ژوئن 16, 2024
طی شش ماه نخست امسال؛بازدید بیش از 103 هزار گردشگر خارجی از مکان های تاریخی فارس

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، بیش از 516 هزار گردشگر داخلی و خارجی از اماکن تاریخی و فرهنگی این استان در شش ماهه نخست امسال بازدید کردند که از این تعداد، 103 هزار و 714 نفر از بازدیدکنندگان، گردشگر خارجی بودند.

به گزارش سینا پرس فارس، سیدمؤید محسن نژاد مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، شامگاه امروز 10 مهرماه در مراسم بزرگداشت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری، گفت: گردشگری در عرصه های ملی و بین المللی اثرگذار بوده و تاثیر آن بر فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی در کشور‌های مختلف جهان مهم و قابل توجه دانست.

محسن نژاد اظهار داشت: گردشگری سبز، علاوه بر توسعه فعالیت‌های اقتصادی برای جوامع و سودهی، بر سازگاری کامل تا کمتر آسیب زا نسبت به محیط زیست نیز به طور ویژه متصور بوده و آن را دنبال می کند؛ چرا که مسائلی از جمله تغییرات اقلیمی، کاهش تنوع زیستی و گرمایش زمین چالش‌هایی ناشی از عدم توجه بشر به محیط زیست است، از این رو، توسعه گردشگری سبز در گرو توجه به چنین مسائلی است.    

او اضافه کرد: بر همین اساس سازمان جهانی گردشگری UNWTO تلاش کرده تا اصول و رویکردهای سبز و پایدار را در صنعت گردشگری نشر دهد و به همین دلیل شعار سال ۲۰۲۳ را با موضوع گردشگری و سرمایه گذاری سبز انتخاب کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با بیان اینکه بیش از 413 هزار گردشگر ایرانی در شش ماهه نخست امسال از اماکن دیدنی فارس بازدید کردند که این آمار در مدت مشابه سال گذشته، 374 هزار و 555 نفر بوده، افزود: میزان بازدید گردشگران خارجی نیز در شش ماهه اول سال جاری بیش از یکصد و سه هزار نفر و در مدت مشابه سال گذشته 99 هزار و 715 نفر بوده است.  

محسن نژاد، توسعه و پیشرفت استان را در توجه به صنعت گردشگری و تقویت زیرساختهای آن و حمایت از سرمایه‌گذاری در این حوزه عنوان و تصریح کرد: پروژه‌های سرمایه‌گذاری گردشگری استان در بخش‌هایی نظیر احداث مراکز اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، متل و مهمان‌پذیر، مجتمع‌های گردشگری، سفره‌خانه‌های سنتی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، اردوگاه گردشگری، اقامتگاه‌های سنتی، مجتمع تفریحی و سرگرمی، مرکز سلامت در سطح استان متمرکز شده است.

او همچنین از صدور 62 موافقت اصولی در شش ماهه نخست امسال با حجم سرمایه‌گذاری بالغ‌ بر 20 هزار میلیارد ریال و ایجاد 1200 فرصت شغلی خبر داد و گفت: 11 مجوز ایجاد زیرساخت‌های گردشگری با حجم سرمایه گذاری 1 هزار و 500 میلیارد ریال نیز صادر شده است که با آغاز فعالیت آن ها، برای 150 نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس هم در این مراسم، خواستار تقویت آموزش راهنمایان گردشگری به خصوص افرادی که سابقه زیادی در این عرصه دارند، شد.

محمد فرخ‌زاده به اهمیت حوزه رسانه در عرصه گردشگری اشاره و اضافه کرد: در حوزه رسانه در عرصه گردشگری ضعف جدی وجود دارد.

وی با تأکید بر ضرورت ارتقای دانش گردشگری گفت: سواد گردشگری و سواد اقتصادی گردشگری به عنوان موضوعات مهمی در استان فارس باید تقویت شوند.

گزارش: فتانه حق پرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *