ژوئن 20, 2024
مأموریت مهم جان کری در سفر خود به چین

به باور کارشناسان، اگرچه در ظاهر ماموریت اصلی جان کری در سفر به چین پرداختن به مسائل اقلیمی است، اما او ماموریت مهم دیگری هم دارد تا به عنوان یک وزیر خارجه پیشین و یک دیپلمات کارکشته و باتجربه، به ذوب شدن یخ های بزرگ در روابط چین و آمریکا کمک کند.

جان کری پس از خانم جنت یلن، وزیر خزانه داری و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که به ترتیب روزهای ۱۶ تیر و ۲۸ خرداد امسال به چین سفر کردند، سومین مقام ارشد آمریکایی است که طی چند هفته اخیر از چین بازدید می کند. وی دو بار در سال ۲۰۲۱ به چین سفر کرده بود.

روز پنجشنبه گذشته نیز، وزارت بازرگانی چین تایید کرد این کشور برای دیدار جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده آماده است.

وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به کنفرانس آتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل که در ماه آبان در دبی برگزار می شود، نوشت دو طرف در نشست خود به بحران های زیست محیطی رسیدگی خواهند کرد.

مذاکرات اقلیمی بین چین و آمریکا، بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای جهان، سال گذشته به دلیل پیامدهای سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در ماه مرداد، تا حد زیادی متوقف شد.

تحلیلگران معتقدند سفر کری هم برای تجدید مذاکرات آب و هوا و هم برای عبور از بن بست سیاسی بین ابردوقدرت حائز اهمیت است.

گرمایش جهانی و مسائل اقلیمی از جمله اولویت‌های چین در همکاری‌های علمی بین‌المللی محسوب می شود و شی جین پینگ بر لزوم همکاری و اشتراک‌گذاری آزاد اطلاعات برای مقابله با چالش‌های توسعه مشترک در حوزه محیط زیست تاکید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *