دسامبر 2, 2023
قیمت تمام شده هواپیمای سیمرغ ۵۰ درصد نمونه خارجی آن است/ نوآوری و تحول در سازه و فضای داخلی هواپیما


امیر سرتیپ خواجه فرد:
امیر سرتیپ خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی با تاکید بر اینکه این نوع هواپیما علاوه بر لجستیک نظامی، کاربرد ویژه ای در حمل و نقل تجاری و امداد رسانی در حوادث غیر مترقبه را نیز دارد، تصریح کرد: با توجه به قیمت تمام شده این هواپیما که در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت مشابه های خارجی آن است، صرفه اقتصادی دارد.


به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی در بازدید از مراحل تست هواپیمای ترابری سیمرغ با بیان اینکه در دنیا استفاده از یک پلتفرم برای تبدیل به انواع دیگری از هواپیما امری معمول و مرسوم است، افزود: در پروژه سیمرغ، از پلتفرم هواپیمای ایران-۱۴۰جهت تبدیل به هواپیمای ترابری سبک استفاده شده است.

امیر سرتیپ خواجه فرد با اشاره به اینکه هواپیمای ترابری سیمرغ یک هواپیمای ترابری با درب رمپ عقب است، اظهار داشت: این پرنده بر پایه هواپیمای ایران-۱۴۰ طراحی شده است تا بتواند کلیه ماموریت های یک هواپیمای ترابری-تاکتیکی را به خوبی و کامل انجام دهد.  تغییرات این هواپیما نسبت به هواپیمای پایه در حوزه های پیکربندی، سازه، و سیستم های هیدرومکانیکی از جمله مکانیزم های سطوح کنترل، سیستم هیدرولیک، موتور کمکی، سیستم تهویه مطبوع، اینتریور و تجهیزات باربری و سیستم الکتریک بسیار گسترده و آشکار است.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی تشریح کرد: طول بدنه در این پرنده بیش از 2 متر افزایش یافته و دم های عمودی و افقی نیز کاملا تغییر یافته است و سازه و فضای داخلی هواپیما جدید و کاملا بومی طراحی شده است که تمامی مدارک و نقشه ها بر اساس استاندارد هواپیما های باربری است و در این زمینه یک نو آوری و تحول بزرگ رخ داده است.

امیر سرتیپ افشین خواجه فرد موتور هواپیما سیمرغ را برتر از از موتور هواپیمای ایران-۱۴۰ دانست و افزود: موتور این پرنده نسبت به پلتفرم قبلی در بخش سوخت رسانی و کنترل الکترونیکی موتور یعنی سیستم فدک با اجرای سرویس های بولتن ارتقا پیدا کرده است و تمهیداتی برای ارتقاء بعضی از پارامترهای عملکردی هواپیما در شرایط Hot & High (یعنی گرم و مرتفع) اندیشه شده است.

وی در ادامه گفت: کارایی این هواپیما مطابق با کتابچه های پروازی و تطابق  نمودارهای کارایی آن با اعداد واقعی توسط تیم های کارشناسی سازمان هواپیمایی کشوری و نیروهای مسلح به اثبات رسیده و  وزن برخاست و بار مفید قابل جابجایی و سقف پروازی  مطابق  نمودارهای مربوطه تایید شده است .

امیر خواجه فرد با اشاره به شرایط جغرافیایی کشور و پراکندگی جمعیت در ایران و همچنین بروز شرایط غیر مترقبه مانند سیل و زلزله و دیگر حوادث غیر مترقبه اظهار داشت: این هواپیما با شرایط و قابلیتهای خاص خود که یکی از آنها امکان نشست و برخاست در باندهای خاکی و ناهموار می باشد می تواند مجروحین، آسیب دیدگان و همچنین خودروها و تجهیزات امدادی  را در کمترین زمان جابه جا کند.

وی با بیان اینکه انجام تست های پروازی مطابق با استاندارهای خاص و جهانی است، افزود: مطابق با دستورالعملهای استاندارد تدوین شده در اولین پرواز چرخهای هواپیما جمع نمی شود و هم چنین هواپیما دارای رنگ اولیه نمونه سازی می باشد که در تمامی دنیا در هنگام رونمایی و مراحل تست های پروازی این تست ها با زیر رنگ هواپیما انجام می شود.

امیر خواجه فرد تصریح کرد: طراحی هواپیمای ترابری سبک سیمرغ تحت نظارت مستمر سازمان هواپیمایی کشوری و براساس گواهینامه تشکیلات طراحی ( DOADesign Organization Approval-) که براساس مقررات ملی هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است . همچنین این هواپیما براساس قوانین کاربردی مربوط به هواپیماهای سنگین تر از ۵۶۷۰ کیلوگرم یا ۱۲۵۰۰ پوند ( AP-۲۵) طراحی شده است . به صورت خلاصه می توان گفت این هواپیما براساس مقرارت محصولی سیستمی مربوط به کلاس خود ، طراحی شده و درحال طی کردن فرآیند اخذ گواهینامه­ی مربوطه می باشد.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی با تاکید بر اینکه این نوع هواپیما علاوه بر لجستیک نظامی،  کاربرد ویژه ای در حمل و نقل تجاری و امداد رسانی در حوادث غیر مترقبه را نیز دارد، تصریح کرد: با توجه به قیمت تمام شده این هواپیما که در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت  مشابه های خارجی آن هزینه شده و با توجه به نیاز ۱۵۰ فروندی به این هواپیما در کشور، صرفه اقتصادی دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *