ژوئن 20, 2024
عربستان سعودی پشت پوتین درآمد

به گزارش خبرگزاری «رویترز» به نقل از شبکه خبری «ریا نووستی» «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی تماس تلفنی داشت.

بن سلمان در گفت‌گو با پوتین از اقداماتی که وی برای پایان دادن به شورش مسلحانه گروه واگنر در روز شنبه اتخاذ کرد، حمایت کرد.

بر اساس این گزارش، جمعه شب گذشته نیروهای واگنر تاسیسات نظامی در شهر جنوبی «روستوف» روسیه را تصرف کردند و «پریگوژین»، رئیس این گروه اعلام کرد نیروهایش پیشروی را با طرحی برای رسیدن به مسکو آغاز کرده‌اند. در پی آن،  رئیس‌جمهور روسیه طی سخنانی اقدام نیروهای تحت امر پریگوژین را «خیانت در داخل کشور» و «شورش مسلحانه» خواند و درباره عواقب آن هشدار داد.

ساعاتی بعد رئیس واگنر با میانجیگری رئیس‌جمهور بلاروس موافقت کرد پیشروی را توقف و نیروهایش را در ازای دریافت ضمانت‌های امنیتی عقب بکشد.

وزارت خارجه روسیه نیز با اعلام تماس پوتین با بن سلمان نوشت، محمد بن سلمان حمایت خود را از اقدامات رهبری روسیه برای حفاظت از قانون اساسی، جان و امنیت مردم ابراز کرد.در این گفت وگو، برخی از موضوعات توسعه بیشتر همکاری‌های دوجانبه سودمند نیز مورد بررسی قرار گرفت.

«محمد بن زاید» رئیس امارات، نیز روز سه شنبه  با پوتین  تماس تلفنی برقرار کرد. بن زاید در گفت‌‌وگوی تلفنی با پوتین بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت روسیه و مردم آن تاکید کرد و با وی درباره روابط راهبردی میان دو کشور، شیوه‌های تقویت و توسعه آن در راستای منافع مشترک دو طرف رایزنی کرد. 

پوتین نیز، به نوبه خود سطح توسعه دوستی و همکاری بین امارات و روسیه در زمینه‌های مختلف را مایه افتخار دانست. 

امیر قطر نخستین مقام عربی بود که با پوتین تماس گرفت و با او درباره آخرین تحولات در روسیه  در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *