آوریل 16, 2024
عجله اتحادیه اروپا برای پُر کردن ذخایر گازی

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، ریستاد انرژی این هفته گزارش داد، اتحادیه اروپا ممکن است تاسیسات زیرزمینی گاز طبیعی خود را زودتر از موعد مقرر پُر کند.

بر اساس گزارش مشاوران مستقر در نروژ، ذخایر گاز اروپا تا 25 ژوئن حدود 76 درصد پر بود، در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 56 درصد بوده است.

لو مینگ پانگ، تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی در این باره گفت، با در نظر گرفتن تقاضای بی‌سابقه و با فرض سناریوهای مختلف عرضه، ممکن است تأسیسات ذخیره‌سازی حتی قبل از زمستان امسال پر شود و در نتیجه جریان گاز به جای دیگری ارسال شود.

وی افزود، اتحادیه اروپا به احتمال زیاد پیش از ضرب‌الاجل اول نوامبر به هدف ذخیره سازی 90 درصدی گاز خود خواهد رسید.

این بلوک در سال گذشته پس از کاهش صادرات گاز روسیه، اهدافی برای موجودی گاز تعیین کرد.

پس از خرابکاری در خط لوله نورد استریم که گاز روسیه را به اروپا می‌رساند، عرضه کاهش این کشور به اروپا بیشتر هم کاهش پیدا کرد.

به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا از ابتدای امسال ذخیره‌سازی را آغاز کرد اما به دلیل تقاضای بالای مصرف‌کنندگان صنعتی، به تازگی جریان گاز ورودی به این مخازن کاهش یافته است.

با این حال، در اوایل ماه ژوئن (ماه گذشته میلادی) میزان ذخایر گاز اروپا 48 درصد بیش از متوسط 10 ساله برای همین بازه زمانی بود.

با این حال، قیمت گاز طبیعی در بیشتر ماه ژوئن افزایشی بوده است زیرا این ترس وجود داشت که آب و هوای گرم در شمال اروپا و قطعی تولید غیرمنتظره در نروژ، تقاضا برای گاز طبیعی مایع (LNG) را افزایش و اتحادیه اروپا را در رقابت برای عرضه قرار دهد.

قیمت گاز طبیعی در ابتدای ماه به علت ادامه تعمیرات در میدان گازی نروژ تا 5 جولای، حدود 38 درصد افزایش یافته است.

 پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *