جولای 16, 2024
ضرورت توجه به تخلیه مناسب پسماندهای ناشی از اجرای طرح های عمرانی / تشدید سیلاب با عدم ر...


به گزارش ایلنا از شرکت آب منطقه ای تهران،  سیلاب اخیر در جاده چالوس مشکلات عدیده‌ای را برای خدمت رسانی دستگاه های مختلف از جمله وزارت خانه های نیرو، راه و شهرسازی،سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و سایر  دستگاه ها ایجاد نمود که هر یک از دستگاه ها از لحظات اول وقوع بحران وارد میدان شده و با تلاش شبانه‌روزی اقدام به رفع مشکلات و موانع ایجاد شده و خرابی های ناشی از سیل کردند. اما در حین عملیات شاهد برخی اقدامات غیر اصولی و غیر کارشناسی بودیم که این  موارد گرچه ظاهراً برخی مشکلات و موانع را به صورت موقت برطرف می کند  ولی در نهایت  چالش ها را از شکلی به شکل دیگر منتقل می‌کند که بالقوه خسارت بار و بحران زا برای آینده نزدیک محسوب می شود.


 لازم به ذکر است، انتقال و ریختن گل و لای و سنگ های واریز شده به جاده ها بر اثر سیلاب و نخاله ها و پسماند های ناشی از عملیات راه سازی  از جمله این  موارد است که مشکلات جدی برای لایروبی و پاکسازی رودخانه و مخازن سدها ایجاد می کند،  ضمن اینکه هزینه‌های لایروبی و پاکسازی رودخانه ها و مخازن سدها به مراتب بیشتر از هزینه های پاکسازی اصولی راه ها است و در برخی موارد اجرای  عملیات لایروبی اصولا امکان پذیر نیست.


همچنین در سیلاب های بعدی گل و لای منتقل شده غیر اصولی به رودخانه ها و مسیل ها موجب تشدید سیل و نیز آسیب رساندن به تاسیسات راه ها از جمله پل ها، کالورت ها و غیره می‌شود. لذا برای جلوگیری از خسارت های جانی ومالی و هزینه ‌کرد های مضاعف و تکراری بهتر است دستگاه‌های متولی موارد مطروحه از حل مسائل و مشکلات به صورت موقتی و مقطعی خودداری کرده  و اقدامات اصولی، فنی و مهندسی و استاندارد را سرلوحه برنامه‌های عملیاتی خود به ویژه در مواقع بحران کنند.


 


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *