله، تامین کتاب و … اقدامات موثری انجام داده است.

هاشم عزیزی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم در این خصوص گفت: طبق توافقات گذشته صورت گرفته میان شورای شهر و شهرداری صدرا با آموزش و پرورش ناحیه ۲ مقرر شده بود، سالانه دو مدرسه ۱۸ کلاسه در شهر صدرا ساخته و به بهره‌برداری برسد که این موضوع شایسته است توسط علیپور مورد پیگیری قرار گیرد.

همچنین با توجه به مسکن‌های ملی احداث شده و در دست احداث، متاسفانه هچگونه فضای آموزشی در کنار این مجتمع ها در نظر گرفته نشده است و با توجه به سرریز شدن جمعیت در آینده، این موضوع سبب بحران خواهد شد. 

ضعف آموزش و پرورش در خصوص ساخت مدارس در شهر صدرا

عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز گفت: آموزش و پرورش ناحیه ۲ در خصوص ساخت مدارس در شهر صدرا بسیار ضعیف عمل کرده است.

روح الله شجاعیان افزود: پیگیری شورای شهر صدرا و شهرداری در دو سال گذشته تنها منجر به نوسازی دو مدرسه شد که قطعاً این کارنامه برای آموزش و پرورش قابل قبول نیست.

وی بیان داشت: آنچه می‌تواند سبب توسعه مدارس در شهر صدرا شود ساخت مدارس از طریق خیرین و تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز است.

شجاعیان ادامه داد: نکته دیگر این است که شرکت عمران که متولی زمین‌های شهر صدرا و همچنین ساخت مسکن ملی و مهر است می‌بایست نسبت به واگذاری زمین برای توسعه و تجهیز مراکز آموزشی و مدارس و ساخت مدرسه در کنار مسکن‌های ملی و مهر اقدامات شایسته را انجام دهد که این امر با تعامل آموزش و پرورش با شرکت عمران میسر است.

صدرا نیازمند مدرسه استثنایی است

مجتبی پارسایی رئیس کمیسیون سرمایه انسانی بیان داشت: این شهر طبق آمار تخمینی دارای ۵۰۰ دانش آموز خاص معلول و استثنایی می‌باشد که قطعاً نیازمند مدرسه استثنایی هستند.

وی ادامه داد: جمعیت دانش آموزان شهر صدرا از جمعیت برخی شهرستان‌های استان فارس بیشتر است؛ تعداد جمعیت دانش آموزان بالغ بر ۱۰ هزار نفر است که برای دسترسی آموزشی باید به شیراز مراجعه نمایند و این موضوع هزینه‌های زیادی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

پارسایی گفت: با افتتاح مسکن‌های ملی و مهر نیز قریب به ۳۰۰۰ دانش‌آموز به جمعیت دانش‌آموزی شهر اضافه می‌شود اگر همزمان با ساخت و افتتاح مسکن‌های ملی و مهر هیچ مدرسه ای اضافه نشود سبب ایجاد بحران خواهد شد.

 مشکلات صدرا به دلیل عدم تمرکز مدیریت شهری است

 سرپرست آموزش و پرورش ناحیه ۲ نیز گفت : مسائل و مشکلات صدرا بیشتر به دلیل عدم تمرکز مدیریت شهری است و در وهله اول باید مدیریت شهری متمرکز گردد تا بتوان خدمات آموزشی بهتری به دانش آموزان ارائه کرد.

علیپور افزود: مهم‌ترین مسائلی که آموزش و پرورش در شهر صدرا مورد بررسی و رفع مشکلات کرده است، سرویس مدارس، لباس دانش آموزان، تجهیز نواقص مدارس، تقویم معلمین، زیباسازی مدارس و … است.

وی گفت: ساخت آموزش و پرورش ناحیه ۲ مشکلات مطرح شده توسط اعضای شورا را به مراجع ذی‌صلاح مانند فرمانداری و استانداری منعکس خواهد کرد.

وی بیان داشت: برخی از مشکلات موجود در شهر صدرا مرتبط با زیرساخت‌ها و شرایط این شهر است که می‌بایست توسط مسئولان شهری مرتفع شود به عنوان مثال در اختیار گذاشتن زمین‌های با کاربری مناسب آموزشی و همچنین امکان اجاره مجتمع های ویژه جهت اجاره برای مدارس استثنایی از جمله مواردی است که می ‌بایست توسط مسئولان شهری، در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد تا آموزش و پرورش نیز بتواند با ساخت و یا اجاره آن ها نسبت به راه‌اندازی مراکز آموزشی اقدامات لازم را انجام دهد.

علیپور افزود: هیچ گونه مانعی بر سر استقرار آموزش و پرورش در شهر صدرا وجود ندارد اما اجرایی شدن این امر منوط به تامین اعتبار و ساماندهی معلمان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *