می 24, 2024
فرودگاه‌های پکن تعطیل شد

وزارت آموزش و پرورش شهر پکن از مدارس خواست تا فعالیت های فضای باز خود را در طول سه روز آینده کاهش دهند.

اداره هواشناسی چین با تایید آلودگی هوای امروز پکن، پیش بینی کرد مه دود در سه روز آتی تشدید شود.

ژانگ تائو محقق مرکز ملی هواشناسی چین خاطرنشان کرد تا قبل از ورود هوای سرد به منطقه، ذرات مصنوعی یا طبیعی شامل گازها، ذرات و ریزگردها در لایه‌های پایین اتمسفر جمع و مه تشکیل می شود. این مه دود تا ورود هوای سرد بعدی، به همین صورت باقی می ماند.

پکن در سال ۲۰۲۳ تلاش های خود را در زمینه پیشگیری و کنترل آلودگی هوا افزایش و اقداماتی را در زمینه های مختلف برای مبارزه با آلودگی هوا، آب و خاک صورت خواهد داد.

چین که تا دهه گذشته به دلیل استفاده از حجم انبوه سوخت های فسیلی از جمله ذغال سنگ، از نظر کیفیت هوا در زمره آلوده ترین کشورهای جهان به شمار می رفت، با تهیه یک برنامه مدون، حساب شده و علمی، توانست با روی آوردن به سمت انرژی های پاک و تجدید پذیر از جمله انرژی خورشیدی، در کوتاه ترین زمان ممکن و با سرعتی برق آسا، بر بحران آلودگی هوا غلبه کند.

لی که چیانگ نخست وزیر پیشین چین (که در روز ششم آبان درگذشت) در سال ۲۰۱۴ گفته بود: ما قاطعانه علیه آلودگی هوا اعلان جنگ می کنیم همان طور که علیه فقر اعلان جنگ کردیم. او همچنین قول داد آسمان های چین مجددا آبی شوند.

تنها چهار سال پس از شروع جنگ چین علیه آلودگی هوا، به طور متوسط شهرهای چین با کاهش ۳۲ درصدی آلودگی هوا مواجه شدند.

۱۲۰ میلیارد دلار برای رفع آلودگی پکن در نظر گرفته شد و فقط در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰۰ نیروگاه برق که با زغال سنگ کار می کردند تعطیل شدند.

اصرار دولت چین برای کاهش یا ممنوعیت مصرف سوخت ذغال سنگ در نیروگاه ها و تاسیسات به حدی بود که چندین مرکز عمومی و حتی برخی مدارس بطور کلی سیستم گرمایش خود را برای مدتی از دست دادند.

در کنار این اقدامات سلبی، دولت چین درحال سرمایه گذاری های گسترده در زمینه تولید انرژی های تجدید پذیر است. چین سالیانه ۱۰۰ میلیارد دلار یعنی بیشتر از عددی که آمریکا و اروپا به طور مشترک سرمایه گذاری می کنند، در حال سرمایه گذاری برای مبارزه با آلودی هوا از شیوه های مختلف است.

در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۶۰ صدر کل صفحات خورشیدی جهان در چین تولید شد. تولید برق خورشیدی در چین بیش از سه برابر آمریکا است. چین در سال ۲۰۲۰ رکورد تولید برق بادی در جهان را شکست و در صدر تولید کنندگان این نوع انرژی در جهان قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *